امان‌الله قرایی مقدم در گفت‌وگو با« وقایع اتفاقیه»:

تعدد ازدواج باعث ازدیاد جمعیت نمی‌شود / چندهمسری به خانواده نابسامان منجر می‌شود / برخی از آسیب‌های اجتماعی ریشه در چند همسری دارد / به‌جای ترویج چندهمسری اسباب ازدواج جوانان را فراهم شود/ چند همسری به فساد و فحشا منجر می‌گردد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۲ کد : ۸۰۵۵ اصلی تیتر یک سیاسی
قرایی مقدم گفت: در برخی شهرهای ایران دختران را به مردان چند همسرِ می‌دهد که این مورد حتی موجب رابطه نامشروع آن دختربچه با افراد دیگر می‌شود. از این‌جهت نیز هیچ نکته مثبتی در مسئله تعدد  ازدواج نیست
تعدد ازدواج باعث ازدیاد جمعیت نمی‌شود / چندهمسری به خانواده نابسامان منجر می‌شود / برخی از آسیب‌های اجتماعی ریشه در چند همسری دارد / به‌جای ترویج چندهمسری اسباب ازدواج جوانان را فراهم  شود/ چند همسری به فساد و فحشا منجر می‌گردد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   چند همسری به‌جای ترویج ازدواج جوانان  به بحث داغ رسانه‌های مجازی و مکتوب تبدیل‌شده است. موافقان  چند همسری به دلایل مختلف ازجمله تحت پوشش قرار گرفتن زنان بی‌سرپرست و لزوم افزایش جمعیت از این طرح دفاع و در مقابل نیز مخالفان با این طرح ابراز عقیده می‌کنند. در این ارتباط «وقایع اتفاقیه» با امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* چندهمسری عامل افزایش جمعیت نیست


 موافقان چند همسری  افزایش میزان باروری   و زاد و ولد را علت ترویج آن در جامعه  می‌دانند. حال اینکه تحقیقات نشان داده که چند زنه بودن عاملی در افزایش باروری نیست. از نظر آسیب‌های اجتماعی نیز  طبق بررسی‌های صورت گرفته در این‌گونه خانواده‌ها تضاد درون خانواده و اختلافات خانوادگی  فرار دختران از این خانواده‌ها به علت بد و بی‌سرپرستی   زیاد است.


*چندهمسری عامل رشد آسیب‌های اجتماعی


 شرایط زندان‌های مختلف نشان می‌دهد بسیاری از زندانیان تربیت شده در خانواده‌هایی بوده‌اند که  چندهمسری در آن به‌ صورت قانونی و غیرقانونی وجود دارد. نتیجه  یک تحقیق 110 نفره  بر روی دختران فراری نشان می‌دهد که  آمار قابل‌ توجهی از این دختران در خانواده‌های چند همسره زندگی می‌کردند.


*چندهمسری و تضاد تربیتی


در کتاب انسان گرسنه یا کتاب ژئولتیک گرسنگی آورده شده است چند همسری باعث تقسیم منابع درآمدی و درنهایت فقر و رشد آسیب‌های درون خانواده و اجتماع می‌شود.  زمانی که چند مادر در یک خانواده وجود داشته باشد، فرزند با چندگونه تربیتی و حتی چندگانگی فرهنگی رشد می‌کند که این مورد اساسا به نفع فرزندان نیست. دعوا محصول خانواده چند زنی است. فرزندان این‌گونه خانواده‌های دچار آسیب‌های روحی و روانی شدید می‌شوند.


* چندهمسری موجب ازدیاد فقر می‌شود


در یکی از شهرهای ایران به دلایل فرهنگی اگر مردی با یک زن دوستی برقرار کند باید آن زن را به عقد خود درآورده و در مقابل  یک دختر و یک زن به شوهر اول  بدهدکه مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورد.  چنین تعددی در ازدواج مردان عموماً دلایل فرهنگی دارد و چنین خانواده‌هایی هم از مشکلات معیشتی زیادی  برخوردارند.


*  ترویج امور غیراخلاقی با ترویج چندهمسری


 در برخی شهرهای ایران دختران را به مردان چند همسرِ می‌دهد که این مورد حتی موجب رابطه نامشروع آن دختربچه با افراد دیگر می‌شود. از این‌ جهت نیز هیچ نکته مثبتی در مسئله تعدد  ازدواج نیست و اکنون در سراسر دنیا با این مهم برخورد می‌کنند. خانواده نابسان عامل اصلی نابسامانی‌های اجتماعی است. این امید وجود دارد که چند همسری  قانونی نشود  که البته این مورد حتی در صورت قانونی شدن نیز به علت رشد فرهنگی جامعه به‌هیچ‌عنوان مورد، ترویج نمی‌شود


* اسباب ازدواج جوانان را فراهم کنیم، ترویج چندهمسری نکنیم


  برای افزایش رشد جمعیت  ترویج چند همسری لازم نیست همین‌ که اسباب ازدواج را فراهم کنند و نوعی ثبات اقتصادی در کشور ایجاد کنند نه آمار طلاق زیاد خواهد شد و نه پرهیز از ازدواج به وجود می‌آید  درنتیجه رشد جمعیت نیز افزوده خواهد شد. زمانی که 30 درصد فارغ التحصلان دانشگاهی بیکارند، چگونه ازدواج در جامعه رشد خواهد کرد.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: قرایی مقدم تروج ازدواج مجدد چند همسری چند همسری و ازدیاد جمعیت وقایع اتفاقیه فساد و چند همسری


نظر شما :