تلاش جدید مکرون بعد از گام چهارم ایران

۱۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۰ کد : ۷۸۰۷ اصلی بین الملل
مکرون گفت: چندجانبه گرایی نیرومند قدرتمند تر از یکجانبه گرایی پرهیاهو است. آمریکا خطا کرد که یکجانبه از برجام خارج شد و نتیجه آن بالاگرفتن تنش ها در منطقه شده است.
تلاش جدید مکرون بعد از گام چهارم ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  به گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل مکرون امروز در سفارت فرانسه در چین به خبرنگاران گفت: در روزهای آتی رایزنی هایی از جمله با طرف ایرانی انجام خواهم داد که باید منجر به نتیجه ای شود.

 
وی همچنین مدعی شد که ایران برای نخستین بار آشکارا از توافق هسته ای خارج شده است و این اقدام را "تغییری اساسی" نسبت به مواضع پیشین تهران دانست.

مکرون اعلام کرد که هفته های آتی به افزایش فشارها بر ایران برای بازگشت به چارچوب توافق اختصاص خواهد داشت و افزود که این اقدام باید همراه با "کاهش برخی از تحریم ها" باشد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: بازگشت به وضعیت عادی تنها زمانی رخ می دهد که ایران و ایالات متحده در مورد از سرگیری نحوه اعتمادسازی توافق کنند.

وی افزود که این موضوع را با رئیس جمهوری آمریکا به بحث خواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه دیروز (۱۴ آبان) با صدور بیانیه ای، تصمیم جمهوری اسلامی ایران در گام جدید کاهش تعهدات برجامی را مغایر با توافق هسته ای ۲۰۱۵ خواند و خواستار بازگشت تهران به این توافق شد.

اگنس ون در مول سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر افزایش ظرفیت غنی سازی خود، مخالف توافق وین است که فعالیت ها را در این زمینه به شدت محدود می کند.

وی ادامه داد: با شرکای خود منتظر گزارش های بعدی آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد اعلامیه ها و اقدامات ایران هستیم. فرانسه همچنان به توافقنامه هسته ای وین متعهد است و از ایران نیز می خواهد به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه پایبند باشد و بطور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

ریم ممتاز (Rym Momtaz) خبرنگار پولیتیکو نیز که در این کنفرانس خبری حاضر بود در توییتی نوشت: مکرون بار دیگر چارچوب تفاهم بر سر فعالیت های هسته ای پس از سال ۲۰۲۵ ایران و همچنین فعالیت های موشکی و ثبات منطقه ای را مطرح کرد.

وی افزود: چندجانبه گرایی نیرومند قدرتمند تر از یکجانبه گرایی پرهیاهو است. آمریکا خطا کرد که یکجانبه از برجام خارج شد و نتیجه آن بالاگرفتن تنش ها در منطقه شده است.

امروز و در راستای اجرای دستور رئیس جمهوری و شورای عالی امنیت ملی ساعتی پیش مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰ کیلویی که حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم  گاز هگزا فلوراید اورانیوم (۶UF) است تحت نظارت بازرسان آژانس بین اللملی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک دهی مجتمع فردو قرار گرفت.

حسن روحانی رئیس جمهوری دیروز ۱۴ آبان در آیین افتتاح کارخانه نوآوری آزادی گفت: از فردا با نظارت ‌آژانس گام چهارم و جدید را برمی‌داریم. ما طبق برجام یکهزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود که اینها در فردو بچرخند اما گاز به ‌آنها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کند

کلید واژه ها: فرانسه گام چهارم ایران وقایع اتفاقیه کاهش تعهدات تهران موضع فرانسه در برابر گام چهارم


نظر شما :