تک تازی بایدن در بین دموکرات ها

۲۳ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۱ کد : ۸۰۰۶ اصلی دیپلماسی
اکثر نظرسنجی ها می گوید که بایدن نسبت به رقبایی مانند سندرز و وارن و بوتیجیج ،قدرت بیشتری برای شکست ترامپ خواهد داشت.
تک تازی بایدن در بین دموکرات ها

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    انتشار سه نظرسنجی متفاوت در خصوص رقابتهای درون حزبی دموکراتها، منجر به افزایش بیم و امید نامزدهای اصلی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 شده است. نظرسنجی اخیر دانشگاه کوئینیپیاک نشان می دهد که جو بایدن معاون اوباما برای نخستین بار طی ماههای اخیر، در ایالت نیوهمپشایر از رقبای خود پیش افتاده است. بر اساس این نظرسنجی، بایدن توانسته است 20 درصد آرای افراد شرکت کننده در نظرسنجی را به خود اختصاص دهد. پس از بایدن، الیزابت وارن 16 درصد ، پته بوتیجیج 15 درصد و برنی سندرز 14 درصد آرای شرکت کنندگان در نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک را به خود اختصاص داده اند. برتری بایدن، اگرچه شکننده است اما از اهمیت ویژه ای برای او برخوردار می باشد. بایدن هم اکنون به خوبی می داند که در صورت پیروزی در دو ایالت اولیه ای که انتخابات درون حزبی دموکراتها در آن برگزار می شود ( آیووا و نیوهمپشایر) می تواند موج گسترده ای را در حمایت از خود در میان دموکراتهای سایر ایالات راه اندازی و مدیریت کند. البته عکس این قاعده نیز صادق است!
نظرسنجی دیگری که اخیرا در ایالت کارولینای جنوبی توسط موسه "پست اند کوریر" صورت گرفته و در تارنمای "هیل" وابسته به کنگره ایالات متحده منتشر شده است، نشان می دهد که بایدن توانسته است در این ایالت 30 درصد آرای رای دهندگان را کسب کند. پس از بایدن، الیزابت وارن با کسب 19 درصد و برنی سندرز با کسب 13 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. کارولینای شمالی نیز در زمره نخستین ایالاتی است که انتخابات درون حزبی دموکراتها در آن برگزار می شود. در صورتی که بایدن بتواند در ایالت "نیوهمپشایر" بر رقبایش پیروز شود، شانس وی برای پیروزی آسان در ایالت کارولینای جنوبی مضاعف خواهد شد. اما به نظر می رسد نگرانی های اصلی بایدن در انتخابات درون حزبی دموکرات همچنان به قوت خود باقیست.
مطابق نظرسنجی اخیر دانشگاه "مان موث" ، "پته بوتیجیج" یکی از نامزدهای حزب دموکرات توانسته است با کسب 22 درصد آرا، در صدر نامزدهای دموکرات در ایالت مهم، تعیین کننده و سرنوشت ساز آیووا قرار گیرد. بوتیجیج در نظرسنجی قبلی این دانشگاه، تنها 8 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. رشد 14 درصدی آرای بوتیجیج در نظرسنجی اخیر در حالی صورت می گیرد که وی توانسته است در دیگر ایالات آمریکا نیز رشد قابل توجهی داشته باشد. پس از بوتیجیج، جو بایدن با کسب 19 درصد آرا در رتبه دوم و الیزابت وارن با کسب 18 درصد آرا در رتبه سوم قرار گرفته اند. بدون شک انتخابات ایالتی آیووا، برای بایدن و رقبایش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نتواند در ایالت آیووا برنده شود، موج شکست وی در آیووا می تواند به ایالت دوم ،یعنی نیوهمپشایر و حتی ایالات نوادا و کارولینای جنوبی نیز منتقل شود. اگرچه نظرسنجی های اخیر در ایالات نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی امیدهای بایدن برای پیروزی در ایالات مهم اولیه ای که انتخابات درون حزبی دموکراتها در آن برگزار می شود را تقویت کرده است، اما نگرانی های وی را در خصوص ایالت آیووا افزایش داده است. ایالت آیووا حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد و ایالتی کوچک محسوب می شود.تعداد رای دهندگان دموکرات در رای گیری درون حزبی ایالت آیوا در سال 2016 حدود 170 هزار نفر بود که نسبت به 240 هزار نفر رای دهنده سال 2012 ، 30درصد کاهش یافت.این بار پیش بینی می شود که با توجه به رقابت حساس و فشرده دموکراتها در ایالت آیووا، تعداد بیشتری از رای دهندگان دموکرات در انتخابات ایالتی شرکت کنند. اگر به طور میانگین ، تعداد شرکت کنندگان دموکرات در انتخابات مقدماتی آیووا را 200 هزار نفر در نظر بگیریم، به خوبی در می یابیم که بایدن برای راهیابی به دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نیاز مبرمی نسبت به پیروزی در این انتخابات دارد. بایدن به خوبی می داند که 200 هزار رای مهم در ایالت آیووا، سرنوشت وی را در انتخابات درون حزبی دموکراتها تعیین خواهد کرد.

نظرسنجی های دیگر در ایالات متحده نشان می دهد که در صورت راهیابی جو بایدن به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وی شانس زیادی برای شکست جو بایدن خواهد داشت. اکثر نظرسنجی ها می گوید که بایدن نسبت به رقبایی مانند سندرز و وارن و بوتیجیج ،قدرت بیشتری برای شکست ترامپ خواهد داشت. نظرسنجی کوئینیپیاک می گوید که ترامپ در صورت راهیابی بایدن به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، با اختلاف 13 درصد از وی شکست خواهد خورد. در چنین شرایطی اصلی ترین دغدغه بایدن، عبور از گردنه سخت و صعب العبوری است که باید در رقابتهای درون حزبی دموکراتها طی کند. او به خوبی می داند که در رقابت با الیزابت وارن، برنی سندرز و پته بوتیجیج مسیر بسیار سختی پیش رو خواهد داشت.

کلید واژه ها: بایدن دونالد ترامپ انتخابات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رقابت ترامپ و بایدن


نظر شما :