داریوش قنبری در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

دامی طراحی کرده‌اند که اصلاح‌طلبان و دولت پاسخگوی ناکارآمدی‌های احمدی‌نژاد باشند / جریان اصلاحات در دام مخالفان نخواهد افتاد / اصلاح‌طلبان پاسخگوی اشتباهات اصولگرایان نشوند

۲۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۶ کد : ۷۳۵۱ اصلی تیتر یک سیاسی
داریوش قنبری گفت:اکنون نیز که آثار تحریم‌ها در حال کاهش است بر اساس عقلانیت درون دولت روحانی این شرایط به‌دست‌آمده و در آینده همین دولت است که می‌تواند شر این تحریم‌ها را از سر مردم کم کند و مردم نیز چاره‌ای جز انتخاب عقلانیت و تدبیر ندارند.
دامی طراحی کرده‌اند که اصلاح‌طلبان و دولت پاسخگوی ناکارآمدی‌های احمدی‌نژاد باشند / جریان اصلاحات در دام مخالفان نخواهد افتاد / اصلاح‌طلبان پاسخگوی اشتباهات اصولگرایان نشوند

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه:   شرایط سیاسی کشور بسیار سرد است و این سردی به درون جریان اصلاحات نیز نفوذ کرده است. اصلاح‌طلبان همه‌چیز خود را پای روحانی گذاشتند اما تحریم‌های آمریکا بازی دولت و اصلاح‌طلبان را بر هم زد و اکنون دولت و جریان اصلاحات باید پاسخگوی شرایطی باشند که بر اساس  سیاست‌های اشتباه دولت احمدی‌نژاد بر این کشور حاکم شد. در این‌ ارتباط «وقایع اتفاقیه» با داریوش قنبری به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* مشکلات خارجی دولت را ناکارآمد کرد


عملکرد دولت  قابل ارزیابی به ‌صورت مثبت است. البته بسیاری از مشکلات وجود دارد که دولت در به وجود آمدن آن‌ها نقشی ندارد و در مجموع بسیاری از مشکلات بر دولت تحمیل ‌شده است. تحریم‌های خارجی شرایط خاصی را حاکم کرده است که از نظر من با همراهی برخی دلواپسان داخلی همراه بوده است. اصلاح‌طلبان  بسیاری از مشکلات را از جنبه عملکرد دولت نمی‌دانند و جریان اصلاحات به‌ عنوان جریان سیاسی از فهم و شعور سیاسی لازم برخوردار است که تحلیل درستی از مشکلات دولت داشته باشد.


*تخریب جریان اصلاحات با تخریب دولت


اکنون این جریان مخالف دولت است که بر روی ناکارآمدی دولت دست گذاشته و تلاش دارد  به این بهانه مردم را به دولت و جریان حامی دولت یعنی اصلاح‌طلبان بدبین کند. بنابراین باید در عملکرد دولت و تلاش رقیب دولت برای بهره‌ برداری سیاسی ، فرق گذاشت. البته در حال حاضر برای جریان مخالف دولت چندان مهم نیست که مردم در برابر دولت قرار گیرند، هدف برای آن‌ها این است که جریان حامی دولت را تضعیف کنند.


* اصلاحات در دام مخالفان دولت نخواهد افتاد


جریان اصلاحات نیز باید پاسداری کند که در دام ارزیابی‌های غلط نیفتند که رقیب سعی دارد در ارتباط با جریان اصلاحات در داخل کشور راه بی اندازد و به ‌نوعی از این طریق با جریان اصلاحات تسویه‌ حساب سیاسی کند. به‌ طور یقین جریان اصلاحات نیز اجازه نخواهد داد از این طریق شکافی بین دولت و ملت ایجاد شود.


* اصلاح‌طلبان پاسخگوی اشتباهات اصولگرایان نشوند


در انتخابات پیش رو نیز جریان اصلاحات با در نظر گرفتن استراتژی خواصی شرکت خواهد کرد. حزب مردم‌سالاری نیز که بنده به اعضای آن نزدیک هستم، همراه با جریان اصلاحات حرکت خواهد کرد. قطعا حزب مردم‌سالاری  در جهت سایر احزاب حرکت کرده و تلاش همه اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو حفظ وحدت و انسجام درونی خودشان است. آن‌ها نباید اجازه دهند جریان  رقیب اشتباهات گذشته خود را( در دوره احمدی‌نژاد) بر گردن اصلاح‌طلبان بی اندازد.


* اصولگرایان دچار فراموشی نشوند


اکنون با تحریم‌هایی روبرو هستیم که هدف عمده آن‌ها ایجاد شکاف بیشتر بین جریان اصلاحات و  اصولگراهاست. درهرصورت آن‌ها در تلاش‌اند بر این شکاف بی افزایند اما باید این را به اصولگرایان یادآور کنیم که تحریم‌های موجود دقیقا درزمانی برقرار شد که دولت و مجلس در دست اصولگرایان بود و دولت روحانی در مقطعی با برجام بر این تحریم‌ها فائق آمد و شر تحریم‌ها را از سر مردم کم کرد.


* تنها روحانی است که می‌تواند تحریم‌ها را لغو کند


اکنون نیز که آثار تحریم‌ها در حال کاهش است بر اساس عقلانیت درون دولت روحانی این شرایط به‌دست‌آمده و در آینده همین دولت است که می‌تواند شر این تحریم‌ها را از سر مردم کم کند و مردم نیز چاره‌ای جز انتخاب عقلانیت و تدبیر ندارند.

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیهحسن روحانیتحریم هاشرایط اقتصادیدام رقیبجنگ روانیداریوش قنبریوایع اتفاقیهلغو تحریم به دست روحانیتحریم و احمدی نژادخالی نکردن پشت روحانی


نظر شما :