کاهش ۱۵۰ میلیونی قیمت ویلا در شمال

۰۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۸ کد : ۷۵۸۳ اصلی اقــتــصــادی
واحدهایی که تا سال گذشته در محدوده قیمتی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان فایل می‌شدند، درحال‌حاضر با نرخ‌هایی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شوند و رکود بازار سبب شده است
کاهش ۱۵۰ میلیونی قیمت ویلا در شمال

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه  افزایش شدید نرخ مسکن، سیل ورود سرمایه‌های سرگردان به این بازار را سبب شد و همین وضعیت زمینه را برای رونق بازار ملک در مناطق پرطرفدار و ویلایی چون شمال ایران فراهم آورد.
 
 رشد قیمت‌ها در سال گذشته سبب شد در دوره‌ای حتی حذف قیمت‌ها از سایت‌های اینترنتی اتفاق بیفتد چرا که وضعیت بازار ملک زمینه را برای تغییرات مداوم قیمت‌ها فراهم می‌کرد.
 
 حالا اما رکود بازار مسکن سبب شده است قیمت‌ها در این بازار روندی کاهشی را تجربه کنند. هر چند به شکل سنتی نیمه دوم سال نیمه رکود بازار خرید و فروش ویلا در شمال است اما ترس از ریزش بیشتر قیمت‌ها، شمار فروشندگان در این بازار را امسال بیش از انتظار با افزایش روبه‌رو کرده است.
 
 گزارش‌های رسیده از بازار ملک در شمال کشور، خصوصا مازندران نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از کسانی که به قصد سرمایه‌گذاری وارد این بازار شده بودند، حالا به فروشندگان بالقوه در بازار تبدیل شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد واحدهای ویلایی متوسط که غالبا خریدارانی با قدرت مالی متوسط را داراست، در شرایط کنونی با کاهش قابل توجه نرخ روبه‌رو شده‌اند.
 
 واحدهایی که تا سال گذشته در محدوده قیمتی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان فایل می‌شدند، درحال‌حاضر با نرخ‌هایی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شوند و رکود بازار سبب شده است، پیشنهادات فروشندگان در شرایط کنونی انعطاف بسیار بالاتری را نسبت به گذشته دارا باشد.
 
 بسیاری از مشاوران املاک در شرایط کنونی می‌گویند مالکان حاضرند واحدهای فایل شده را با دریافت یک سوم پیش پرداخت و دو سوم به صورت اقساط به خریداران واگذار کنند چرا که افزایش قابل توجه فروشندگان، بازار را به بازار مطلوب برای مشتریان تبدیل کرده است.
 
 بازار یک سره فروشنده است
 
 یکی از فعالان بازار ملک در منطقه چمستان در پاسخ به سئوالی درباره فایل‌های متعدد اعلامی جهت فروش در این منطقه گفت: از نیمه خرداد ماه، آگهی‌های فروش به‌تدریج افزایش یافت و قیمت‌ها نیز روندی کاهشی را تجربه کردند اما با فرا رسیدن نیمه دوم سال پیشنهادات فروشندگان جذاب‌تر از قبل شده است و بسیاری از فروشندگان حتی حاضرند ویلای خود را با خودرو یا ملکی در تهران معاوضه کنند اما فعلا کسی خریدار نیست.
 
 وی با اشاره به اینکه افزایش شدید نرخ روند ویلاسازی در این منطقه و مناطق اطراف را به شدت افزایش داد، گفت: البته بسیاری از این ویلاها دارای سند ملکی نیستند و منظور مالکان از سند تک برگ نیز سندهای شورایی است که نشان می‌دهد سهم این زمین از زمین مادر چقدر است یا اینکه شوراهای روستایی این اسناد را برای مشخص شدن حدود مالکیت تایید کرده‌اند.
 
 وی با اشاره به اینکه اغلب مشتریان در سال گذشته نیز خریدار ویلاهایی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان بودند، گفت: همان ویلاها امسال حداقل کاهش قیمتی در حدود صد میلیون تومان را شاهد هستند.
 
 به گفته وی بسیاری از این ساختمان‌ها پایان کار و اسناد مرتبط با ساخت‌وساز را ندارد و همین امر در شرایط کنونی که بازار با کسادی روبه‌روست زمینه را برای کاهش بیشتر نرخ فراهم می‌کند.
 
 بر اساس اعلام فعالان این بازار در سال گذشته اغلب مالگان تنها با دریافت بیش از ۷۰ درصد از نرخ ملک، پای معامله حاضر می‌شدند اما در امسال بسیاری از مالکان حتی به صورت قسطی نسبت به فروش اقدام می‌کنند.
 
 بررسی فایل‌ها نشان می‌دهد بخش مهمی از ویلاها در مناطق پرطرفداری چون مازندران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان پیش می‌گیرند و تسویه نیز غالبا بین ۶ ماه تا یک سال تعیین می‌شود.
 
 وضعیت بازار ویلاهای لاکچری
 
 هر چند ویلاهایی با نرخ نیم میلیارد تومان بیشتری کاهش نرخ را درحال‌حاضر تجربه کرده‌اند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تقاضا برای فروش ویلای لاکچری در شرایط کنونی بسیار کمتر از ویلاهای متوسط است.
 
 مبینی، فعال بازار مسکن در شمال کشور می‌گوید بازار ملک لاکچری، وضعیتی مختص به خود را داراست، بسیاری از این واحدها ممکن است حتی با اقساطی برابر با ۱۶۰ میلیون تا دویست میلیون تومان در ماه نیز فروخته شوند از این رو نمی‌توان در مورد میزان کاهش نرخ آنها صحبتی دقیق داشت. وی گفت: این ویلاها اغلب به صورت توافقی فروخته می‌شوند و چون مشتریان خاصی دارند، بازاری منحصر به خودشان را دارا هستند که چندان با جریان عمومی بازار هماهنگ نیست.
 
منبع: خبرآنلاین

کلید واژه ها: ویلا کاش قیمت ملک کاهش قیمت ویلا کاهش نرخ ویلای شمال ویلا ارزان شد روزنامه آنلاین وقایع


نظر شما :