صباح زنگنه در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

عربستان به دنبال تغییر ترکیب قدرت در بیروت / ریاض زنجیره‌ای از تحولات در عربستان را بعد از استعفا حریری دنبال خواهد کرد / فقدان رهبری اعتراضات در لبنان مشکوک است / با روی کار آوردن افراد غیر آشنا در لبنان به دنبال منافع ریاض تلاویو در لبنان هستند

۰۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۶ کد : ۷۶۰۹ اصلی تیتر یک سیاسی
صباح زنگنه گفت:  تظاهرات لبنان فاقد رهبری مشخص است و حضور مردم در این اعتراضات از سوی گروه مشخص و عنوان دار نیست  و در این فضای پر ابهام ناآرامی را ایجاد و مطالبات را از سوی گروه های ناشناخته مطرح می‌کنند و درنهایت جامعه با استفاده از ابزار رسانه به ‌سوی نیروی‌های ناشناخته سوق داده می شود که در اختیار عربستان و آمریکا هستند.
عربستان به دنبال تغییر ترکیب قدرت در  بیروت / ریاض زنجیره‌ای از تحولات در عربستان را بعد از استعفا حریری دنبال خواهد کرد / فقدان رهبری اعتراضات در لبنان مشکوک است /  با روی کار آوردن افراد غیر آشنا در لبنان به دنبال منافع ریاض  تلاویو در لبنان هستند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیهتظاهرات در عراق و لبنان  در حالی وارد چندمین روز خود می‌شود که هماهنگی مردم دو کشور علیه دولت‌های قانونی حاکم بر آن‌ها، شبهات زیادی را به وجود آورده است. معترضین در هر دو کشور مسائل مالی و  فساد حاکمان را دست‌مایه اعتراضات خود قرار داده‌اند. در لبنان البته شرایط به نفع تظاهرکنندگان است و رفیق حریری استعفا کرده و به نظر می‌رسد تحولات سیاسی در بیروت عملا وارد فاز جدی‌تری خواهد شد. اینکه در لبنان چه خواهد شد پرسش است که«وقایع اتفاقیه» برای پاسخ به آن با صباح زنگنه ،کارشناس جهان عرب به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.


*شرایط خشن در لبنان و عراق


عراق و لبنان وجه تشابه و تفاوت‌هایی دارند. وجه تشابهاین دو کشور این است که گروه‌های سیاسی مؤثر در این دو کشور به جمهوری اسلامی ایران نزدیک‌تر هستند و به علت همین نزدیکی مورد نارضایتی آمریکا و عربستان و  صهیونیست‌ها قرار می‌گیرند. از این‌رو باید انتظار داشت وقایعی در این دو کشور اتفاق افتد که به‌جای یافتن راه‌های قانونی و مسالمت‌آمیز برای تحقق خواست مردم، شاهد بروز اقدامات خشن و غیرقانونی و خلاف آرامش و امنیت جامعه باشیم. 


*حزب‌الله پاک‌ترین گروه در لبنان


 اینک در لبنان تخلفات زیادی از سوی احزاب و گروه‌ها انجام می‌گرفته شکی نیست اما در لبنان پاک دست‌ترین گروه سیاسی حزب‌الله است که دستی در فسادهای اقتصادی لبنان ندارد و جزء گروه‌هایی نبوده که در اندیشه احتکار پست‌ها  و به دنبال تصاحب ثروت‌های ناشی از اعمال قدرت سیاسی باشند اما بقیه احزاب سیاسی و گروه‌ها و  قریب به 90 درصد آن‌ها دستی در فساد در لبنان دارند. اکثر نخست وزیران سابق و فعلی امپراتوری‌های اقتصادی در لبنان دارند.  درحالی‌ که  طایفه‌های مربوط به این مقامات در فقر و نداری دست‌وپا می‌زنند. با هیچ پست حکومتی در لبنان نمی‌تواند ده‌ها خانه و ویلا و هواپیمای شخصی و سایر تشکیلات ایجاد کرد. ازاین‌رو فساد مالی و سیاسی  در لبنان دامن‌گیر بوده و هستند و نیازمند مبارزه جدی است.


