تکلیفمان را با توسعه روشن نکنیم، مبارزه با فقر جدی نخواهد شد

۲۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۱ کد : ۷۲۲۴ اصلی تیتر یک
این استاد دانشگاه عنوان کرد:  خیلی از بزرگان توسعه، ماجرای فقر را روی دیگر سکه‌ی توسعه می‌دانند. اگر تکلیف خود را با توسعه روشن نکنیم نمی‌توانیم برای حل مساله‌ی فقر کاری بکنیم.
تکلیفمان را با توسعه روشن نکنیم، مبارزه با فقر جدی نخواهد شد

روزنامه وقایع اتفاقیه  فقر و نابرابری و دغدغه‌ی معیشت و تأمین نیازهای اولیه مردم از اولویت‌های تمامی حکومت‌ها و دولت‌ها در هر جامعه‌ای و از جمله ایران است. فقر با کمبود کالا و خدمات مربوط به نیازهای اولیه انسان سروکار دارد و به همین خاطر می‌تواند سرچشمه‌ی بسیاری از مسائل آسیب‌های اجتماعی باشد.

 

بعلاوه، یک جامعه‌ی فقیر  یا جامعه‌ای که از اکثریتی فقیر برخوردار است، نمی‌تواند روی تربیت نیروی انسانی لازم از یک طرف، و اجرای صحیح برنامه‌های توسعه از طرف دیگر حساب کند. از این رو فقر و ریشه کنی آن همواره  از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مورد توجه قرار داشته است.

 

«فرشاد مؤمنی»، اقتصاددان و استاد دانشگاه به تشریح موضوع فقر پرداخت و اظهار کرد: برای فهم مسائل و از جمله فقر باید به دو موضوع کلیدی تاریخ ساز توجه کنیم؛ یکی اینکه رقابت بین کشورها و بین گروه‌ها، شکل تجسد یافته‌ی رقابت بین اندیشه‌ها است. بنابراین، برای فهم مشکل حال باید از اندیشه‌ها شروع کنیم. هر جامعه‌ای که خواهان تغییرات اعتلا بخش است باید تکلیف خود را با دو نیاز اندیشه‌ای راهبردی روشن کند: 1) بنیان‌های اندیشه‌ای شکل دهنده‌ی وضع موجود چیست؟ 2) فهم خطوط کلی بنیان‌های اندیشه‌ای شکل دهنده‌ی وضع مطلوب.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: ما، یعنی ایران در جنبه‌ی دوم دارای مشکل هستیم. یعنی ایرانیان در صورت بندی وضعیت مطلوب به مراتب ناکارآمدتر هستند. در دنیا از پیشگامان برنامه‌ریزی توسعه هستیم، اما در برنامه‌های توسعه، تلقی از توسعه مشخص نیست.

 

وی همچنین بیان کرد: بزرگترین ریشه‌ی استمرار و گسترش فقر در ایران این است که ما در باره فقر به لحاظ مفهومی و نظری دچار مشکل هستیم و در غیاب این دو  متر و معیارهای سنجش فقر دچار کاستی جدی است.

 

این استاد دانشگاه عنوان کرد:  خیلی از بزرگان توسعه، ماجرای فقر را روی دیگر سکه‌ی توسعه می‌دانند. اگر تکلیف خود را با توسعه روشن نکنیم نمی‌توانیم برای حل مساله‌ی فقر کاری بکنیم. نکته‌ی دیگر اینکه،  باید این را بپذیریم که درهم‌تنیدگی جدی و تمام عیاری بین مناسبات بازتولید کننده‌ی نابرابری‌های ناموجه و مناسبات گسترش دهنده و تعمیق کننده‌ی  فقر وجود دارد. پیشنهاد من این است که اگر می‌خواهیم با مساله‌ی فقر مبارزه کنیم، باید بنای اصلی را بر نابرابری‌های ناموجه قرار دهیم. می‌توان در زمان خودش با جزئیات توضیح داد که ساختار نهادی ریشه‌دار ایران به طرزی شگفت انگیز توانایی خارق العاده‌ای در بازتولید،گسترش و تعمیق نابرابری‌های ناموجه دارد و به خاطر آن در هم‌تنیدگی که بین آن دوتا وجود دارد با گسترش و تعمیق فقر هم همراه می‌شود.

