یک جامعه شناس در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه بررسی می‌کند:

چرا صفحات مجازی پر از خشونت شده است؟

۱۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱ کد : ۷۷۴ تیتر یک جامـــعه
یک جامعه شناس در گفت‌وگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه درباره چرایی ترویج خشونت علیه زنان در فضای مجازی و اینستاگرام خواننده زیر زمینی «تتلو» می‌گوید.
چرا صفحات مجازی پر از خشونت شده است؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفافیه:  روز گذشته صفحه اینستاگرام امیر تتلو بدلیل ترویج خشونت علیه زنان از دسترس خارج شد. 

 

اتفاقی که به عقیده بسیاری از کاربران فضای مجازی باید زودتر اتفاق می‌افتاد. کمتر کسی اما در جریان این اتفاق به این مساله فکر کرد که چرا جامعه باید فردی را در خود پرورش دهد که با وجود داشتن دنبال کنندگان بسیار ترویج دهنده مفاهیم خشونت آمیز باشد. 

 

یک جامعه شناس در اینباره می‌گوید: در گذشته ما چند اتفاق وجود داشته تا ما به اینجا رسیدیم یک اینکه ما نسبت به زنان نگاه تحقیر آمیز داشتیم و به طور مثال آن‌ها را ضعیفه و یا به سر پسر بزرگ خود خطاب می‌کردیم. 

 

محمدرضا ایمانی ادامه می‌دهد: بیشتر ما تصور می‌کردیم که با این نگاه و با این دید در حال مراقبت کردن از زنان بودیم اما اینگونه نیست.

 

این جامعه شناس درباره رشد این نگاه و رسیدن آن به جامعه امروزی ادامه می‌دهد: این نگاه رشد پیدا کرده و به جامعه امروزی هم رسیده است اما اگر بخواهیم یک تحلیل روانشناسانه برای آن ارایه دهم باید بگویم که این نگاه که به جامعه امروزی هم رسیده است ناشی از آن است که ما بلد نشدیم با یکدیگر حرف بزنیم و این نداشتن آداب معاشرت به جامعه زنانه رسیده است. 

 

ایمانی درباره داشتن نگاه برتری جویانه مردان نسبت به زنان می‌گوید: ما در بسیاری از مواقع بسیار مغرورانه به زنان نگاه می‌کنیم و با نگاه آزار دهنده و اینکه گویی ژن برتر هستیم احساس امنیت را از زنان می‌گیریم. 

 

وی در ادامه درباره تاثیر نگاه هیجانی در اشاعه رفتارهای ضد زن می‌گوید: مشکل از جایی دیگر نشات می‌گیرد اینکه بسیاری از ما در جامعه هیجانی امروز ابتدا عمل می‌کنیم و سپس به این مساله فکر می‌کنیم که آیا عملکردمان درست بوده یا نه. 

 

ایمانی در انتقاد به نظام تربیتی در خانواده‌ها ادامه می‌دهد: در جامعه امروز با وجود اینکه پیشرفت‌هایی صورت گرفته اما بازهم در خانواده‌های ایرانی دختر آزادتر است یا پسر؟ چرا به پسران امکانات بیشتری داده می‌شود اما به دخترانه نه؟ این‌ها تماما ریشه در همان فرهنگ مردسالاری دارد که مدتی در جامعه جاری و ساری بوده است. 

 

این جامعه شناس می‌گوید: برای از بین بردن این فرهنگ شاید باید از زنان هم کمک بگیریم. زنان نباید خودشان را موضع ضعف قرار دهند. به طور مثال استادیوم رفتن زنان آیا این مساله مطالبه جدی است؟ ما باید به این مساله بپردازیم که زنان چگونه باید در جامعه احساس امنیت کنند. 

 

ایمانی در پایان ادامه می‌دهد: به نظرم باید الگوهای تربیتی و نوع نگاهمان را تغییر دهیم تا بتوانیم از بروز اینگونه خشونت‌ها علیه زنان جلوگیری کنیم. 

کلید واژه ها: خشونت خشونت علیه زنان


نظر شما :