حسین کنعانی مقدم در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

نفوذعمومی رسانه های خارجی در عدم تسلط رسانه های داخلی بر افکار عموی تقویت می شود / آمد نیوز با اخبار دروغ رشد کرد / خود سانسوری عامل رشد آمد نیوزهاست

۳۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱ کد : ۷۴۱۵ اصلی تیتر یک سیاسی
حسین کنعانی مقدم اعتقاد دارد:خودسانسوری  یکی از آفت های روشنفکران و جریان‌های سیاسی است. هر رسانه‌ای بر اساس کارگرد جناحی خود ملاحظاتی را قائل شده و نوعی سانسور را ایجاد می‌کنند. مردم نیز زمانی که برخی واقعیت‌ها را در رسانه‌های فیک مشاهده می‌کنند تشویق خواهند شد که به‌عنوان مرجع خبری به این رسانه‌ها مراجعه کنند.
نفوذعمومی رسانه های خارجی در عدم تسلط رسانه های داخلی بر افکار عموی تقویت می شود / آمد نیوز با اخبار دروغ  رشد کرد / خود سانسوری عامل رشد آمد نیوزهاست

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه:   جهان امروز جهان عبور از رسانه‌های جمعی است. امروز رسانه‌های تک‌سرنشین با کمترین هزینه می‌توانند بر جوامع مختلف اثرگذار شده، دروغ و راست را بر هم ببافند و مسیر حرکت ملت‌ها را تغییر دهند. اینکه چرا رسانه‌های جمعی تا این حد جایگاه خود را به رسانه‌های فرد محور داده‌اند، پرسشی  است که به نظر می‌رسد کارشناسان رسانه باید به آن پاسخ دهند. همچنین این پرسش به وجود آمده  که چگونه است که مردم با وجود اینکه باور دارد اخبار این رسانه‌ها بیشتر غیر واقعی است اما ترجیه می‌دهند به این رسانه‌ها رجوع کنند. آمدنیوز یکی از این رسانه ها بود که اخیرا در عملیاتی از سوی نهادهای اطلاعاتی به کار آن خاتمه داده‌شده. در این ‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با حسین کنعانی مقدمt فعال رسانه‌ای اصولگرا به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* تلاش رسانه‌ها برای تسلط بر افکار عمومی 


 امروز نقش اطلاع‌رسانی و شبکه‌های مجازی نقشی بدون بدیل است. جریان‌هایی که به دنبال تسلط بر افکار عمومی برای رسیدن به اهداف گوناگون سیاسی، اجتماعی خود هستند؛ عمدتا از این امکانان استفاده کرده و تلاش می‌کنند با اخبار دروغ و جریان سیاسی افکار عمومی را تحت تأثیر خود  قرار دهند تا از این طریق بتوانند مسلط بر افکار عمومی شوند. رقابت زیادی در بین رسانه‌ها در این زمینه وجود دارد.


* رسانه بیگانه در خلآ رسانه‌ای داخلی ایجاد می‌شود


 اگر فعالان رسانه‌ای واقعی نتوانند خلاء های  اطلاع‌رسانی و تحلیلی و خبری  را تقویت کنند. رسانه‌های فیک  این خلآ را پر می‌کنند به عبارت بهتر یکی از اشکالات این است که رسانه‌های داخلی با عدم کار رسانه‌ای صحیح فضای لازم را برای فعالیت این‌گونه رسانه‌های فیک مانند آمد نیوز را هم می‌کنند. از این‌ رو اگر رسالت  رسانه‌ای داخلی به ‌خوبی  انجام شود هیچ‌گونه جایی برای نفوذ رسانه‌های بیگانه ایجاد نمی‌شود.


* آمدنیوز و اخبار دروغ و راست


 رسانه‌هایی مانند آمدنیوز نیز به علت اینکه اخبار غلط و درست را همراه با هم ارسال می‌کنند و در کمترین زمان اخبار مختلف را منتشر می‌کرد، مراجعه مردمی آن بیشتر می‌شد و تلاش می‌کردند با انواع اخبار دروغ و شایعه افکار خود را به مردم القا کنند و در جامعه سیاه نمایی ایجاد نمایند درنتیجه اگر رسانه‌های داخلی اطلاع‌رسانی خود را باخبرهای درست و صحیح انجام دهند جایی برای نفوذ بیگانگان در عرصه  رسانه نخواهد بود.


* چرا رسانه‌های فیک قدرت می‌گیرند


 خودسانسوری  یکی از آفت های روشنفکران و جریان‌های سیاسی است. هر رسانه‌ای بر اساس کارگرد جناحی خود ملاحظاتی را قائل شده و نوعی سانسور را ایجاد می‌کنند. مردم نیز زمانی که برخی واقعیت‌ها را در رسانه‌های فیک مشاهده می‌کنند تشویق خواهند شد که به‌عنوان مرجع خبری به این رسانه‌ها مراجعه کنند. از این ‌رو به نظر می‌رسد رسانه‌های داخلی نتوانستند مرجعیت خبری در افکار عمومی ایجاد کنند و رسانه‌های فیک و وابسته به سرویس‌های جاسوسی قدرت می‌گیرند.

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه رسانه های فیک آمد نیوز مرجعیت خبر کنعانی مقدم جنگ رسانه ای قدرت رسانه ها رسانه های خارجی


نظر شما :