یمن و وجدانی که بیدار نمی شود

۱۴ آبان ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۰ کد : ۷۷۷ بین الملل
سازمان ملل متحد، جنگ یمن را یکی از بزرگترین فجایع دوران اخیر ارزیابی کرده و در مورد فجایع در حال انجام در یمن «گریت کاپلار» مدیر منطقه ای یونیسف در غرب آسیا و شمال آفریقا گفت :کشور جنگ زده یمن به جهنمی برای کودکان تبدیل شده و هر ساله هزاران نفر به دلیل سوء تغذیه و بیماریهای قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند.
یمن و وجدانی که بیدار نمی شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه نزدیک به چهار سال از آغاز حملات ددمنشانه عربستان و متحدانش به یمن می گذرد و با وجود رقم خوردن فجایع انسانی گسترده در این کشور هنوز وجدان مدعیان حقوق بشر بیدار نشده است.

 

در مورد فجایع در حال انجام در یمن «گریت کاپلار» مدیر منطقه ای یونیسف در غرب آسیا و شمال آفریقا گفت :کشور جنگ زده یمن به جهنمی برای کودکان تبدیل شده و هر ساله هزاران نفر به دلیل سوء تغذیه و بیماریهای قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند.

 

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، نیز اعلام کرد در کشور جنگ‌زده یمن هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلیل بیماری‌های اجتناب‌پذیر می‌میرد. سوء تغذیه و کمبود امکانات پزشکی زندگی بسیاری از کودکان یمنی را به خطر انداخته است.

 

یازده میلیون از مجموع ۱۵ میلیون کودک یمنی (۸۰ درصد) به کمک‌های انسان‌دوستانه جهانی نیاز دارند و یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک در این کشور که فقیرترین کشور شبه‌جزیره عربستان است، گرسنه‌اند و از این تعداد ۴۰۰ هزار کودک با خطر مرگ می‌جنگند.

 

مدت‌هاست که در یمن آب آشامیدنی و مواد غذایی اصلی شهروندان کمیاب شده است. به گفته گیرت کاپلار، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در یونیسف، در این کشور سبزی و میوه وجود دارد، اما بسیاری از خانوارها قدرت مالی خرید را ندارند.

 

سازمان ملل متحد، جنگ یمن را یکی از بزرگترین فجایع دوران اخیر ارزیابی می‌کند. بیش از ۲۲ میلیون شهروند این کشور نیازمند کمک‌های بین‌المللی هستند و دست کم هفت میلیون کودک دچار سوءتغذیه و در معرض گرسنگی قرار دارند.

 

با وجود رقم خوردن این فجایع اقدام چشمگیری از سوی مدعیان حقوق بشر برای توقف حملات عربستان و متحدانش به یمن انجام نشده و این در حالی است که بسیاری از نهادهای غیر دولتی در کشورهای غربی خواستار توقف صادرات سلاح به عربستان از سوی آمریکا و اروپا به عربستان به دلیل جنایات این کشور در یمن هستند.

 

هر چند آمریکا اعلام کرده که حاضر نیست صادرات سلاح به عربستان را متوقف کند اما با این وجود خواستار توقف جنگ در یمن شده است.

 

با این وجود پس از اینکه آمریکا و غربی ها که طی قریب به چهار سال جنگ در یمن چشم خود را به روی جنایات ائتلاف سعودی در یمن بستند از ضرورت پایان جنگ یمن دم می زدند، اوضاع در جبهه های جنگ تشدید شد و به نظر می رسد که آمریکا و متحدان غربی اش به این ائتلاف چراغ سبز داده اند که اگر بنا باشد صلحی در یمن برقرار شود باید در اواخر جنگ حداکثر تحرکات نظامی را در جبهه های مختلف انجام دهند تا در چانه زنی های سیاسی احتمالی دست بالا را داشته باشند و از همین رو بود که متجاوزان و مزدوران وابسته به این ائتلاف بر دامنه حملات خود در جبهه های مختلف و نیز منازل مسکونی به ویژه در استان صعده افزودند.

 

هر چند کشورهای غربی ها خواستار توقف جنگ در یمن هستند اما با این وجود در حال دادن آدرس اشتباه به جهانیان در این رابطه هستند و به هیچ وجه حاضر به محکوم کردن عربستان نیستند.

 

کشورهای غربی به گونه ای در خصوص یمن پیش می روند که مقصر اصلی در جنگ یمن را نیروهای مقاومت و انصارالله معرفی کنند و با این روند عربستان سعودی بار دیگر به مدد دلارهای نفتی از چنگال عدالت فرار می کند.

کلید واژه ها: عربستان یمن مجمع عمومی سازمان ملل


نظر شما :