بازگشت به عقب آمریکا در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار

۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۲ کد : ۷۵۰ تیتر یک دیپلماسی
سال هاست که روز ۱۳ آبان برای ایرانی ها معنای خاصی را یافته بطوریکه این روز تبدیل به نماد استکبار ستیزی برای ایرانیان شده و اقدام روز جمعه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، تائیدی بود بر حقانیت ایرانیان در داشتن روحیه استکبار ستیزی.
بازگشت به عقب آمریکا در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: رئیس جمهور آمریکا در آستانه روز 13 آبان، روز ملی مبارزه با استکبار، بازگشت تحریم های لغو شده ایران را اعلام کرد.

 

سال هاست که روز 13 آبان برای ایرانی ها معنای خاصی را یافته بطوریکه این روز تبدیل به نماد استکبار ستیزی برای ایرانیان شده و اقدام روز جمعه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، تائیدی بود بر حقانیت ایرانیان در داشتن روحیه استکبار ستیزی.

 

دولت آمریکا روز جمعه ۱۱ آبان بازگشت تمامی تحریم‌های تعلیق شده علیه ایران در چارچوب توافق اتمی برجام را اعلام کرد.

 

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا نیز گفته است، در چارچوب بازگشت تحریم ها، بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی و حقوقی، از جمله ۳۰۰ مورد جدید در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

 

این تحریم ها که از روز دوشنبه ۱۴ آبان اجرا خواهند شد بخش حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند.

 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته است، هدف این تحریم ها تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران به طور اساسی است.

 

اما در واکنش به این اقدام فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و وزیران خارجه و دارایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی دخیل در توافق هسته‌ای ایران، از تصمیم آمریکا به بازگرداندن تحریم‌های ایران ابراز تأسف کردند.

 

در بیانیه‌ای مشترک که شامگاه جمعه، ساعتی پس از اعلام بازگشت دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران منتشر شد، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سه قدرت اروپایی دخیل در گفت‌وگوهای هسته‌ای منجر به برجام، تأکید کردند که برجام عنصری کلیدی در خلع سلاح هسته‌ای جهانی و نیز دیپلماسی چندجانبه‌گراست و این توافق برای امنیت اتحادیه اروپا، منطقه و سراسر جهان حیاتی است.

 

در این بیانیه تأکید شده که «ما عمیقاً از بازگشت تحریم‌های ایران توسط ایالات متحده به واسطه خروج این کشور از توافق هسته‌ای ایران متأسفیم.»

 

در این بیانیه  تأکید شده که هدف ما این است که از شرکت‌های اروپایی که سرگرم تجارت مشروع با ایران هستند، در تطابق با قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محافظت کنیم.

 

آنها تأکید کرده‌اند که «به عنوان طرف‌های توافق هسته‌ای ایران، متعهدیم که از جمله در زمینه حفظ و نگهداری کانال‌های اقتصادی مؤثر با ایران، ادامه صادرات نفت و گاز ایران، فعالیت کنیم. در این زمینه و نیز موضوعات دیگر، فعالیت ما از جمله با روسیه و چین به عنوان دیگر طرف‌های برجام، و نیز کشورهای دیگر برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران ادامه خواهد داشت.»

 

وزارت خارجه روسیه نیز امروز شنبه با انتقاد از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در باز گرداندن تحریم های هسته ای ایران، این اقدام را خطرناک و ضربه سخت دیگری بر «ان پی تی» خوانده و با صدور بیانیه ای اعلام کرد: موج جدید تحریم های ضد ایرانی اعلام شده از سوی آمریکا تحت فشار قرار دادن تلاش های درحال انجام از سوی کشورهای حاضر در توافق اقدام جامع مشترک (برجام) است.

 

مسکو اعلام کرده که با وجود تحریم های آمریکا، ما (روسیه) هر کار لازم را در راستای حفظ منافع و گسترش تجارت و همکاری های مالی و اقتصادی با ایران انجام می دهیم. اقدامات جدید ویرانگر آمریکا را شدیدا محکوم می کنیم.

 

اما در واکنش به اقدامات ضد ایرانی آمریکا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان، سه حادثه ۱۳ آبانِ ۴۳، ۵۷ و ۵۸ را نشانه هایی از چالش عمیق و مستمر ملت ایران و آمریکا خواندند و با اشاره به شکست شیطان بزرگ در تحقق هدف اصلی توطئه های ۴۰ سال اخیر آن یعنی بازگشت به سیطره دوران رژیم ستم شاهی در ایران تأکید کردند: افول آمریکا به واقعیتِ مورد اجماع صاحب‌نظران معتبر جهان تبدیل شده اما در سوی دیگر این چالش، ملت ایران با انگیزه، روحیه و کار و تلاش جوانان عزیزش، آینده ای درخشان و به مراتب بهتر را در پیش دارد.

کلید واژه ها: ایرانتحریم ایرانآمریکا


نظر شما :