استعفا جدید در کاخ سفید

۲۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۱ کد : ۷۲۹۵ اصلی سیاسی
این استعفا در حالی صورت گرفته است که نارضایتی‌ها در وزارت خارجه آمریکا نسبت به ناکامی پمپئو در آنچه حمایت از پرسنل درگیر در ماجرای اوکراین خوانده می‌شود، افزایش یافته است.
استعفا جدید در کاخ سفید

روزنامه آنلاین  وقایع اتفاقیه: اداره «بازرسی عمومی وزارت خارجه آمریکا» ماه اوت گزارشی منتشر کرد که در آن آمده بود: «شواهدی درباره ضعف‌های مدیریتی و رهبری و بدرفتاری با کارکنان» بخش تحت مدیریت مالی وجود دارد.

آسوشیتدپرس نوشت: در این گزارش آمده بود که مالی و مشاور ارشد سابقش «ماری استال» دیپلمات‌هایی را که در دولت‌های پیشین آمریکا فعالیت کرده بودند، اذیت و مجازات می‌کردند. استال اوایل سال جاری میلادی از وزارت خارجه آمریکا رفت و مالی نیز اتهامات وارده را رد کرده است.

آمار استعفا و اخراج مقام‌ها در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مقایسه با دولت‌های پیشین بسیار بالاست. در تازه‌ترین مورد، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا گفته که به زودی این وزارتخانه را ترک می‌کند. ترامپ «دن برویلت» معاون وزیر انرژی را به عنوان جانشین پری معرفی کرده است. در هفته‌های اخیر وزارت خارجه نیز با سیل استعفا روبرو بوده است.

هفته گذشته «مایکل مک کینلی» مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در اعتراض به عدم حمایت «مایک پمپئو» از مقام‌های درگیر در «پرونده اوکراین» استعفا داد.

این استعفا در حالی صورت گرفته است که نارضایتی‌ها در وزارت خارجه آمریکا نسبت به ناکامی پمپئو در آنچه حمایت از پرسنل درگیر در ماجرای اوکراین خوانده می‌شود، افزایش یافته است.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی سوم مرداد با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین از وی خواست تا در مورد فعالیت‌های اقتصادی «جو بایدن» و پسرش در آن کشور تحقیق کند. گفته می‌شود هدف وی از این درخواست تلاش برای لطمه زدن به بایدن بوده است.

در پی افشای فشار‌های ترامپ بر اوکراین، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات در مورد استیضاح وی به اتهام سوءاستفاده از قدرت را آغاز کرده است. کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان آمریکا شماری از اعضای وزارت خارجه از جمله پمپئو را برای ادای شهادت و ارائه اسناد به کنگره فراخوانده‌اند.

کلید واژه ها: کنگره کاخ سفید استعفا استعفا در کاخ سفید وقایع اتفاقیه


نظر شما :