 

مؤمنی افزود: اساس ماجرای مناسبات رانتی این است که نظم اجتماعی متکی به اعتماد متقابل و همکاری را به حاشیه می‌راند و نظم اجتماعی را به الگوی رفتاری مبتنی بر ستیز و حذف متمایل می‌کند، و این بحث مطرح می‌شود که در همه ساحت‌های زندگی جمعی بحران کمیابی را شدت می‌بخشد و تا زمانی که بحران کمیابی تشدید می‌شود امکان حل و فصل مساله‌ی فقر هم وجود نخواهد داشت.

 

وی در ادامه گفت: هم ساخت جغرافیایی ایران و هم ساخت سیاسی و اقتصادی آن در طول تاریخ نقش نیروی محرکه‌ی باز تولید نابرابری های ناموجه را داشته است. اینکه اعتنای ما به نابرابری نزدیک به صفر است، می‌تواند جزو شگفتی‌های این علم (اقتصاد) باشد. ما به همین مناسبات خوگرفته‌ایم و کاری با آن نداریم.

 

ناباروری رکن اصلی نابرابری در ایران است
 

او عنوان کرد: کل ادبیاتی که در زمینه فقر وجود دارد، بر این فرض بنیادی استوار است که در مورد جامعه‌ای صحبت می‌کند که وجه غالب ساختار نهادی آن تشویق کننده‌ی تولید است. بنابراین نابرابری‌های مربوط به تولید را در کانون توجه خود قرار داده است. درحالی رکن اساس نابرابری در ایران خصلت نابارور بودنش است.

 

مؤمنی گفت: یعنی خصلت رانتی برخورداری‌ها شدت دهنده به نابرابری‌ها است. یک بعد این قضیه مساله‌ی ناباروری است، و بعد دیگر آن،  که مساله‌ی امنیت ملی ما را هم شامل می‌شود، این است که این مناسبات نابرابرساز بزرگترین نیرو محرکه‌ی شدت بخشی به وابستگی‌های ذلت‌آور به دنیای خارج هم هست.

 

وی اضافه کرد: به اعتبار این دو خصلت، بخش تولید در ایران مفلوک‌ترین بخش است. در مناسبات رانتی به مساله‌ی فقر به عنوان یک دانش تزئینی نگاه می‌شود. درحالی که مساله فقر مساله‌ی توسعه در برابر اضمحلال است. نکته‌ی دیگر این است که مساله‌ی فقر مساله‌ای ساختاری است، و راه حل ساختاری می‌خواهد. و نکته اصلی و گوهر حرف‌های من این است که ما باید به مساله‌ی فقر از سطح توسعه نگاه بکنیم.

 

مساله‌ی فقر تنها یک مساله‌ی درآمدی نیست
 

او در پایان گفت: اگر از دریچه‌ی توسعه به فقر نگاه کنیم، خواهیم دید که مساله‌ی فقر تنها یک مساله‌ی درآمدی نیست. من دو ادعای بزرگ را مطرح می‌کنم. موضوع اساسی این است که در ساختار اقتصاد سیاسی ایران همواره به مساله فقر به عنوان یک مساله اخلاقی- انسانی نگاه کرده‌اند که صرفا هم از طریق توزیع مجدد می‌توان برای آن فکری کرد. از 1970به بعد ناکارآمدی این نگاه را برملا کرده‌اند. نکته بعدی این است که در ایران و در سطح توسعه باید از دریچه‌ی دو مولفه فقر را رهگیری کرد: یکی ساختار نهاد و یکی هم موضوع فناوری است. برآیند این دو، شکل‌گیری بحران کمیابی است. بحث بر سر این است که اگر ساختار نهادی مشوق خلاقیت، نو آوری باشد ما به یک سمت کشیده می‌شویم و اگر مشوق رانت و دلالی باشد به سمت دیگری. برای شناخت فقر در ایران باید روی این دو موضوع کار کرد.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: فرشاد مومنی فقر علت فقر در ایران نابرابری و فقر وقایع اتفاقیه


نظر شما :