*  مردم لبنان حق مطالبه گری دارند


 واقعیت آن است که مردم حق مطالبه گری از حقوق خود را دارند و مقامات را مجاب به اصلاحات جدی خواهند کرد. در مدت اخیر فشارهای مردم کمک کرد دولت مجبور شود از افزایش مالیات بر نفت و بنزین و اینترنت  اجتناب کند و  دولت بودجه سال آینده را با کسری صفر درصد ببند. درحالی‌که بودجه سنوات قبلی از بانک‌ها  قرض می شد. 


* عربستان به دنبال تغییر ترکیب قدرت در  بیروت


 نخست‌وزیر لبنان نیز در تنگنای جدی قرارگرفته است و فشارهای آمریکا و تلاویو و عربستان بر وی افزایش‌ یافته  و عربستان به دنبال این بوده و هست که ناامنی در لبنان افزایش‌یافتبد و اعتراضات در این کشور بیشتر شود و تشکیلات فعلی دولت در لبنان مختل گردد  تا ترکیب قدرت در لبنان تغییر یافته و ترکیب فعلی مجلس لبنان  عوض شود.


* استعفا حریری آغاز تغییرات در لبنان


 ازاین‌رو عربستان به حریری برای استعفا فشار آورده تا زنجیره‌ای از تحولات در  لبنان از سوی آنها رهبری شود. گروه‌های زیادی نیز بسیج شده و برخی احزاب کینه توز و سیاسی‌کار نیز مطالبات اقتصادی و اجتماعی مردم را مورد سوءاستفاده قرار داده و این مطالبات را به مطالبات سیاسی تغییر داده‌اند که یکی از این مطالبات سیاسی استعفا و کنار رفتن سعد حریری از قدرت است. بنابراین حریری در برابر این فشارها مقاومت نکرد و صحنه را عملا خالی کرد.


* چرا آمریکا  عربستان به دنبال آشوب در لبنان هستند


آشوب و ناآرامی  در هر کشوری موجب اختلال در خدمات رسانی دولت‌ها می‌شود. درنتیجه  افزایش اعتراض مردم را شاهد خواهد شد. اقدام به  کارهای خشونت‌بار از سوی مردم به خاطر وضع بد جامعه شدت می گیرد و  ترویج خشونت افزایش خواهند یافت و این اقدامات موجب می‌شود دولت‌ها با امتیاز دادن به دنبال اعمال تغییرات سیاسی باشد. از این‌رو در انتهای این روند ایجاد فای جدیدی با حذف نیروهای طرفدار مقاومت ایجاد خواهد شد. نیروهایی نیز در قدرت قرار خواهند گرفت که بتوانند  با طرح آمریکا، عربستان و تلاویو سازش داشته باشند. البته نیروهای جدید مورد تائید مردم قرار نخواهند گرفت.


*  آشوب بدون رهبر


 واقعیت آن است که  تظاهرات لبنان فاقد رهبری مشخص است و حضور مردم در این اعتراضات از سوی گروه مشخص و عنوان دار نیست  و در این فضای پر ابهام ناآرامی را ایجاد و مطالبات را از سوی گروه های ناشناخته مطرح می‌کنند و درنهایت جامعه با استفاده از ابزار رسانه به ‌سوی نیروی‌های ناشناخته سوق داده می شود که در اختیار عربستان و آمریکا هستند.

مصاجبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: لبنان عراق اعتراضات در لبنان علت استعفا حریری استعفا حریری نقش آمریکا در تظاهرات لبنان وقایع اتفاقیه آشوب در لبنان عربستان و ترکیب قدرت در لبنان احسان اسقایی


نظر شما :