انتخابات آمریکا زیر سایه اوکراین گیت / از سقوط بایدن تا رشد عجیب وارن

۱۲ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۶ کد : ۷۶۷۸ اصلی تیتر یک
بروز ماجرای "اوکراین گیت" و افشای تماس تلفنی ترامپ و زلانسکی رئیس جمهور اوکراین بر سر پرونده بایدن و فرزندش، اصلا به ضرر افرادی مانند وارن و سندرز تمام نشده است! بی دلیل نبود که در جریان برگزاری چهارمین مناظره تلویزیونی نامزدهای حزب دموکرات، الیزابت وارن ، جو بایدن را بابت ماجرای اوکراین گیت به چالش کشید.
انتخابات آمریکا زیر سایه اوکراین گیت / از سقوط بایدن تا رشد عجیب وارن

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه  جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا که حمایت نسبی باراک اوباما را پشت سر خود دارد، در آخرین نظرسنجی های انتخاباتی وضعیت خوبی در حزب دموکرات ندارد. او حاشیه امنیت و برتری مطلق خود را در بسیاری از ایالات حساس و تعیین کننده از دست داده است. حتی در برخی نظرسنجی های سراسری ، الیزابت وارن توانسته است از بایدن سبقت بگیرد. با این حال ، آنچه بایدن را در برهه فعلی به شدت نگران ساخته است، نظرسنجی ایالتی "آیووا" می باشد. "آیووا" نخستین ایالتی است که انتخابات درون حزبی دموکراتها به صورت سنتی در آن برگزار می شود.
مطابق آخرین نظرسنجی های ایالتی در آیووا،جو بایدن نه تنها صدرنشینی خود در این ایالت کوچک و در عین حال تعیین کننده را از دست داده است، بلکه به مقام چهارم تنزل پیدا کرده و پشت سر افرادی مانند وارن و سندرز قرار گرفته است.در نظرسنجی روزنامه نیویورک تایمز، الیزابت وارن با کسب 22 درصد،پیشتاز رقابتهای انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت آیووا است. پس از وارن، برنی سندرز با کسب 19 درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد و کماکان نسبت به پیروزی در این ایالت امیدوار است.

"پته بوتیگیگ"دیگر نامزد حزب دموکرات، با کسب 18 درصد در رتبه سوم قرار دارد. این نظرسنجی نشان دهنده رشد تصاعدی آرای بوتیگیگ می باشد. بوتیگیگ هم اکنون امیدوار است تا با پشت سر گذاشتن سندرز و وارن در نظرسنجی های آینده، خود را به عنوان یک پدیده انتخاباتی به جامعه آمریکا معرفی کند. بوتیگیگ به خوبی می داند که در صورت پیروزی در ایالت آیووا، می تواند نسبت به پیروزی در ایالات بعدی از جمله نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی امیدوار باشد. در نهایت، جو بایدن با کسب 17 درصد آرا، در رتبه چهارم قرار گرفته است .این موضوع برای معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده یک فاجعه محسوب می شود. جو بایدن زمان اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در اکثریت قریب به اتفاق ایالات آمریکا، از جمله ایالت آیووا بدون هیچ رقیبی پیشتاز بود.با این حال به نظر می رسد نمایش ضعیف بایدن در چهار دور مناظره انتخاباتی برگزار شده میان دموکراتها و البته بروز ماجراهایی مانند "اوکراین گیت" منجر به کاهش محسوس محبوبیت وی در نزد رای دهندگان شده است. نکته جالب توجه اینکه افرادی مانند باراک اوباما که خود از حامیان بایدن در انتخابات ریاست جمهوی سال 2020 محسوب می شوند نیز فعلا ترجیح داده اند در قبال روند کاهشی محبوبیت وی سکوت کنند. آنها امیدوارند که در فاصله دو ماهه باقی مانده تا پایان سال 2019 میلادی و با فروکش کردن تب ماجرای اوکراین گیت یا تمرکز سنگینی این بحران بر دوش ترامپ، آرای بایدن در ایالات تعیین کننده افزایش پیدا کند.
نظرسنجی های اخیر در آمریکا، از جمله نظرسنجی نیویورک تایمز نشان می دهد که این بار "الیزابت وارن" شانس زیادی برای حضور در مرحله پایانی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد داشت. نباید فراموش کرد که پس از شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، زنان آمریکایی امید خود نسبت به حضور یک زن در راس معادلات سیاسی و اجرایی کشورشان را از دست دادند. با این حال به نظر می رسد گردش دوباره آرای زنان حزب دموکرات به سود الیزابت وارن، می تواند مقدمه ای برای حضور یک زن در کاخ سفید باشد. هنوز افرادی مانند هیلاری کلینتون ، مادلین آلبرایت و میشل اوباما به عنوان زنانی تاثیرگذار در حزب دموکرات، حمایت یا عدم حمایت رسمی خود از وارن را اعلام نکرده اند. حتی برخی منابع خبری از انگیزه بالای دوباره هیلاری کلینتون برای حضور در انتخابات و اعلام نامزدی دوباره و ناگهانی وی خبر می دهند.میشل اوباما نیز به تبعیت از همسرش فعلا حامی جو بایدن محسوب می شود. افرادی مانند آلبرایت نیز در صدد مشخص شدن معادلات نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستند. با همه ین اوصاف، وارن به خوبی می داند که در صورت پیروزی وی در انتخابات درون حزبی دموکراتها، آرای زنان حزب دموکرات و حتی بخشی از آرای زنان حزب جمهوریخواه به سود وی ( در دور نهایی انتخابات) به گردش در خواهد آمد.
بنابراین، بروز ماجرای "اوکراین گیت" و افشای تماس تلفنی ترامپ و زلانسکی رئیس جمهور اوکراین بر سر پرونده بایدن و فرزندش، اصلا به ضرر افرادی مانند وارن و سندرز تمام نشده است! بی دلیل نبود که در جریان برگزاری چهارمین مناظره تلویزیونی نامزدهای حزب دموکرات، الیزابت وارن ، جو بایدن را بابت ماجرای اوکراین گیت به چالش کشید. این ماجرا، تا این لحظه منجر به کاهش همزمان آرای ترامپ و بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی شده است. اصلی ترین برنده این مناقشه نیز فعلا فردی به جز الیزابت وارن نیست. وارن امیدوار است که استمرار پیگیری پرونده اوکراین گیت، مجال بیشتری به او برای پیشروی در نظرسنجی های انتخاباتی بدهد....

کلید واژه ها: بایدن دونالد ترامپ انتخابات امریکا سناتور برنی سندرز وضعیت بایدن انتخابات2020


نظر شما :