مهدی تقوی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

پرداخت یارانه حمایتی ، جیب به جیب است، تورم زا نخواهد بود / دولت درآمد مناسبی از این طرح با صادرات بنزین خواهد داشت

۰۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۷ کد : ۸۲۳۸ اصلی تیتر یک
مهدی تقوی گفت: برخی معتقدند چون مبالغی از این طریق به اقتصاد کشور تحت عنوان حمایت از قشرهای پایین‌دست جامعه تزریق خواهد شد ، این تزریق پول به افزایش میزان رشد نقدینگی در کشورمان منجر می‌شود  و درنتیجه تورم نیز افزایش خواهد یافت. این در حالی است که این‌گونه نیست زیرا پول جدیدی توسط دولت به اقتصاد تزریق نمی‌شود.
پرداخت یارانه حمایتی ، جیب به جیب است، تورم زا نخواهد بود  /  دولت درآمد مناسبی از این طرح با صادرات بنزین خواهد داشت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  دولت روحانی یک‌شبه بدون هیچ‌گونه خبری از قبل تصمیم گرفت که قیمت بنزین ر ا به افزایش دهد. اقدامی که اعتراضاتی را همراه داشت. به هر طریق این طرح اجرایی شده است و تا چند روز دیگر عواید حاصل از افزایش 3 برابری انرژی به جیب  مردم خواهد رفت و از سوی دیگر اگر صرفه‌جویی در مصرف سوخت صورت گیرد، آن حجم می‌تواند از سوی دولت به کشورهای اطراف صادر شده و عایدی مناسبی از این طریق نصیب دولت گردد. دراین‌ارتباط«وقایع اتفاقیه» با مهدی تقوی ، اقتصاددان و استاد دانشگاه به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* افزایش نهاده منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود


افزایش قیمت بنزین در دولت و انتقال درآمد آن به مردم به ‌طور یقین عایدی مناسبی برای دولت به همراه خواهد آورد.  بنزین از لیتری 1000 تومان به 3000 تومان افزایش یافته و بنزین سهمیه‌ای نیز از قرار معلوم لیتری 1500 تومان عرضه می‌شود. این سیاست می‌تواند به افزایش قیمت‌ها  بی انجامد زیرا بنزین در اقتصاد ایران (نهاده) است و افزایش نهاده ها موجب افزایش هزینه حمل‌ونقل عمومی خواهد شد.


* نقدینگی افزایش نخواهد یافت


برخی معتقدند چون مبالغی از این طریق به اقتصاد کشور تحت عنوان حمایت از قشرهای پایین‌دست جامعه تزریق خواهد شد ، این تزریق پول به افزایش میزان رشد نقدینگی در کشورمان منجر می‌شود  و درنتیجه تورم نیز افزایش خواهد یافت. این در حالی است که این‌گونه نیست زیرا پول جدیدی توسط دولت به اقتصاد تزریق نمی‌شود. این پول از مردم با فروش بنزین با قیمت بالا گرفته می‌شود و تنها مقداری از آن در این طرح به مردم پرداخت خواهد شد و به‌عبارت‌دیگر پول در این طرح جیب به جیب می‌شود. از این منظر شاهد افزایش نقدینگی نخواهیم بود.


* قاچاق سوخت کنترل خواهد شد


 مسئله این است که ارزان بودن بنزین نیز معایبی دارد. علاوه بر آلودگی هوا، قاچاق سوخت با بنزین ارزان خصوصاً در مرزهای شرقی کشور تقویت می‌شود.  در نتیجه این طرح می‌تواند  به کنترل قاچاق بی انجامد. مقابله با قاچاق به ‌نوعی مقاله با فساد به ‌صورت غیر مستقیم است.


* درآمد دولت از صادرات بنزین


 اگر صرفه‌جویی  مناسبی در مصرف سوخت از طریق سهمیه‌بندی  بنزین  صورت گیرد و دولت بتواند بنزین مازاد را صادر کند، درآمد خوبی به دست می‌آید برخی اعلام کرده‌اند که 30 میلیارد دلار در ماه از این طریق عاید کشور می‌شود که در شرایط کنون به نفع دولت و اقتصاد ملی است.  اگر این مبلغ به سمت ایجاد اشتغال حرکت داده شود، به‌طور یقین از مشکلات اقتصادی خواهد کاست.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: مهدی تقوی اقتصاد شرایط اقتصادی افزایش قیمت بنزین افزای قیمت بنزین و تورم عواقب افزایش سوخت نرخ تورم تورم و سوخت


نظر شما :