کدام کشور میانجی ترکیه و کردهای سوریه می شوند ایران یا آمریکا

۲۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۷ کد : ۷۳۰۹ اصلی آخرین اخبار
بخشی از مسئولیت شرایط فعلی متوجه دولت ترکیه است چون زمانی که سوری‌ها با تروریست‌ها درگیر بودند مرزهای سوریه مورد حرمت قرار نگرفت و اکنون هم ترکیه بدون احترام به اصل حاکمیت کشورها به سوریه حمله کرده است.

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه: کمال دهقانی با اشاره به حمله ترکیه به شمال سوریه گفت: مردم منطقه و دنیا از جنگ و کشتن افراد غیرنظامی متنفرند، کاری که عربستان و آمریکا هم در یمن و افغانستان انجام می‌دهند. قبل از آن هم این کار را داعش انجام می‌داد که تأثیرات منفی را به دنبال داشت.

وی با اشاره به توجیه اردوغان در حمله به شمال سوریه گفت: توجیه اردوغان این است که در شمال شرقی سوریه کارهای تروریستی انجام می‌شود. قطعا اقدامات تروریستی مورد قبول هیچ کسی نیست ولی از آن طرف هم هیچ کشوری قبول نمی‌کند که ارتش کشور دیگری به کشورش با یک دولت قانونی حمله کند و امنیت را مختل نماید.

دهقانی ادامه داد: بخشی از مسئولیت شرایط فعلی متوجه دولت ترکیه است چون زمانی که سوری‌ها با تروریست‌ها درگیر بودند مرزهای سوریه مورد حرمت قرار نگرفت و اکنون هم ترکیه بدون احترام به اصل حاکمیت کشورها به سوریه حمله کرده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نقش آمریکا در اتفاقات اخیر گفت: آمریکا در وهله اول بدون اجازه دولت قانونی سوریه وارد خاک این کشور شد که این نقض آشکار حقوق بین‌الملل است. کاری که اکنون هم دولت ترکیه انجام داده و با نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی از مرز کشور سوریه عبور کرده است. گرچه این کار با توجیه مبارزات تروریستی است ولی به هر حال اقدامی غیرقانونی است که باعث قربانی شدن و کشته شدن افراد بی‌گناه شده است.

دهقانی در پایان و در جمع‌بندی اظهار کرد: در چنین شرایطی بهترین کار این است که کشورهای موثر یعنی ایران و روسیه میانجی‌گری کنند و از کشتار مردم بی‌گناه جلوگیری شده و در عین حال اصل حاکمیت دولت سوریه هم حفظ شود. قطعا با تقویت دولت سوریه این دولت می‌تواند مشکلاتش را حل کند.

کلید واژه ها: ترکیه سوریه میانجیگری میانجیگری بین ترک ها و سوریه میانجیگری بین ترک ها و کردها


نظر شما :