لاریجانی آب پاکی را روی دست تاج ریخت؛ بازنشستگان باید بروند

۱۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۳۴ کد : ۷۸۸ تیتر یک ورزشی
رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با اعضای هئیت رئیسه فدراسیون فوتبال رسما به آنها گفت که این فدراسیون مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود.
لاریجانی آب پاکی را روی دست تاج ریخت؛ بازنشستگان باید بروند

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه میزبان اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بود. این اعضا به دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس رفتند تا درخصوص مسائل مختلف گفت‌وگو کنند. یکی از مسائل مهم این جلسه، اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در فدراسیون فوتبال بود؛ فدراسیونی که افراد شاغل در آن معتقدند یک نهاد غیر دولتی است و مشمول این قانون نمی‌شود.


لاریجانی درباره دولتی یا غیردولتی بودن فدراسیون فوتبال گفت: «در گذشته هم بارها عنوان شده است که فدراسیون فوتبال نیز مانند سایر فدراسیون‌های ورزشی به هیچ وجه دولتی نیست و از نظر قوانین نیز وزارت ورزش دخالتی در عزل و نصب‌های این فدراسیون ورزشی ندارد. در این راستا اگر شبهه‌ای هم وجود داشته باشد، قابل رفع است. اداره مردمی فدراسیون‌ها فواید بسیاری دارد و مجلس نیز آمادگی دارد در این زمینه چنانچه نقص قانونی وجود داشته باشد، آن را برطرف کند».


وی درباره نظام‌مند شدن درآمدهای فدراسیون فوتبال اظهار داشت: «در این زمینه نیز بهتر است که در حوزه حق پخش تلویزیونی فدراسیون فوتبال از لحاظ کسب درآمد مستقل و در قانون صداوسیما نیز این موارد گنجانده شود. پیش از این آقای مطهری نایب رئیس مجلس نیز این مباحث را پیگیری می کرد تا فدراسیون ضمن مستقل شدن در حوزه درآمدی به دولت وابسته نباشد.


لاریجانی درخصوص نامه اخیر فیفا به فدراسیون فوتبال و شبهه‌ای که درخصوص دخالت دولت در عزل و نصب‌های فدراسیون فوتبال مطرح شده است، گفت: «این موضوع کاملا روشن است که دولت‌ در عزل و نصب فدراسیون‌ها هیچ نقشی ندارد، اگر نیاز است در این زمینه مجلس می‌تواند به صورت مکتوب این مسأله را برای فدراسیون روشن کند تا فدراسیون بر این اساس با فیفا مکاتبه داشته باشد تا مسأله برای فیفا هم شفاف شود».


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «موضوع بعدی درخصوص موضوع بازنشستگی است که مجلس قانون متاخری را گذرانده است و در این بخش شمولیت قانون فقط مربوط به موسسات غیردولتی نمی شود بلکه هر موسسه‌ای که به نحوی از بودجه‌های دولتی استفاده می کند، مشمول قانون خواهد شد و چون در این امور فدراسیون‌های ورزشی نیز به نحوی در فهرست موسسات عمومی غیردولتی گنجانده می شوند، مشمول قانون خواهند بود. اصولاً این مسأله یک نوع قانونگذاری داخلی است و ارتباطی به دخالت دولت در فدراسیون ندارد؛ مجلس در این باره قانونگذاری می‌کند، همانطور که مجلس برای نظام‌مند کردن فعالیت بخش خصوصی قانون می‌گذارد. معاونت قوانین مجلس نیز همزمان با نامه‌ای که شما از فیفا برای بنده ارسال کردید، درخصوص دولتی یا غیردولتی بودن فدراسیون ها و قانون اخیر مجلس گزارش مبسوطی را ارائه کرده که درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتاً اعلام شده است فدراسیون فوتبال به 5 دلیل مشمول این قانون خواهد شد. بنابراین مدیران فدراسیون‌ فوتبال بدون دخالت دولت و براساس اساسنامه فدراسیون فوتبال برگزیده می‌شوند ولی مشمول قانون بازنشستگی خواهند شد. اما اینکه آیا در آینده شما بتوانید از قانون خود را مستثنا کنید یا خیر، موضوع دیگری است که نیازمند طرح و لایحه‌ای مجزاست و یقیناً به زمان اجرای قانون فعلی نخواهد رسید.

وی تصریح کرد: «با قانون مجلس این انتخابات به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت، در واقع مجلس قانونی برای ورزش کشور وضع نمی‌کند، بلکه این قانون برای تعیین تکلیف بازنشستگان کشور است. این نوع قانونگذاری مانند قانونگذاری در حوزه تجارت است و اگر کسی بخواهد در کشورمان کار و فعالیت اقتصادی داشته باشد، باید از قوانین کشور تمکین کند. قانونگذاری در کشورها غیر از دخالت دولت در امور فدراسیون‌هاست و فیفا ایرادی به این مسأله مترتب نمی دارد بلکه دخالت دستگاه های دولتی محل بحث فیفاست، بنابراین تمام قوانین مربوط به نهادهای عمومی و غیردولتی درخصوص فدراسیون ها صدق می‌کند».


پس از صحبت‌های لاریجانی، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال درخصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیز ضمن مثبت خواندن این قانون برای استفاده از ظرفیت جوانان گفت: «اکثریت مجموعه فدراسیون فوتبال با توجه به استثنائات قید شده در قانون درخصوص معافیت جانبازان مشمول این قانون نخواهند شد، ماندن یا نماندن در فدراسیون برای ما مهم نیست، مسأله‌ای که برای ما اهمیت دارد استقلال فدراسیون است. در همین خصوص الزامات بین‌المللی وجود دارد که فدراسیون فوتبال باید استقلال خود را حفظ کند و لازم است در این زمینه بررسی هایی با در نظر گرفتن الزامات بین‌المللی و فیفا صورت گیرد».


تاج همچنین عنوان کرد: «لاریجانی معتقد بود در قانون قبلی آمده تمامی فدراسیون‌ها شامل نهاد غیردولتی عمومی هستند. ما هم تأکید کردیم که عمومی مشمول ما نمی‌شود. آقای لاریجانی تأکید داشت که چیزی که در قانون می‌بیند همین است و قانونگذار می‌گوید فدراسیون‌ها شامل نهاد غیردولتی عمومی هستند اما اگر مستنداتی هست که دارید و فکر می‌کنید مشمول این قانون نمی‌شوید روز یکشنبه در این خصوص صحبت شود. قرار است مقامات حقوقی مجلس، دیوان محاسبات، وزارت ورزش و ... در دیدار روز یکشنبه در این خصوص صحبت کنند».

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه مجلس شورای اسلامی مهدی تاج فدراسیون فوتبال علی لاریجانی بازنشستگان


نظر شما :