پایگاه لرزان و سست ترامپ در آستانه انتخابات۲۰۲۰

۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۲ کد : ۷۷۰۹ اصلی بین الملل
ترامپ به مشاوران خود گفته که او برای حفظ پست  ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰، حداقل به آرای ۲۰ درصد از دموکراتها نیاز دارد. با این حال نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که هم اکنون ۹۳ دصد از دموکراتها حاضرند در مسیر شکست ترامپ، به هر یک از نامزدهای راه یافته به دور نهایی رای دهند.
پایگاه لرزان و سست ترامپ در آستانه انتخابات۲۰۲۰

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل سیاسی آمریکا متفق القول هستند که شرایط ترامپ چندان مساعد نیست! ترامپ زمانی که با اختلاف حدود 80 هزار رای تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016( در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان)  به پیروزی رسید، به خوبی می دانست که با توجه به احتمال طبیعی ریزش اندک آرایش در انتخابات  سال 2020، نمی تواند بر روی تکرار این نتایج حسابی باز کند. از این رو رئیس جمهور آمریکا از مشاوران خود خواست تا بر روی سه "طیف تاثیرگذار" متمرکز شوند تا پیروزی مجدد وی در انتخابات تضمین شود. ترامپ  در سال 2016 و پس از پیروزی ب هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات،سه دستور العمل مهم انتخاباتی به همراهان و مدیران کمپین انتخاباتی خود داد :
نخست اینکه با ایجاد شکاف میان رای دهندگان حزب دموکرات، مانع از تبدیل "مخالفت نسبی" دموکراتها به "مخالفت مطلق" در قبال وی شوند. در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، برخی دموکراتها که تعداد آنها نیز اندک نبوده است، به دلیل خشم شدید از تقلب هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی دموکراتها و افشای زد و بند پشت پرده وی با سران حزب دموکرات بر سر شکست برنی سندرز،آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آورند. به عبارت بهتر، برخی طرفداران برنی سندرز علی رغم تعلق خاطر به حزب دموکرات، آرای خود را در نهایت به سود ترامپ به گردش در آورند.ترامپ به مشاوران خود گفته بود که او برای حفظ پست  ریاست جمهوری در سال 2020، حداقل به آرای 20 درصد از دموکراتها نیاز دارد. با این حال نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که هم اکنون 93 دصد از دموکراتها حاضرند در مسیر شکست ترامپ، به هر یک از نامزدهای راه یافته به دور نهایی رای دهند. در این میان ، تنها 7 درصد از دموکراتها حاضر به حمایت از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آتی هستند:یعنی چیزی شبیه به فاجعه برای ترامپ!
نکته دوم اینکه ترامپ از سران کمپین انتخاباتی خود خواسته بود تا از گردش آرای رای دهندگان مستقل به سود حزب دموکرات جلوگیری کنند. اگرچه آمار دقیقی در خصوص تعداد دقیق رای دهندگان مستقل در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016  وجود ندارد، اما برآوردهای نسبی حکایت از حمایت حدود  60 درصد از افراد مستقل  از ترامپ بوده است. هم اکنون، پس از سه سال و در حالی که دو ماه دیگر وارد سال 2020( سال برگزاری انتخابات در آمریکا) می شویم، حدود 55 درصد از رای دهندگان مستقل، از استیضاح و برکناری ترامپ ( خصوصا پس از بحران اوکراین گیت) حمایت می کنند. به عبارت بهتر، ترامپ با گردش 15 درصدی احتمالی رای دهندگان مستقل به سود حزب دموکرات رو به روست. البته لزوما این به معنای گردش آرای مستقل ها در سبد حزب دموکرات نیست و می تواند خود را در قالب عدم حضور در انتخابات نشان دهد. با این حال در اصل مسئله تفاوتی برای ترامپ به وجود نخواهد آمد! او می داند که "عدم حضور مستقل ها در انتخابات" معنایی به جز عدم گردش آرای دوباره آنها به سودش نخواهد داشت. در چنین شرایطی فضا برای مانور دموکراتها باز می شود. البته دموکراتها به شدت در تلاش هستند تا آرای رای دهندگان مستقل را به سبد خود وایز کنند. آنها در این صورت، شانس بالایی برای پیروز در مقابل ترامپ خواهند داشت. 
سومین نکته، مربوط به جمهوریخواهان ناراضی می شود! در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، افرادی مانند جرج واکر بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا . جان مک کین سناتور مشهور آمریکایی، از ترامپ حمایت نکردند اما این عدم حمایت، مانع از گردش گسترده آرای جمهوریخواهان به سود ترامپ نشد. ترامپ در انتخابات ریاست جمهوی سال 2016 رای بیش از 90 درصد جمهوریخواهان را کسب کرد تا جایی برای مانور دموکراتها باقی نماند. اما نظرسنجی اخیر واشنگتن پست و «ای بی سی» نیوز حاکی از افت میزان محبوبیت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در میان هم حزبی‌های جمهوریخواه است.۷۴ درصد از جمهوریخواهان عملکرد دوره ریاست جمهوری ترامپ را می‌پسندند که در مقایسه با نظرسنجی انجام گرفته در ماه سپتامبر، کاهش ۸ درصدی را تجربه می‌کند. 
ترامپ هم اکنون چیزی برای از دست دادن ندارد! او به خوبی می داند که با توجه به اتحاد دموکراتها ، رویگردانی رای دهندگان مستقل و ایجاد شکاف میان جمهوریخواهان، دیگر نمی تواند سخن از پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به میان آورد. از این رو احتمال دارد ترامپ برای بر هم ریختن پازل وحشتناک موجود ( به قول خود) دست به نوعی انتحار سیاسی بزند. این موضوع می تواند تغییر کابینه یا ایجاد یک بحران ساختگی در حوزه سیاسی آمریکا باشد. با این حال برخی مشاوران ترامپ به وی هشدار داده اند که برهم زدن پازل موجود، می تواند بازی را برای وی از وضعیت فعلی نیز بدتر کرده و منجر به تحقق کابوسی شود که ترامپ هرگز تصور آن را تاکنون نکرده است...

کلید واژه ها: دونالد ترامپ وقایع اتفاقیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرایط ترامپ آغاز استیضاح ترامپ وقایع


نظر شما :