علی‌محمد نمازی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

با رایزنی با شورای نگهبان به سمت تعامل گام برداریم / فضای سیاسی کشور در فقدان فعالیت حزبی تغییر نمی کند

۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۱ کد : ۷۷۳۸ اصلی تیتر یک سیاسی
علی محمد نمازی گفت: برخی  در برابر رد صلاحیت ها قهر و تحریم انتخابات را پیش گرفته اند اما بنده به‌عنوان یک فعال سیاسی معتقدم همان‌طور که آقای کرباسچی اعلام کرده باید از در تعامل با شورای نگهبان وارد شد و تلاش شود که نگرانی‌ها نیز برطرف گردد.
با رایزنی با شورای نگهبان به سمت تعامل گام برداریم / فضای سیاسی کشور در فقدان فعالیت حزبی تغییر نمی کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس قطعی است و استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب در لیست‌های انتخاباتی و عدم ائتلاف با اصولگرایان نیز به استراتژی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلسی تبدیل‌شده است که از یک‌سو قالیباف در آن قصد دارد به تحرک در آن بپردازد و از سوی دیگر مرم به علت اینکه عملکرد چندانی از مجلس ندیده‌اند به شرکت در انتخابات علاقه چندانی نشان نمی‌دهند. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی به گفت‌وگو پرداخته است.* مجلس قدرتمند راه عبور از مشکلاتهرچند انتخابات مجلس به دلایل مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است اما برخی مشکلات داخلی و معضلات سیاست خارجی، نشان می‌دهد که فضای سیاسی کشور در سردرگمی است تا جایی که روحانی هم راه عبور از مشکلات کشور را رفراندوم می‌داند. از این‌رو کشورمان در دوره بعدی مجلس نیازمند پارلمانی کارآمد متشکل از نمایندگان با تجربه قانون‌گذاری بالا است تا بتواند گره‌های کور را شناسایی و با تصویب قانون این مشکلات را برطرف کند.


* اصلاحات در روند بررسی صلاحیت‌ها تنها راه ممکن


متأسفانه ناکارآمدی مجالس در ایران یکی بعد از دیگری به حدی است که خود نمایندگان دوره دهم نیز از سطح کارایی نمایندگان کله مند هستند. از این‌رو برای تغییر مسیر قانون‌گذاری و نظارت در ایران نیازمند گشایش در صلاحیت‌ها هستیم. شورای محترم نگهبان تا به این دوره به ‌غیر از مجلس ششم به این شیوه رفتار کرده است و بسیاری از افراد توانمند نتوانسته‌اند در مجلس حاضر شوند. تجربه مجالس ضعیف برای شورای نگهبان کافی است تا از شیوه فعلی نظارت عبور کند. هرچند معیارهایی مانند سلامت و پاک دستی باید در آرایش لیست ها باید رعایت گردد.


*استراتژی اصلاح‌طلبان، چه باید باشد


 برخی  در برابر این مشکلات قهر و تحریم انتخابات را پیش گرفته اند اما بنده به‌عنوان یک فعال سیاسی معتقدم همان‌طور که آقای کرباسچی اعلام کرده باید از در تعامل با شورای نگهبان وارد شد و تلاش شود که نگرانی‌ها نیز برطرف گردد. بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب از خانواده‌های ایثارگر، شهدا و از طبقات سالم به لحاظ اقتصادی هستند. از این‌رو باید از طریق تعامل و روشنگری وارد مجلس شد تا فضا برای یک انتخابات رقابتی فراهم گردد.


*مردم حق انتخاب دارند


انتخاب کردن، حق مردم است اما تایید صلاحیت ها باید به گونه ای باشد که مردم زمانی به لیست‌های انتخاباتی و نامزدها نگاه می‌کنند، کاندیداهای مدنظر خود را در فهرست‌ها بیابند تا انگیزه بیشتری حضور در انتخابات را پیدا کنند. از این‌رو نباید دست تشکل‌های اصلاح‌طلب و اصولگراها را بست.


* استفاده از زنا و جوانان


 قطعا در این مسیر احزاب باید به قشر بانوان و جوانان بها دهند و در انتخابات جاری نیز فضا برای ایفا نقش آن‌ها فراهم شود. جوانان از یک انرژی و توانمندی بالایی برخوردارند و باید برای آن‌ها فضا را فراهم کرد اما این نکته را هم نباید نادیده گرفت که در این مورد دچار تفریط شویم. ازاین‌رو باید انتخاب اصلح شرط باشد به‌طوری‌که فضای رقابتی به وجود آید و این مورد محقق نخواهد شد مگر اینکه به سمت کارکرد حزبی حرکت کنیم.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقای

کلید واژه ها: رد صلاحیتاستراتژی اصلاحات در مجلسشورای نگهبانوقایع اتفاقیهانخابات مجلسحزب کارگزرانکرباسچی


نظر شما :