سرا مورد تایید سید محمد خاتمی است

۱۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۱ کد : ۷۸۵۰ اصلی سیاسی
عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ضمن دفاع از «طرح سرا» بابیان اینکه این طرح مورد موافقت رهبر جریان اصلاحات هم قرار خواهد گرفت معتقد است که منتقدان نقدشان غیرمنصفانه است و می‌خواهند ذهن و فضای ذهنی جامعه را منحرف کنند.
سرا مورد تایید سید محمد خاتمی است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جواد امام کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا در مورد «طرح‌سرا»، گفت: هر چیزی قابل نقد است اما  دوستان در جلسه راجع به طرح سرا انتقاداتی داشتند که در جلسه مطرح شد و در همان جا گفته شد اگر ابهامی هست در زمان رسیدگی به جزئیات رفع خواهد شد، درباره این موضوع چندین جلسه بحث، بررسی، اظهارنظر انجام گرفته و در نهایت منتج به تصمیم‌گیری شده است که کلیات طرح به تصویب ۳/۴ حاضران نیز رسیده است.

شایسته نیست بعد از بحث رای‌گیری، جوسازی کنند

وی اضافه کرد:  دوستانی که در یک حرکت جمعی حضور دارند شایسته نیست بیایند بعد از بحث و بررسی و اظهار نظری که شده و اکثریت به آن رای دادند، برخلاف آنچه که در جلسه گذشته است جوسازی کنند.

امام در مورد اینکه کرباسچی اعلام کرد ۹ رای مخالف و ۴ رای ممتنع به طرح سرا داده شده است، گفت: آنچه که در جلسه رخ داد ۵ نفر مخالف بودند و ۲ نفر هم رای ممتنع بود که توسط حاضرین داده شد.

دبیرکل مجمع ایثارگران درباره اینکه طرح سرا از بالا به پایین بوده و شکلی غیرحزبی دارد، گفت: اینگونه که می‌گویند طرح از بالا به پایین است، نیست این روند مطابق تشکیل شورای مرکزی یک حزب است بدین ترتیب که قبل از شکل‌گیری شورای مرکزی هر حزب، مجمع عمومی تشکیل می‌شود و اعضا را دعوت می‌کنند و در نهایت شورای مرکزی تشکیل می‌شود آیا اینکه شورای مرکزی بعدا ۳۰۰ نفر عضو حزب را معرفی کند، حرکت از بالا به پائین محسوب می‌شود؟

در فضایی مسائل مطرح می‌شود که ذهن مخاطب را به انحراف بکشانند

وی ادامه داد: بدنه این نیست که از بالا به پایین انتخاب شوند؛ بدنه از قبیل اعضای یک حزب از قبل انتخاب شده هستند و صرفا توسط شورای‌عالی سیاست‌گذاری، دبیران و شورای مرکزی احزاب معرفی و وارد سیستم می‌شوند؛ نه اینکه بیایند انتخاب یا گزینش کنند، این خیلی متفاوت است به همین خاطر است که می‌گویم دوستان در فضایی این مسائل را مطرح می‌کنند که ذهن مخاطب را به انحراف بکشانند.

طرح سرا شائبه‌ها را از بین می‌برد

امام با بیان اینکه من یکی از منتقدان جدی لیست قبلی شورای شهر بوده و در همان زمان نیز اعتراض خود را بیان نموده است، گفت: به علت اینکه آن فرآیند را دیدم اتفاقا فرآیند طرح سرا دخالت اشخاص را کاملا محدود می‌کند و حرف و حدیث‌هایی که در می‌آید مبنی بر اینکه افراد متهم به گزینش اعضا می‌شوند و همچنین شائبه اینکه افراد شایسته‌تری می‌توانستند در لیست حضور داشته باشند را از بین می‌برد.

