آخرین تیر به رئیس جمهور پوپولیست

۰۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۲ کد : ۷۵۷۸ اصلی تیتر یک
جان بولتون سعی دارد در ماجرای اوکراین گیت، تیر خلاص را با دستان خود به سوی ترامپ شلیک کند! مشاور امنیت ملی سابق آمریکا به خوبی می داند که هم اکنون بهترین زمان برای انتقام از رئیس جمهور جنجالی آمریکاست!
آخرین تیر به رئیس جمهور پوپولیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه جان بولتون" طی روزهای اخیر به شخصیتی خطرناک برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است. مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده، رایزنی هایی را با برخی اعضای کنگره آمریکا جهت ادای شهادت علیه ترامپ آغاز کرده است. شهادت بولتون علیه ترامپ در پرونده "اوکراین گیت"، می تواند به معنای شلیک تیر خلاص بر پیکره رئیس جمهور جنجالی آمریکا باشد! ترامپ به خوبی می داند که هر گونه شهادت بولتون علیه وی در تحقیقات کنگره، تاثیرگذاری مضاعف و گسترده ای در بین افکار عمومی آمریکا ، رای دهندگان مستقل و حتی رای دهندگان نومحافظه کار خواهد داشت. بازی بسیار پیچیده است!
نامه نیوز: "در اواسط سال 2018 میلادی، یعنی حدود یکسال قبل از آنکه جان بولتون توسط دونالد ترامپ از سمت خود برکنار شود، مذاکراتی میان سران حزب جمهوریخواه و ترامپ در خصوص برکناری مشاور امنیت ملی وی آغاز شد. هر چند بولتون به واسطه برخی افرادی که در دفتر ترامپ رفت و آمد داشتند، از این مذاکرات به اصطلاح مخفیانه! اطلاع پیدا کرد، اما اطمینان داشت که این مذاکرات در کوتاه مدت به نتیجه ای نخواهد رسید! بولتون اطمینان داشت که ترامپ به دلیل احساس نیاز شدیدی که به آرای نومحافظه کاران و جمهوریخواهان افراطی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دارد، قصد ندارد خواسته اصلی جمهوریخواهان سنتی مبنی بر برکناری وی ( بولتون) را تامین کند.
با این حال محاسبه جان بولتون در این خصوص به شدت اشتباه بود! در نهایت جمهوریخواهان سنتی ترامپ را قانع کردند که می توان در ازای از دست دادن بخشی از آرای نومحافظه کاران ( در صورت برکناری بولتون )، آرای بخشی از جمهوریخواهان سنتی ناراضی را جایگزین آرای از دست رفته کرد. حتی جمهوریخواهان سنتی به ترامپ وعده داده بودند که در صورت برکناری جان بولتون از قدرت، نهایت تلاش خود را جهت حمایت مطلق و نزدیک به 100 درصدی جمهوریخواهان سنتی از وی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 صورت خواهند داد.
هم اکنون بولتون از قدرت برکنار شده است! نظرسنجی ها نشان می دهد که حدود 18 درصد از جمهوریخواهان ( همه طیفهای جمهوریخواه)، قصد ندارند در انتحابات ریاست جمهوری سال 20209 آرای خود را به سود وی به گردش در آورند. نکته جالب توجه اینکه حدود 12 درصد از جمهوریخواهان نیز از استیضاح و برکناری ترامپ از قدرت حمایت می کنند. در اینجا برای ترامپ اهمیتی ندارد که چه طیفی از جمهوریخواهان( سنتی با نومحافظه کار) در پشت پرده این نارضایتی ها قرار دارند! آنچه مهم است اینکه هدف ترامپ از برکناری بولتون در خصوص کاهش نارضایتی جمهوریخواهان از وی محقق نشده است. ترامپ هم اکنون به صورت همزمان، حمایت بخشی از جمهوریخواهان سنتی و بخشی از نومحافظه کاران را پشت سر خود نمی بیند. این بدترین وضعیت ممکن برای رئیس جمهور آمریکاست.
ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! به نظر می رسد جان بولتون سعی دارد در ماجرای اوکراین گیت، تیر خلاص را با دستان خود به سوی ترامپ شلیک کند! مشاور امنیت ملی سابق آمریکا به خوبی می داند که هم اکنون بهترین زمان برای انتقام از رئیس جمهور جنجالی آمریکاست! جان بولتون ، به مانند رکس تیلرسون و جیمز متیس وزرای امور خارجه و دفاع برکنار شده آمریکا نیست که در این خصوص سکوت کند یا در بهترین حالت ممکن، نارضایتی های خود از رفتارهای ترامپ( و معامله ای که ترامپ بر سر برکناری وی با سران حزب جمهوریخواه صورت داده است ) را بعدها در کتاب خاطرات خود بیان کند! بولتون به اندازه ای از ترامپ خشمگین است که سعی دارد در برهه فعلی، بدترین ضربه ممکن را به وی بزند. از این رو تعجبی ندارد که طی روزهای آتی، شاهد ادای شهادت بولتون علیه ترامپ در پرونده اوکراین گیت باشیم. منابع آمریکایی تاکید کرده اند که وکلای بولتون با کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا که در حال پیشبرد تحقیقات استیضاح ترامپ هستند در تماس بوده‌اند. به عنوان مثال، پایگاه ووکس‌نیوز گفته احتمال دارد بولتون قصد داشته باشد در تحقیقات استیضاح، علیه ترامپ شهادت بدهد.
نکته دیگر اینکه میان "رودی جولیانی" و " جان بولتون"، اختلافات زیادی بر سر پرونده اوکراین ( قبل از افشای مکالمه تلفنی ترامپ و زلانسکی رئیس جمهور اوکراین) وجود داشته است. هم اکنون جان بولتون کاملا آمادگی دارد تا علیه جولیانی و خیانتهای وی در کنگره شهادت دهد. البته قربانی اصلی اظهارات احتمالی بولتون در کنگره، کسی جز ترامپ نخواهد بود. در این صورت، بر شدت و سرعت رویگردانی جمهوریخواهان سنتی و نومحافظه کاران از ترامپ افزوده خواهد شد. سوال اصلی اینجاست که ترامپ با توجه به احتمال شهادت بولتون علیه خود در کنگره ( که با توجه به شخصیت سیاسی بولتون چندان غیر معمول و عجیب به نظر نمی رسد)، چه اقداماتی را در پیشگری از این مسئله صورت خواهد داد؟ آیا او با مشاور امنیت ملی سابق خود ، وارد معامله ای دوباره خواهد شد؟!

کلید واژه ها: دونالد ترامپ جان بولتون وقایع اتفاقیه ترامپ و بولتون استیضاح ترامپ شهادت بولتون علیه ترامپ


نظر شما :