آسیا با ما یا برما

۱۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۸ کد : ۸۰۱ بین الملل
از پیش از آغاز به اجرا گذاشتن تحریم های آمریکا علیه ایران، کارشناسان غربی به واشنگتن هشدار داده بودند که تهران با کمک کشورهای آسیایی و به مدد روابطی که با هند، چین، کره جنوبی و ... دارد می تواند این تحریم ها را بی اثر کند.
آسیا با ما یا برما

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیهامکان بی اثر شدن دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران به دلیل ارتباطات گسترده تهران با کشورهای آسیایی موجب نگرانی کاخ سفید شده از همین رو واشنگتن دست دوستی را به سوی کشورهای قاره کهن دراز کرده است.

 

از پیش از آغاز به اجرا گذاشتن تحریم های آمریکا علیه ایران، کارشناسان غربی به واشنگتن هشدار داده بودند که تهران با کمک کشورهای آسیایی و به مدد روابطی که با هند، چین، کره جنوبی و ... دارد می تواند این تحریم ها را بی اثر کند.

در همین رابطه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۸ آبان (نهم نوامبر) در کنفرانسی خبری در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که چین با کشورش در زمینه تحریم‌های وارد بر ایران همکاری کند.

 

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس همچنین گفت، آرزو دارد که آمریکا و چین در زمینه برنامه موشکی ایران و سایر فعالیت‌های این کشور همکاری دوجانبه داشته باشند. پومپئو تأکید کرد که در نشست اخیر با همتای چینی خود از تمایل آمریکا برای این همکاری سخن گفته است.

 

پمپئو یادآور شد: ما امیدواریم که با دولت چین و شرکت‌های انرژی این کشور در این عرصه کار کنیم. رساندن درآمدهای صادرات نفتی ایران به صفر، جزئی حیاتی از این کارزار است و ما امروز در این باره [با مقام‌های چین] گفت‌وگو کردیم.

 

اظهارات وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده و پس از دیدار با مقام‌های بلندپایه چین ایراد شد.

 

این فقط چین نیست که آمریکا برای کارآمد ساختن تحریم های ایران دست خود را به سوی آن دراز کرده بلکه پیش از اعمال مجدد تحریم ها علیه تهران، واشنگتن نمایندگان خود را به آسیا گسیل کرده بود.

 

برای مثال «برایان هوک» مسئول پرونده ایران در وزاتر خارجه آمریکا در ماه اکتبر سفری 10 روزه به اروپا و آسیا انجام داد که هدف اصلی این سفر متقاعد کردن کشورهای طرف قرار داد با ایران برای پایان دادن به خرید نفت از جمهوری اسلامی بود. وی در این راه به هند نیز سفر کرده و مذاکراتی را با مقامات هندی انجام داد.

 

پس از تلاش های هوک نوبت به «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا رسید تا برای عملی کردن ادعای ترامپ راهی خاورمیانه شود. مهمترین مقصد منوچین در این سفر عربستان سعودی بود.

 

وی پیش از انجام این سفر مدعی شد برای کشورهایی که می‌خواهند از معافیت تحریم‌های نفتی ایران برخوردار شوند شرایط از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

 

منوچین گفت، کشورهایی که خواستار معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند باید خرید نفت ایران را بیش از ۲۰درصدی که در گذشته تعیین شده بود (۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵) کاهش دهند. در دور قبلی تحریم‌ها مشتریان نفتی ایران برای دریافت معافیت باید هر شش ماه یک بار خرید نفت از این کشور به میزان را ۲۰درصد کاهش می‌دادند.

 

منوچین در اظهارات خود که پیش از سفر به خاورمیانه در بیت المقدس انجام شد اقرار کرد که به صفر رساندن صادرات نفت ایران در ماه نوامبر کار مشکلی خواهد بود.

 

آمریکا برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران امید زیادی به عربستان داشته و درحال مذاکره با ریاض با این هدف است که عربستان سعودی کاهش ناشی از قطع صادرات نفت ایران در بازار را جبران کند.

کلید واژه ها: تحریم ایران آمریکا چین


نظر شما :