پیشنهادی برای رفع نگرانی‌های منتقدان طرح‌سرا

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره پیشنهاد پذیرفته شده خود در شورای عالی سیاست‌گذاری گفت: پیشنهاد این بود که دوستانی که ابهام و ایرادی راجع به فرآیند طرح دارند بیایند به عنوان ناظر بر آن قرار گرفته و اطمینان لازم را به دست بیاروند تا نگرانی‌هایشان برطرف شود.

امام با بیان اینکه اجرای این طرح توسط خود شورای عالی و ستاد انتخاباتی که این شورا انتخاب خواهد کرد انجام می‌شود و اینکه یک شخص یا مجموعه‌ای خاص این طرح را اجرا نمی‌کند، درباره نقل قول کرباسچی از صحبت ابراهیم اصغرزاده مسئول کمیته کارشناسی طرح سرا که گفته اگر این طرح به صورت اجماعی تایید نشود آن را اجرا نخواهد کرد، گفت: بحث در مورد طرح سرا چندین جلسه طول کشیده است، اما اینکه اجماع شود خیلی خوب است ولیکن منطقی نیست چرا که ممکن است یکی از افراد اصلاً نخواهد آن را بپذیرد.

وی یادآور شد: در جلسه مطرح شد که سه چهارم افراد جلسه به طرح رای دادند و یکی گفت که نه این دو سوم می‌شود و من در پاسخ گفتم، وقتی جلسه نصاب و رسمیت پیدا می‌کند، مورد ملاک قرار می‌گیرد نه افرادی که به هر دلیلی در جلسه حاضر نبوده‌اند؛ یک زمانی می‌گویند جلسه نصاب و رسمیت نداشته است یک زمانی هم می‌گویند که غایبان را هم در نصاب لحاظ کنیم اما اگر ادعای منطقی داشته و از آن پیروی کنیم، روش روشن است.

کنار گذاشتن طرح به دلیل نبود اجماع غیرمنطقی است

به گفته این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گاهی ممکن است دوستان ابهام و ایهامی داشته باشند که برطرف نشده باشد حق دارند و منطق حکم می‌کند دوستان آن را مطرح کنند و راجع به آن سوال بپرسند تا رفع شود اما اگر ۳۰ تا حزب آن را پذیرفت و یک نفر نپذیرفت، نبگوییم چون نظر ما حاصل نشده و اجماعی صورت نگرفته آن را کنار بگذاریم این منطقی نیست.

نقدهایشان، غیرمنصفانه است

طرح سرا به صورت پایلوت اجرا می‌شود

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری در مورد غیر‌عملی و زمان‌بر بودن طرح سرا، اظهار کرد: اگر در این مدت باقیمانده طرح شرایط لازم را برای عملی شدن داشته باشد آیا باید دوباره بگوییم نه؟

وی همچنین در مورد کیفیت انجام طرح گفت: ما که نمی‌خواهیم خودمان را مشغول کنیم ضمن اینکه این طرح قرار نبوده است در کل کشور انجام شود بلکه قرار بوده است به صورت پایلوت در یک سری از مراکز استان‌ها انجام شود که در حال حاضر ما نمی‌خواهیم این طرح را در شهرستان‌ها را پوشش دهیم و فعلا نیز کلیات طرح تصویب شده است؛ هنوز مشخص نیست جزئیات آن چه خواهد بود به این خاطر است که می‌گویم دوستان نقدهایشان، غیرمنصفانه است.

این سیاستمدار اصلاح‌طلب تصریح کرد: الان ما باید به سمت انسجام، کارآمدی و مشارکت دادن همه بدنه اجتماعی خودمان برویم و آن چیزی را که مطلوب جریان، مردم و کشور است به دست بیاوریم.

وی در مورد اینکه این طرح به گونه‌ای است که بر خلاف رویه گذشته که اصلاح‌طلبان به دلیل نظارت استصوابی سعی می‌کردند کاندیداهای خود را تا آخرین لحظات مخفی نگه دارند باعث مطرح شدن آن‌ها می‌شود، گفت: حتماً امنیت و مسائل حفاظتی سیستم طرح پیش‌بینی شده و نتایج آن پس از بررسی صلاحیت‌ها مشخص می‌شود؛ در واقع  اولویت‌ها و نظرسنجی‌ها انجام می‌شود و زمانی که می‌خواهند آن را انتخاب کنند از ظرفیتی که هنوز به تصویر کشیده شده و به دست آمده است، استفاده می‌کنند.

