هشدار جمهوری خواهان به ترامپ بر سر ایران

۱۲ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۵ کد : ۷۶۹۵ اصلی آخرین اخبار
کروز و سناتور لیندزی گراهام در بیانیه‌ای گفته‌اند علیه ترامپ و تصمیمات وی در سیاست خارجی گفته‌اند: "این ناامیدکننده است و یک فرصت از دست‌رفته دیگر برای پاره‌کردن توافق هسته‌ای اوباما با ایران یک‌بار برای همیشه در حال از بین رفتن است! رئیس جمهور باید فوراً به دولت خود دستور دهد تا صدور چشم‌پوشی سیستم طراحی تحریم آمریکا در بحث فعالیت هسته‌ای غیرنظامی ایران متوقف شود."

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: علیرغم ادعای فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران و خروج این کشور از برجام، گاه و بیگاه زمزمه‌هایی از عدول تیم سیاست خارجی همان دولت از برخی تحریم‌ها و فشارها (به‌خصوص در حوزه هسته‌ای) به گوش می‌رسد و هر روز این خبرها با افزایش ناکامی آمریکا بیشتر می‌شود. تمدید برخی معافیت‌های تحریمی کشورها و تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه برخی صنایع (به‌ویژه در صنعت هسته‌ای) یکی از این موارد است که اخیرا در خبرگزاری‌ها مطرح شده است. شبکه مطرح «سی.بی.اس» آمریکا نیز اخیرا ادعایی مشابه را درباره شرکت‌های اروپایی که با ایران در پروژه توسعه فناوری هسته‌ای همکاری می‌کنند، مطرح کرده است. در ادامه بخشی از گزارش اختصاصی این شبکه را می‌خوانید:

تجدید قرارداد آمریکا با شرکت‌های حامی برنامه هسته‌ای ایران

دولت ترامپ با تمدید دوره چشم پوشی آمریکا از مجازات‌ها علیه ایران -که به شرکت‌های خارجی فعال در این حوزه اجازه می‌دهد تا با برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران بدون ترس از مجازات همکاری کنند- یکی از آخرین موارد باقی مانده در توافق هسته‌ای ایران در سال 2015 (برجام) را همچنان زنده نگه داشته است. این درحالی است که ترامپ بیشتر از یکسال است که اعلام کرده به‌طور کامل از آن توافق خارج شده است.

قرار بود تاریخ انقضای معافیت شرکت‌ها و کشورها از همکاری با صنایع هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه هفته گذشته منقضی شود اما روز گذشته توسط وزیر امور خارجه (مایک پومپئو) برای 90روز دیگر تمدید شد! برنامه‌های تمدید تا پنجشنبه نیز هنوز اعلام نشده‌اند. پومپئو پیشتر قهرمان تبلیغات فشار حداکثری ترامپ بر ایران بود اما حالا با این خبر برخی تصورات گذشته را درباره میزان این فشار از بین برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یعنی مورگان اورتاگوس اخیرا گفته است: «این اقدام به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران کمک می‌کند و خطرات گسترش سلاح‌های هسته‌ای را در منطقه را کاهش می‌دهد، زیرا توانایی ایران را برای رسیدن به سلاح هسته‌ای از این طریق می‌توانیم زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم تا حکومت ایران به اهداف خود نرسد!»

وزیر خارجه آمریکا همچنین از تحریم‌های جدید در مورد بخش صنایع عمران ایران خبر داده بود کهبه گفته وی تحت کنترل سپاه پاسداران ایران است. دولت ترامپ پیش از این نیروی نظامی یادشده (سپاه پاسداران) را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

ترامپ که سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شده بود، به‌طور مداوم تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و تحریم‌های قبل از برجام را نیز افزایش داده بود، با این‌حال انصراف از تحریم و مجازات در فعالیت‌های به اصطلاح «هسته‌ای غیرنظامی ایران» آن‌هم به شرکت‌های بسیار مطرح اروپایی، روسی و چینی، این امکان را داده که به کار خود در تاسیسات هسته‌ای ایران ادامه دهند. این اقدام بیش از پیش، حرکت ترامپ در خروج از توافق را زیر سوال می‌برد.

 هرچند منتقدان توافق هسته‌ای، (از جمله متحدان ترامپ مانند سناتورهای جمهوریخواه تد کروز از تگزاس و تام کاتن از آرکانزاس) مدت‌هاست که استدلال می‌کنند که این لغوها باید باطل شود، زیرا آن‌ها دسترسی ایران به فنآوری اتمی را توسعه می‌دهد و می‌تواند برای تسریع وصول ایران به فناوری تولید سلاح‌ استفاده شود.

به زعم مخالفان تندروی ترامپ، دولت با این چشم‌پوشی ضد تحریمی، شرایطی را فراهم کرده که امکان تبدیل فناوری اتمی را در سایت حساس «فردو» به سایر مصارف هسته‌ای میسر می‌کند. از دیگر امکانات ایران علاوه بر نیروگاه حساس فردو، می‌توان به نیروگاه هسته‌ای بوشهر، نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران اشاره کرد.

کروز و سناتور لیندزی گراهام در بیانیه‌ای گفته‌اند علیه ترامپ و تصمیمات وی در سیاست خارجی گفته‌اند: "این ناامیدکننده است و یک فرصت از دست‌رفته دیگر برای پاره‌کردن توافق هسته‌ای اوباما با ایران یک‌بار برای همیشه در حال از بین رفتن است! رئیس جمهور باید فوراً به دولت خود دستور دهد تا صدور چشم‌پوشی سیستم طراحی تحریم آمریکا در بحث فعالیت هسته‌ای غیرنظامی ایران متوقف شود." آنها گفتند که به زودی طرحی برای وضع قانون علیه "این تصمیم نادرست" در کنگره آمریکا مطرح می‌کنند.

حامیان توافق هسته‌ای (برجام) نیز در مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند که این چشم‌پوشی برای متخصصان بین‌المللی، دریچه‌ای ارزشمند برای نظارت بر برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران اختصاص می‌دهد که بدون وجود این معافیت، این پنجره نظارتی متوقف خواهد شد. آن‌ها همچنین می‌گویند که برخی از کارها -به‌ویژه در مورد ایزوتوپ‌های هسته‌ای که می‌توانند در حوزه پزشکی به وسیله راکتور تهران استفاده شوند- هیچ موردی نداشته و باید از جنبه انسانی از این نوع فعالیت‌ هسته‌ای ایران حمایت کرد.

ترجمه : رضا اسدآبادی

کلید واژه ها: دونالد ترامپ جمهوری خواهان دموکرات ها روزنامه انلاین وقایع هشدار جمهوری خواهان به ترامپ پرونده هسته ای ایران


نظر شما :