نجفقلی حبیبی درگفت وگو با وقایع اتفاقیه:

گفت و گو با آمریکای ترامپ مشکلی را حل نخواهد کرد / ایران در پروژه گفت و گوی تمدن ها و برجام برای گفت و گو آماده شد اما آمریکا بازی را بر هم زد

۱۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۹ کد : ۷۸۶۶ اصلی تیتر یک سیاسی
نجفغلی حبیبی گفت: موافقان مذاکره با یک بررسی ساده می توانند درک کنند که آمریکا با کشورهای پیرامون خود چه کار کرده است. رفتارهای کاخ سفید در دو سال گذشته با ایران به خوبی نشان داده که به هیچ روی قابل اعتماد نیست.
گفت و گو با آمریکای ترامپ مشکلی را حل نخواهد کرد / ایران در پروژه گفت و گوی تمدن ها و برجام برای گفت و گو آماده شد اما آمریکا بازی را بر هم زد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هرچند ایالات متحده آمریکا به صورت یک جانبه از برجام خارج شد اما در تهران هنوز هم هستند معدود افرادی که به مذاکره با آمریکای ترامپ برای حل و فصل مشکلات کنونی کشور می اندیشند. سوال مهم این است که چرا هنوز برخی آمریکا را قابل اعتماد می دانند حال اینکه به نظر میرسد تا زمانی که ترامپ رئیس جمهور آمریکاست برداشتن گام برای مذاکره با او پذیرش شرایط شروط وی است. در این ارتباط «وقایع اتفاقیه» با نجفقلی جبیبی، فعال سیاسی اصلاح طلب  به گفت و گو پرداخته که در ادامه می خوانید.


*آمریکا قابل اعتماد نیست


موافقان مذاکره با یک بررسی ساده می توانند درک کنند که آمریکا با کشورهای پیرامون خود چه کار کرده است. رفتارهای کاخ سفید در دو سال گذشته با ایران به خوبی نشان داده که به هیچ روی قابل اعتماد نیست.  برخی بر این اعتقادند که به رغم درد سرسازی ها و بی اعتمادی به این کشور باز هم باید پای میز مذاکره با ترامپ نشست اما به راستی چه دلیلی دارد که کشور را  با  مشکل روبرو ساخت وقتی می دانیم آمریکا حتی در برجام نتوانست به تعهداتش عمل کند و تحریم های بسیاری علیه  ایران اعمال کرد.


*آمریکا به دنبال نفوذ در ایران حتی با قدرت نظامی


 آمریکا حتی با دوستان و همسایگان خود به ویژه اروپا نمی تواند کنار بیایید. آمریکا بارها ثابت کرده که به دنبال تسلط در منطقه و نفوذ به ایران است؛ برای رسیدن به اهدافش نیز جنگ های بسیاری در خاورمیانه به راه انداخت.


*گفت و گو با ترامپ مشکلی را حل نمی کند


حامیان مذاکره با آمریکا با این استدلال می گویند که ایران یک کشور مستقل است با توجه به مصالح  ملی خود باید وارد گفت و گو با واشنگتن شود این درحالی است که آمریکا با تحت فشار قرار دادن ایران  برای مذاکره به  دنبال  نفوذ در کشور است. امام خمینی «ره» هم به همین دلیل مخالف مذاکره و روابط با آمریکا بود اکنون هم گفت و گو با ترامپ هیچ مشکلی را حل نمی کند.


*دوبار ایران باب گفت و گو را باز کرد


ایران کشوری است که خواهان روابط مسالمت آمیز با همه  کشورهای جهان است. چراکه پیش از این، باب گفت و گو ابتدا آقای خاتمی در گفت و گوی تمدن ها و سپس  ظریف در برجام را گشود. بنابراین  ایران  قبل از اینکه  رئیس جمهور فعلی آمریکا از مذاکره سخن بگوید باب گفت و گو را در برجام گشود اما ترامپ برخلاف تعهدات آمریکا در توافق هسته ای عمل کرد، از برجام خارج شد و اروپا هم به نحو دیگری به  وعده هایش پشت  کرد.  تهران از منظر استدلالی و عقلی دستش در مسئله  مذاکره در جامعه جهانی باز است. 


*ترامپ به دنبال تسلط بر نفت منطقه و فروش سلاح است


غرب در راس آن آمریکا خواسته واقعی شان نه حل مشکلات در منطقه بلکه تسلط به نفت خاورمیانه و فروش تسلیحات به کشورهای در حال جنگ در منطقه است. آمریکا با جنگ افروزی و  تخریب به دنبال وابسته کردن کشورهای درگیر جنگ و بحران به خود است. بنابراین اگرچه برجام دستاورد بسیار مهمی بود که از طریق گفت و گوی تهران با 7 کشور جهان حاصل شد اما بعد از خروج آمریکا از برجام و خسارت به ایران چگونه می توان با چنین نظام اجتماعی به گفت و گو پرداخت.

 

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: نجفغلی حبیبی وقایع اتفاقیه آمریکا ارتباط با آمریکا مذاکره با ترامپ نفت خاور میانه فروش سلاح به خاورمیانه خروج ترامپ از برجام گفت و گوی تمدن ها احسان اسقایی


نظر شما :