طرح سرا جنبه تبلیغاتی ندارد و از امنیت بالایی برخوردار است

این کنشگر سیاسی ادامه داد: یک عده مطرح می‌کنند که می‌خواهند تبلیغات زودهنگام انجام دهند نه اصلا قرار نیست که یک شبکه تبلیغاتی باشد یک سامانه‌ای است که با افرادی که در آن حضور دارند سر و کار دارد و سامانه‌‎ای نیست که در معرض عام قرار بگیرد که بخواهد جنبه تبلیغاتی پیدا کند.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره اینکه چرا پارلمان اصلاحات را پیشتر نپذیرفتند و به جای آن سه ماه مانده به انتخابات طرح سرا را انتخاب کردند، گفت: اولا طرح پارلمان احزاب است نه پارلمان اصلاحات ضمن اینکه پارلمان باید برود برای مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور اقدام کند و به طرق اولی مخالفان طرح سرا دیگر نمی‌توانند از پارلمان اصلاحات دفاعی داشته باشند چون اشکالات مورد نظر دوستان به طرح سرا در پارلمان اصلاحات خیلی جدی‌تر است و چون دارای اکثریت نبوده است فعلاً جهت بررسی در دستور کار کمیته سیاسی  است و در حال حاضر نهایی و به تصویب نرسیده است.

وی در مورد این سخن کرباسچی که طرح سرا یک روش قلابی است و اصلاح‌طلبان باید با ارائه گزارش عملکرد و تهیه لیست، انتخاب را به مردم واگذار کنند و اگر پذیرفته شده بود شکست را بپذیرند، تاکید کرد: این کار را قبلاً تجربه کرده‌ایم و یکی از دلزدگی‌هایی که در مردم ایجاد شده است بابت همان تیم معدودی است که لیست‌های قبل را بستند و ایرادات وارده به لیست قبل نیز مشخص است؛ ما بیاییم همان کار را دوباره تکرار کنیم؟

ما قیم مردم نیستیم

مشارکت پیدا کردن در یک نظرسنجی اسمش دموکراسی وارونه نیست

امام اضافه کرد: مگر ما قیم اصلاحات و مردم هستیم که بخواهیم  کاری که به اشکالات آن رسیده‌ایم را دوباره تکرار کنیم؟ می‌توانیم طرح سرا را در همان فرآیند به نظرسنجی بگذاریم یعنی به جای اینکه کاندیداها را در این فرآیند تعریف کنیم خود طرح را در نظرسنجی قرار بدهیم.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تصریح کرد: چیزی که در حال اتفاق افتادن است این است که برخی از دوستان مثل سابق نمی‌توانند نظرات خودشان را اعمال کنند و یکی از دلایل مخالفت با طرح این است. معرفی افراد شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب و اعضای رسمی احزاب توسط دبیرکل منتخب هر حزب جهت عضویت در سامانه ⁧‫طرح‌سرا‬⁩ و مشارکت پیدا کردن در یک نظرسنجی اسمش دموکراسی وارونه نیست! ‌متاسفانه بعضی از دبیران کل به جای استقبال و مشارکت پیدا کردن اعضای خود در این فرایند نگران شده‌اند.

طرح مورد تایید خاتمی است

مدیرعامل بنیاد باران درباره اینکه آیا این طرح مورد تایید آقای خاتمی قرار گرفته است یا نه، گفت: به نظر اینجانب آقای خاتمی هم از این طرح استقبال خواهند کرد،؛ چرا که مسئولیت از دوش ایشان هم برداشته خواهد شد‌.

کلید واژه ها: سرا سید محمد خاتمی سرا و تایید خاتمی شورای عالی اصلاحات وقایع اتفاقیه


نظر شما :