بازی ترامپ با جسد بغدادی در ناآرامی‌های عراق

۰۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۰ کد : ۷۵۳۹ اصلی آخرین اخبار
به نظر می رسد در آینده ای نزدیک، ابعاد تازه تری از طرح و نقشه ایالات متحده برای آینده عراق ( تحت عنوان عراق پس از سقوط دولت عبدالمهدی) مشخص شود.

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه:  تلاقی زمانی "برگزاری دور جدید اعتراضات عراق" و " انتشار خبر هلاکت رهبر داعش توسط آمریکا"، ذهن هر تحلیلگر و مخاطبی را مشغول می کند. در حالی که ترامپ مشغول مانور تبلیغاتی شدید بر سر مرگ رهبر داعش می باشد، وزارت خارجه و وزیر خارجه آمریکا بیانیه صادر و درباره اوضاع عراق شدیدا باراز نگرانی کرده اند. این مسئله نشان دهنده بازی هدفمندی است که مشترکا از سوی ترامپ و وزیر امور خارجه اش مایک پمپئو علیه امنیت عراق طراحی شده است. طی روزهای اخیر، برخی گروههای عراقی نسبت به مداخله و موج سواری ایالات متحده و مهره های منطقه ای آن ( مخصوصا عربستان سعودی) بر روی اعتراضات مردمی هشدار داده اند. از سوی دیگر، متن بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا در قبال اعتراضات عراق ، خود گویای بسیاری از حقایق پنهان و آشکای در خصوص تقابل کاخ سفید و ملت عراق است . در این بیانیه آمده است :
"ما از نزدیک اوضاع در عراق را دنبال می‌کنیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم که چرخه خشونت را رد کنند. ما به خاطر از دست رفتن جان‌ها سوگواری می‌کنیم و شدیدا درباره سانسور رسانه‌ای (در عراق) نگران هستیم. ازادی رسانه‌ای باید حفظ شود."
همان گونه که اشاره شد، دونالد ترامپ سعی دارد با مانور خبری و تبلیغاتی هدفمند بر روی ماجرای هلاکت بغدادی، خود را بانی اصلی ایجاد "امنیت پایدار در عراق" معرفی کند. رئیس جمهور آمریکا معتقد است که حضور تظاهر کنندگان عراقی در بغداد،ناصریه، کربلا، حله و ....و نارضایتی آنها از ریتم اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در کشورشان، فرصت مناسبی را برای ادامه این مانور خطرناک در عراق فراهم ساخته است.در این میان، ناآرامی های کربلا از اهمیت ویژه ای برای مقامات کاخ سفید برخوردار است. اخیرا معترضان ورودی ساختمان شورای استانداری کربلا را به آتش کشیدند و در مقابل نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کردند. این در حالیست که در ناصریه، اعتراضات به صورت مسالمت آمیز ادامه دارد. به عبارت بهتر، میان حساسیت شهرها و استانها برای آمریکا و شدت درگیری ها در این مناطق ارتباط مستقیمی وجود دارد.
ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صار و حزب نصر به رهبری "حیدر العبادی" نخست وزیر سابق عراق که همچنان در حسرت ناشی از خروج از راس معادلات سیاسی و اجرایی بغداد به سر می برد، نقش به سزایی در چینش پازلهای طراحی شده از سوی واشنگتن در عراق دارند. البته در این معادله، تکلیف "حیدر العبادی" از قبل مشخص بوده است! حزب نصر قصد دارد از هر گونه فرصتی برای "بازگشت سریع" به قدرت استفاده کند، حتی اگر آن "فرصت"، تظاهرات و اغتشاش و آشوب در عراق باشد. حیدر العبادی از شکل گیری نخستین جرقه اعتراضات، نگاه فرصت محوری نسبت به این ناآرامی ها داشته است. با این حال روند نقش آفرینی "مقتدی صدر" در معادلات سیاسی عراق بسیار شبهه برانگیز است. مقتدی صدر نقش به سزایی در راهیابی عادل عبدالمهدی به راس معادلات اجرایی بغداد ایفا کرده است با این حال در مدت زمانی اندک و در حالی که خود مقتدی صدر نیز نسبت به پیچیدگی های ایجاد اصلاحات بنیادین در بغداد آگاه است، رهبر جریان صدر به اصلی ترین مخالف دولت تبدیل شده و به اعتراضات عراقی ها برای برکناری وی ملحق شده است. نکته جالب توجه اینکه مقتدی صدر حتی در این منازعه، فرمان مرجعیت عراق مبنی بر لزوم ایجاد آرامش و ثبات داخلی در عراق را نادیده انگاشته و در فاصله ای حدودا یکساله، از "حامی اصلی دولت" به "سردسته اعتراضات علیه دولت" تبدیل شده است! بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این چرخش مقتدی صدر، معلول هدفگذاری او مبنی بر "نقش آفرینی در آینده عراق" و " تبدیل شدن به یک چهره فراسیاسی" است. مقتدی صدر مدتهاست به دنبال تحقق این هدف در عراق است . با توجه به پیشینه خاندان صدر در حوزه های علمیه نجف و کربلا، مقتدی صدر همواره در تلاش بوده است تا خود را به عنوان یک "مرجع تقلید سیاسی" که محل رجوع اکثر مردم عراق باشد ، به مردم این کشور معرفی کند. با این حال مقتدی صدر در دستیابی به این هدف ناکام مانده است. نکته حائز اهمیت اینکه مقتدی صدر از سال 2003 میلادی ( زمان اشغال عراق توسط آمریکا)، از حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در خاک عراق به عنوان یک "لکه ننگ" یاد کرده و بار ها خواستار خروج اشغالگران از کشورش شده است، اما هم اکنون در حال تکمیل پازل خطرناکی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سعی در چینش آن در بغداد دارد. به نظر می رسد در آینده ای نزدیک، ابعاد تازه تری از طرح و نقشه ایالات متحده برای آینده عراق ( تحت عنوان عراق پس از سقوط دولت عبدالمهدی) مشخص شود. در این صورت، مقتدی صدر باید پاسخگوی موج سواری خود بر روی اعتراضات عراق باشد.

کلید واژه ها: ابوبکر البغدادی دونالد ترامپ ترامپ و کشته شدن البغد روزنامه وقایع


نظر شما :