بازگشت۸ مارس به قدرت در لبنان/ آمریکا به تضعیف حزب الله در لبنان

۲۹ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۰ کد : ۷۳۶۴ اصلی بین الملل
هانی زاده گفت:یک سناریوی قوی برای تضعیف محور مقاومت از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تدارک شده است.
بازگشت۸ مارس به قدرت در لبنان/ آمریکا به تضعیف حزب الله در لبنان

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبر فوری در رابطه با اتفاقات اخیر در لبنان اظهارداشت: در حقیقت اتفاقاتی که لبنان رخ داده است در چارچوب تلاش مشترک آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی برای تضعیف محور مقاومت قابل تجزیه و تحلیل است. آنچه که در عراق رخ داد و حمله ترکیه به شمال شرق سوریه و اتفاقاتی که حالا در لبنان به وقوع پیوسته، نشان می‌دهد که یک سناریوی قوی برای تضعیف محور مقاومت از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تدارک شده است.
وی ادامه داد: هدف آمریکا در لبنان این است که حضور سیاسی حزب‌الله را در این کشور کمرنگ کند. این اتفاق نتیجه فساد برخی از وزرای وابسته به جریان 14مارچ است که از سالها قبل سعی کردند که زمینه را برای یک بحران اجتماعی فراهم و وانمود کنند که وزرای وابسته به جریان 8 مارچ از توان کافی برای اداره کشور برخوردار نیستند.

به زودی کابینه‌ای وابسته به 14مارچ در لبنان تشکیل خواهد شد
این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: استعفای وزرای وابسته به جریان «سمیر جعجع» نشان می‌دهد که کابینه «سعد حریری» در آستانه سقوط قرار گرفته است و سناریویی که وجود دارد این است که سعد حریری در آینده نزدیک استعفای خود را تقدیم «میشل اون» رییس جمهور لبنان خواهد کرد و بعد از آن یک کابینه یک دست با حضور وزرای وابسته به 14 مارچ تشکیل خواهد شد.
وی تاکید کرد: آن وقت است که وزرای وابسته به حزب‌الله برکنار و کمک‌های مالی عربستان و آمریکا به لبنان سراریز خواهد شد. لبنان هم اکنون 80میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و دولت سعد حریری قادر به پرداخت آن نیست. چون کمک‌های آمریکا و عربستان به لبنان قطع شده لذا فشارهای زیادی متوجه دولت سعد حریری شده است تا وزرای وابسته به جریان 8مارچ را از کابینه اخراج کنند و وزرایی وابسته به آمریکا و عربستان در کابینه آینده وارد کنند.
هانی‌زاده با بیان اینکه سعد حریری تمایل دارد که از کابینه 8 مارچ خلاص شود و یک کابینه یک دست تشکیل دهد و بعد از آن با حمایت عربستان و آمریکا از این بحران خارج شود، گفت: اما اختلاف بین جریان 8مارچ و 14مارچ تشدید خواهد شد، اما وضعیت همچنان ناآرام خواهد بود. زیرا خروج وزرای وابسته به 8مارچ که کرسی‌های زیادی در پارلمان این کشور دارند، به مفهوم این است که انحصار طلبی در پارلمان لبنان آغاز خواهد شد و سعد حریری با مشورت آمریکا و عربستان سعی خواهد کرد که یک کابینه یک دست تشکیل دهد و حزب‌الله را از جریان سیاسی دور کند.

تلاش عربستان برای گفت‌وگو با ایران یک اقدام تاکتیکی است
این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه در رابطه با گفت‌وگوهای صلح بین ایران و عربستان خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها بسیار بعید خواهد بود، با توجه به اینکه عربستان اکنون در یک انزوای سیاسی شدید قرار دارد. شکست‌های مکرر در یمن و سیاست‌های ناموفق محمد بن سلمان در خاورمیانه باعث شده است که این کشور به شدت در انزوا قرار بگیرد.
وی افزود: همچنین سیاست‌های دونالد ترامپ که عربستان انتظار داشت بعد از سقوط پهپاد آمریکایی در خلیج فارس به ایران حمله کند اینطور نشد. بنابراین عربستان از ترامپ ناامید شده است. به همین خاطر سیگنال‌هایی را به تهران در رابطه با اینکه آماده مذاکره است ارسال کرده اما این اقدام تاکتیکی است که خیلی عملیاتی نخواهد شد تا زمانی که عربستان سیاست‌های تخریبی خود را ادامه دهد و از مذاکره خبری نخواهد بود. ولی از شدت آن در آینده کاسته خواهد شد. البته عربستان بعد از خروج از انزوای سیاسی سیاست‌های تخریبی خود را نسبت به محور مقاومت ادامه خواهد داد.

 

منبع:خبرفوری

کلید واژه ها: حزب الله 8 مارس 14 مارس تضعیف حزب الله شم محور مقاومت


نظر شما :