عضویت دائم ایران در یک پیمان حمل و نقل بین المللی

۲۸ مهر ۱۳۹۸ | ۰۶:۲۱ کد : ۷۳۳۲ اصلی اقــتــصــادی
این فرصت فقط مربوط به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و فورواردرها و همه فعالان بخش ریلی می‌توانند از این مزیت از این پس استفاده کنند.
عضویت دائم ایران در یک پیمان حمل و نقل بین المللی

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه: مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه در جلسه هفتاد و یکم شورای حمل‌ونقل کشورهای مشترک‌المنافع درخواست ایران مبنی بر عضویت دایم پذیرفته شد، گفت: برای استفاده از این ظرفیت با همکاری بخش خصوصی برنامه‌ خواهیم داشت.

سعید رسولی با اعلام این خبر اظهارکرد: تا به حال ایران عضو ناظر در شورای حمل‌ونقل کشورهای مشترک المنافع (DIS) بود.
 
 وی با بیان اینکه این شورا ۱۸ عضو دارد، گفت: ۱۶ عضو این شورا دائم و دو عضو ناظر بود که کشور ایران تا پیش از این عضو ناظر این شورا بود.
 
 مدیرعامل راه‌آهن ادامه داد: در نشست هفتادم شورای حمل‌ونقل کشورهای مشترک المنافع در فنلاند که در اردیبهشت‌ماه امسال برگزار شد ایران پیشنهاد داد که عضو دائم و وابسته این شورا شود که در آن اجلاس با کلیات موضوع موافقت شد.
 
 رسولی افزود: این عضویت دائم بعضی مسائل حقوقی داشت که ما به صورت فعال پیگیری کردیم. مکاتبات و پیگیری‌ها انجام شد، موضوع بدهی‌های ما به کشورهای عضو شورا و... بود که همه برطرف شد.
 
 وی ادامه داد: در نشست هفتاد و یکم شورای کشورهای مشترک المنافع در بلاروس عضویت دائم و وابسته ما در این شورا به تصویب رسید و در پروتکل ثبت شد و از این پس ما از حق رای در این شورا برخورداریم و از همه مزایایی که کشورهای عضو در حوزه واگن دارند برخوردار خواهیم شد.
 
 مدیرعامل راه‌آهن اظهارکرد: همچنین سامانه‌های ما در حوزه ناوگان و بازرگانی با این عضویت در بین همه کشورهای عضو یکپارچه‌سازی می‌شود و استانداردهای ما بر اساس استاندارد شورا یکسان‌سازی خواهد شد، ضمن اینکه در حوزه صادرات، واردات و ترانزیت ریلی شرایط ما بهتر می‌شود.
 
 رسولی گفت: در اجلاس هفتاد و یکم کشورهای ترکیه و مغولستان هم برای عضویت دائم درخواست داده‌اند که در حال بررسی است.
 
 وی با اشاره به اینکه روسیه ریاست شورای حمل‌ونقل کشورهای مشترک المنافع را برعهده دارد، گفت: کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، فنلاند، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، اوکراین و بلاروس از اعضای این شورا هستند.
 
 مدیرعامل راه‌آهن اظهارکرد: با عضویت ایران، ما عضو کمیسیون‌های این شورا می‌شویم و نظرات خود را هم اعلام می‌کنیم.
 
 رسولی تاکید کرد: این فرصت فقط مربوط به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و فورواردرها و همه فعالان بخش ریلی می‌توانند از این مزیت از این پس استفاده کنند.
 
 وی تاکید کرد: برنامه جامعی برای استفاده از این ظرفیت با حضور و مشارکت بخش خصوصی خواهیم داشت.

کلید واژه ها: ایران عضویت ایران در مشترک المنافع پیمان حمل و نقل بین المللی وقایع اتفاقیه


نظر شما :