سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

طرح سرا مخالف روح تحزب است / سرا نیاز به اصلاحات عمیق دارد / احزاب باید طرح سرا را در جزئیات چوب کاری کنند

۱۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۵ کد : ۷۷۷۱ اصلی تیتر یک سیاسی
اسماعیل گرامی مقدم معتقد است:سرا به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند نقدهای گذشته به شورای عالی سیاست‌گذاری را پوشش دهد مگر اینکه نقدها و ایرادهایی که به این طرح وارد خواهد شد در کمیته ای مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین مقرر شده است که افرادی که به این طرح در جزئیان نقد دارند، پیشنهاد آن را ارائه دهند. ازاین‌رو باید در انتظار بود که پیشنهاد‌ها چیست تا بخش‌های مهمی از ایرادات این طرح قبل از اجرا رفع شود.
طرح سرا مخالف روح تحزب است / سرا نیاز به اصلاحات عمیق دارد / احزاب باید طرح سرا را در جزئیات چوب کاری کنند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه شورای عالی اصلاحات روز گذشته مکانیزمی تحت عنوان مکانیزه «سرا» را به تصویب رساند ظاهرا بر اساس این مکانیزم قرار است از لایه‌های درونی احزاب اصلاح‌طلب در مورد بسته شدن فهرست‌های انتخاباتی نظرسنجی صورت گیرد. نگاهی اجمالی به این طرح مشخص می‌دارد که احتمالا با مشکلات و مانعی روبرو خواهد شد. از این‌رو  طرح سرا که اکنون در مراحل ابتدایی قرار دارد باید کار بر روی آن باقدرت صورت خواهد گیرد تا نقاط ضعف این طرح مشخص گردد. در این‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با اسماعیل گرامی مقدم به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*ارزیابی نامزدهای انتخابات


طرحی که اخیرا تحت عنوان سرا در شورای عالی اصلاحات به تصویب رسیده است طرحی است که نامزدهای احتمالی این جبهه توسط لایه‌ها و بخش‌هایی از جامعه قبل از انتخابات علنی، برگزیده می‌شوند. این طرح به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است. این سامانه قبل از انتخابات نسبت  رویکرد مردم به نامزدها را ارزیابی خواهد کرد.


* سرا طرحی برای به حداقل رساندن انتقاد به شورای عالی است


 نکته دیگری که در این رابطه هدف‌گذاری شده، در ارتباط با انتخاب نامزدهاست. درگذشته به هر روشی که شورای عالی سیاست‌گذاری توسط کمیته‌های مختلف اقدام به این امر می‌کرد، گلایه‌ها و نقدهایی به تصمیمات شورای عالی وارد می آمد. برای اینکه این نقدها به حداقل برسانند این طرح در شورای عالی اصلاحات به تصویب رسیده است.


* لزوم بررسی طرح سرا توسط احزاب


 سرا به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند نقدهای گذشته به شورای عالی سیاست‌گذاری را پوشش دهد مگر اینکه نقدها و ایرادهایی که به این طرح وارد خواهد شد در کمیته ای مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین مقرر شده است که افرادی که به این طرح در جزئیان نقد دارند، پیشنهاد آن را ارائه دهند. ازاین‌رو باید در انتظار بود که پیشنهاد‌ها چیست تا بخش‌های مهمی از ایرادات این طرح قبل از اجرا رفع شود.


* ایرادهای اساسی به طرح سرا


 یکی از نقدهایی که به سرا وارد می‌شود در نظر نگرفتن عدم هم وزنی احزاب سیای است. این مورد نوعی بی‌عدالتی را در این سامانه به وجود می‌آورد. همچنین این امکان وجود دارد که اگر قبل از انتخابات این سامانه فعال شود، آنگاه بهانه تبلیغات زودهنگام ، با ان برخورد صورت گیرد . بااین‌وجود مقررشده است که بعد از مشخص شدن نتیجه بررسی صلاحیت‌ها این سامانه فعال شود. البته بازهم تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان تا هفته‌های آخر در انتظار تایید شورای نگهبان هستند؛ بنابراین همچنان نقدهای زیادی بر این طرح وجود دارد.


* سرا مخالف روح تحزب است


 ایرادات این طرح زیاد است اما چون این طرح رای آورده، احترام ویژه‌ای برای این طرح قائل هستیم. واقعیت آن است که زمانی که از نواحی مختلف شهرستان ها، شعب مرکزی احزاب انتخاب می‌شوند آنگاه این حق اعضای شورای مرکزی است که در ارائه لیست‌ها نقش ایفا کنند. از این‌رو بازگشت دوباره به رأی بدنه احزاب بی‌معنی است. باید تلاش کرد که نواقص این طرح برطرف شود.

کلید واژه ها: گرامی مقدمسراسامانه سرانظر سنجی اصلاحاتاستراتژِ اصلاح طلبانقانون انتخابات مجلسوقایع اتفاقیهشورای عالی اصلاحاتنقدی بر سراسرای اصلاحات


نظر شما :