افسار شیر از دست دولت در رفت

۱۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۲ کد : ۷۹۹ تیتر یک انتخاب سردبیر اقــتــصــادی
در حالی که دلار به آرامی و آهستگی روند کاهش را طی می کند و امروز در کانال ۱۳ تومان به مسیر خود ادامه می دهد، قیمت مواد لبنی و به خصوص شیر به صورت افسارگسیخته ای افزایش یافته است.
افسار شیر از دست دولت در رفت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دولت بر روی ذخایر ارزی و تخصیص ارزی یارانه ای به کالاهای اساسی مانور خبر می دهد اما قیمت ها در بازار نشان می دهد  ادعای دولت برای مدیریت قیمت ها و تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومان به کالاهای اساسی شعاری بیش نبوده چرا که قیمت شیر تا 5 هزار تومان هم افزایش یافته است و مشخص نیست ارز دولتی دقیقا به کدام کالای اساسی اختصاص پیدا می کند. 

 

به گزارش ایسنا، صنایع لبنی دوباره و در هفته گذشته قیمت محصولات خود را افزایش دادند که به عنوان مثال می‌توان به قیمت انواع شیر پاستوریزه، کم چرب، ‌نیم چرب و پرچرب اشاره کرد که در بندهای مختلف از ۳۹۰۰ تومان تا ۵۰۰۰ تومان متفاوت است.

 

به عنوان مثال یکی از برندهای مطرح محصولات لبنی قیمت هر بطری شیر نیم چرب پاستوریزه را ۵۰۰۰ تومان و قیمت شیر کم چرب را ۴۳۰۰ تومان تعیین کرده است و یک برند معروف دیگر هر بطری شیر را به عنوان شیر پلاس ۴۴۰۰ تومان می‌فروشد.

 

البته برخی دیگر از برندهای محصولات لبنی هر بطری شیر را ۳۹۰۰ تا ۴۴۰۰ تومان می‌فروشند و در این میان هیچ نظارتی هم وجود ندارد.

 

این در حالی است که براساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار مورخ سوم مردادماه امسال هیچ مجوزی به صنایع لبنی بابت افزایش قیمت محصولات لبنی پرمصرف از جمله شیر، ماست و پنیر داده نشده و قیمت انواع شیر بطری پاستوریزه بین ۲۹۵۰ تومان تا ۳۳۰۰ تومان مصوب شده است.

 

در این میان حداقل توقع از دستگاه‌های نظارتی به ویژه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان این است که هرچه سریع‌تر به وظایف ذاتی خود عمل و با گران فروشان و متخلفان در صنایع لبنی برخورد کنند.

 

از سوی دیگر عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تکلیف دولت برای تامین تمام نهاده‌های مورد نیاز صنعت دامپروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: تاثیرات روانی افزایش نرخ سایر کالاها و همچنین رشد قیمت صنایع جانبی و بسته بندی و دستمزد نیروی کار بر افزایش قیمت شیر و لبنیات تاثیر گذاشته است.

 

علی اکبری به اقتصادآنلاین گفت: با وجود اینکه دولت مکلف است تمام نهاده‌های مورد نیاز صنعت دامپروری را با ارز 4200 تومان تامین کند تا نوسانات ارز تاثیری بر قیمت محصولات لبنی نگذارد ولی به هر حال بعد روانی تغییر قیمت کالاهای مختلف آثاری بر نرخ سایر کالاها گذاشته است.   

 

وی در ادامه افزود: بنابراین با تمام تلاشی که دولت برای کنترل نرخ کالاها دارد، شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها هستیم. طبیعتا قیمت شیر و لبنیات هم متاثر از تغییر قیمت سایر کالاها است و اثر روانی و ذهنی تغییر قیمت سایر کالاها منجر به این شده که نرخ شیر و لبنیات هم از کنترل خارج شود و عملا تغییرات شدید قیمت را در این بخش شاهد باشیم.

 

اکبری با بیان اینکه برخی از خدمات مرتبط با صنایع لبنی متاثر از ارز 4200 تومانی نیست، گفت: به عنوان مثال رشد قیمت صنایع جانبی و بسته بندی و دستمزد نیروی کار که متاثر از ارز دولتی هم نیست، بر افزایش قیمت شیر و لبنیات تاثیر گذاشته است.

 

نماینده مردم بجنورد در مجلس با اشاره به اینکه بعد مطلوب و منطقی حاکم بودن ثبات بر بازار است، عنوان کرد: انتظار این است که دست اندرکاران، برنامه ریزان و مسئولان بتوانند فضای بازار را به درستی کنترل کنند اما این نظارت‌ها و کنترل‌ها به درستی انجام نمی شود و در نتیجه افزایش قیمت شیر و لبنیات اجتناب ناپذیر شده است.

 

مسعود احمدی مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به بحث افزایش قیمت لبنیات در بازار به ایسنا گفت: متولی قیمت‌گذاری و همچنین نظارت بر قیمت لبنیات، سازمان صنعت، معدن و تجارت است و در این زمینه این سازمان کار قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد.

 

 وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت لبنیات در بازار افزود: بخش زیادی از هزینه‌های شرکت‌های لبنیاتی مربوط به پاکت‌های بسته‌بندی وارداتی است و در این زمینه با توجه به افزایش قیمت این پاکت‌های بسته‌بندی، شاهد افزایش قیمت لبنیات در بازار هستیم.

 

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: با توجه به این‌که نرخ ارز در بازار افزایش پیدا کرده و قیمت پاکت‌های بسته‌بندی وارداتی نیز گران شده‌اند، شاهد افزایش قیمت لبنیات در بازار هستیم زیرا این مساله بر روی قیمت تمام شده کالا اثرگذار است.

 

احمدی با اشاره به بحث عدم فروش شیر دامداران به کارخانه‌های لبنی و اثرگذاری آن بر بحث افزایش قیمت‌ها ادامه داد: این مساله خیلی اثرگذار نیست زیرا اولا این‌که دامداران نمی‌توانند خیلی شیر را نگهداری کنند و باید هرچه سریع‌تر آن را به فروش برسانند تا متضرر نشوند.

 

 وی افزود: همچنین حتی اگر دامداران شیر را به شرکت‌های لبنیاتی ندهند، هیچ دلیلی وجود ندارد که به دلیل کاهش شیر، آن کارخانه قیمت محصولات خود را افزایش دهد. در این زمینه عرضه کم شیر اثر چندانی بر افزایش قیمت لبنیات ندارد و مساله‌ اصلی بحث افزایش قیمت پاکت‌های بسته‌بندی است.

کلید واژه ها: نرخ ارزشیر و لبنیاتشیر


نظر شما :