آیا تحریم ایران ترامپ را به مقصد می رساند؟

۱۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۰ کد : ۷۶۶ تیتر یک دیپلماسی
هر چند مقامات کاخ سفید مدعی هستند که سخت ترین نوع تحریم ها را علیه ایران به اجرا می گذارند اما کارشناسان معتقدند که سیاست تحریم، ترامپ را به مقصد نمی رساند.
آیا تحریم ایران ترامپ را به مقصد می رساند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: با دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، تحریم های لغو شده به موجب برجام از روز دوشنبه 14 آبان مجددا علیه ایران به اجرا گذاشته می شوند؛ کاخ سفید امیدوار است که با این اقدام رفتار تهران تغییر کند اما آیا چنین هدفی برای واشنگتن دست یافتنی است؟

 

هر چند مقامات کاخ سفید مدعی هستند که سخت ترین نوع تحریم ها را علیه ایران به اجرا می گذارند اما کارشناسان معتقدند که سیاست تحریم ترامپ را به مقصد نمی رساند.

 

برای مثال «رابرت آینهورن» مشاور ارشد کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و از اعضای ارشد اندیشکده بروکینگر در واکنش به اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در بازگرداندن تحریم های لغو شده ایران و شروط ۱۲ گانه کاخ سفید برای عادی سازی روابط با تهران گفت: هیچ راهی برای اینکه دولت ترامپ به اهداف ۱۲ گانه خود در برابر ایران برسد وجود ندارد به این دلیل که این اهداف غیر واقعی هستند.

 

وی در ادامه گفت: آمریکا در صورتی موفق می شود که تغییراتی اساسی در این اهداف بدهد. سرنوشت سیاست تحریم ها شکست است.

 

سفارت فرانسه در تهران هم با ارسال پیامی توئیتری اعلام کرد: تعهد اروپا برای حفظ «برجام» عنصری کلیدی در زمینه عدم اشاعه و دیپلماسی چندجانبه است.

 

در پیام توئیتری سفارت فرانسه در تهران در این خصوص آمده است: از شرکت های اروپایی که مبادلات قانونی با ایران را ادامه می دهند، حمایت می کنیم. انتظار جدی از ایران در راستای پایبندی به کلیه تعهداتش در برجام را داریم.

 

«باراک سینر» کارشناس تحریم های ایران در سرزمنی های اشغالی نیز گفته است: هرچند اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به این کشور ضربه می زند اما این فشارها برای آنکه تهران متقاعد به پذیرش توافق جدید هسته ای قوی تری بشود، ناکافی هستند.

 

به اعتقاد سینر، مشکل این است که ایران حتی بدون اروپا، از آسیا کمک های خوبی را دریافت می کند. حمایت ایران از سوی کشورهایی همچون روسیه، هند ، چین و کره جنوبی به حدی است که نمی توان اقتصاد ایران را منزوی کرد.

 

وی در ادامه به مستثنی شدن برخی کشورها همچون هند از تحریم های آمریکا در صورت خرید نفت ایران اشاره کرده و عنوان می کند که با این روش ایران می تواند در برابر تحریم های نفتی ایستادگی کند.

 

سینر معتقد است که ادامه جنگ تجاری آمریکا با چین در حالی که هیچ نشانه ای برای پایان آن دیده نمی شود، پکن را به تهران نزدیک تر می کند. این در حالی است که چین برای توسعه پروژه «یک کمربند یک جاده» درصدد انجام پروژه های زیرساختی در ایران است.

 

وزارت خارجه روسیه نیز با انتقاد از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در باز گرداندن تحریم های هسته ای ایران، این اقدام را خطرناک و ضربه سخت دیگری بر «ان پی تی» خوانده و با صدور بیانیه ای اعلام کرد: موج جدید تحریم های ضد ایرانی اعلام شده از سوی آمریکا تحت فشار قرار دادن تلاش های درحال انجام از سوی کشورهای حاضر در توافق اقدام جامع مشترک (برجام) است.

 

مسکو اعلام کرده که با وجود تحریم های آمریکا، ما (روسیه) هر کار لازم را در راستای حفظ منافع و گسترش تجارت و همکاری های مالی و اقتصادی با ایران انجام می دهیم. اقدامات جدید ویرانگر آمریکا را شدیدا محکوم می کنیم.

کلید واژه ها: ایرانتحریم ایرانآمریکا


نظر شما :