آب شرب ۹ شهر با افتتاح ۷ سد تامین می‌شود

۰۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۲ کد : ۷۵۱۹ اصلی اقــتــصــادی
بهره‌برداری از ۲۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور در نیمه دوم سال از جمله اقدامات صنعت آب و برق است که ۱.۵ میلیون جمعیت روستایی این مناطق را تحت پوشش قرار می‌دهد.
آب شرب ۹ شهر با افتتاح ۷ سد تامین می‌شود

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه با بهره‌برداری از این سدها، هشت میلیون مترمکعب در بخش صنعت، 696 میلیون متمرمکعب برای کشاورزی و 41 میلیون مترمکعب در حوزه شرب تامین خواهد شد. همچنین با بهره‌برداری از این طرح‌ها، آب شرب 9 شهر با جمعیت یک میلیون و 600 هزار نفر تامین می‌شود.

 

در پویش افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق (#هرهفته_الف_ب_ایران) در 6 ماهه دوم امسال 227 پروژه با ارزش سرمایه‌گذاری 33 هزار و 174 میلیارد تومان در 31 استان به بهره‌برداری می‌رسد. میانگین سرمایه‌گذاری در هر استان نیز یک هزار میلیارد تومان است.

 

بهره‌برداری از 26 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور در نیمه دوم سال از جمله اقدامات صنعت آب و برق است که 1.5 میلیون جمعیت روستایی این مناطق را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

وزارت نیرو در ماه‌های باقی‌مانده سال 1398، آبرسانی به یک هزار و 124 روستا با جمیعت 726 هزار نفر را نیز در برنامه‌ها دارد که برای این منظور 845 میلیارد تومان سرمایه انجام می‌دهد. براین اساس به طور متوسط روزانه به 6 روستا با هزینه‌ای معادل 4.5 میلیارد تومان آبرسانی می شود.

 

همچنین قرار است تا پایان سال 29 تصفیه‌خانه فاضلاب با سرمایه یک هزار و 366 میلیارد تومان در 16 استان با جمعیت 3.4 میلیون نفر به مجموع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور اضافه می‌شود.

 

علاوه بر آن 12 تصفیه‌خانه آب شرب با سرمایه‌گذاری یک هزار و 432 میلیارد تومان تا پایان امسال در 9 استان کشور با جمیعت 6 میلیون و 200 نفر افتتاح می‌شود، به عبارتی هر ماه 2 تصفیه‌خانه آب در کشور افتتاح می‌شود.

 

بهره‌برداری از 9 نیروگاه حرارتی با ظرفیت سه هزار مگاوات و با سرمایه‌گذاری بیش از 24 هزار میلیارد تومان از دیگر اقدامات وزارت نیرو تا پایان امسال است.

 

با توجه به اهمیت تولید انرژی پاک و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی قرار است در ماه‌های باقی‌مانده امسال 28 نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 278 مگاوات افتتاح شود که علاوه بر تولید انرژی پاک، در مصرف 350 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور نیز صرفه‌جویی شود.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: سد سد آبی روزنامه انلاین وقایع افتتاح سد افزایش ظرفیت نیروگاه برق آبی


نظر شما :