در نشست خبری کنسرت‌های پژوهشی مطرح شد:

در اصفهان نوازنده خانم نمی‌تواند به صحنه برود

۰۸ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۸ کد : ۷۲۱ فرهنگ و رسانه
نشست خبری کنسرت‌های پژوهشی که قرار است با همکاری خانه هنرمندان و خانه موسیقی زمینه‌ای برای اجرای گروه‌های موسیقی جوان در خانه هنرمندان ترتیب دهد، برگزار شد.
در اصفهان نوازنده خانم نمی‌تواند به صحنه برود

روزنامه وقایع اتفاقیه آنلاین: نشست خبری کنسرت‌های پژوهشی که قرار است با همکاری خانه هنرمندان و خانه موسیقی زمینه‌ای برای اجرای گروه‌های موسیقی جوان در خانه هنرمندان ترتیب دهد، برگزار شد.

 

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر، نشست خبری کنسرت‌های پژوهشی که قرار است زمینه‌ای برای اجرای گروه‌های موسیقی جوان در خانه هنرمندان ترتیب دهد، با حضور حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) در خانه هنرمندان برگزار شد. مجید رجبی‌معمار به علت مشکل جسمی در این نشست که در پی انتظار برای آمدن او با تأخیری نیم‌ساعته آغاز شد، حضور پیدا نکرد.

 

نوربخش: نگرانم و این نگرانی امروز بیش از هر زمان دیگری است


حمیدرضا نوربخش در ابتدای این نشست که تنها برگزارکننده آن بود، گفت: بیشترین تلاشمان برای این است که جریان هنری موسیقی و به‌خصوص موسیقی اصیل‌مان را زنده نگه‌داریم. هرچند مشکلات بسیاری هست و هرچقدر دامنه فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای گسترده‌تر می‌شود به علت این‌که اساساً به موسیقی پاپ می‌پردازند مشکلات بیشتر می‌شود و طبیعی است که باید نگران بود و من بارها اعلام کرده‌ام که هم به‌عنوان مدیرعامل خانه موسیقی و هم به‌عنوان خواننده آواز اصیل ایرانی که شاگردان بسیاری هم تربیت‌کرده‌ام، نگرانم و این نگرانی امروز بیش از هر وقت دیگری است.


او ادامه داد: ما در این عرصه کم نداریم کسانی را که در عرصه خوانندگی و آهنگسازی زحمت می‌کشند اما دیده نمی‌شوند. من به‌جرئت می‌گویم که در این ۳۰ سال به‌عنوان مدرس، ده‌ها شاگرد تربیت‌کرده‌ام که متأسفانه علی‌رغم برخورداری از شایستگی‌های بسیار الآن نیستند و نتوانسته‌اند در عرصه فعالیت‌های موسیقایی عرض‌اندام کنند و این‌ها جای تأسف دارد.


نوربخش افزود: آیا بضاعت موسیقی ما در عرصه سنتی، چهار، پنج خواننده است؟! همه ما می‌دانیم که این‌طور نیست و هر گوشه کشور را که نگاه کنید پر از استعداد است؛ اما این‌ها چطور باید بیایند و دیده شوند؟! رسانه ملی ما که هیچ کاری نمی‌کند. همه ما می‌دانیم که رادیو درگذشته چه نقشی در این میان داشته است، اما امروز متأسفانه این‌طور نیست و هنرمند باید با چنگ و دندان بجنگد و مدیران هنری‌مان هم بدون تعارف در این زمینه کاری نکرده‌اند. هدایت، نظارت و حمایت سه وظیفه وزارت ارشاد است اما درزمینهٔ حمایت کاری نمی‌کند.


او تصریح کرد: به‌جرئت می‌گویم همه‌کسانی که الآن شاخص‌اند یا شانس آورده‌اند یا اتفاقی به چنین جایگاهی رسیده‌اند و یا تیتراژی خوانده‌اند و دیده‌شده‌اند و در یک بستر طبیعی پیش نرفته‌اند. به نظرم بیش از همه رسانه باید در این زمینه یاریگر باشد. ما در خانه موسیقی سعی کردیم تلاش‌هایی انجام دهیم، هرچند کوچک ولی در حد بضاعتمان. چون ما بضاعت زیادی نداریم و به‌خصوص بضاعت مالی که اصلاً نداریم ولی تلاشمان این بوده است که به‌عنوان واسطه فعالیت کنیم و بستری برای جوانان ایجاد کنیم. این جریان ادامه دارد و به‌خصوص ما بیش از همه با خانه هنرمندان همکاری داشته‌ایم و جای تشکر دارد که این خانه در حد توان یار ما بوده است.


فراخوانی برای گرد هم‌آیی گروه‌های جوانی که رپرتوار آماده داشته‌اند


او در مورد کنسرت‌های پژوهشی پیش رو توضیح داد: اتفاقی که قرار است رخ دهد و نشست رسانه‌ای‌مان نیز به همین مناسب است، بر این اساس شکل گرفت که با همکاری خانه هنرمندان فراخوانی دادیم تا گروه‌هایی که درخواست دارند برای اجرای برنامه بیاند. گروه‌هایی اعلام آمادگی کردند. قطعاً این اتفاق منحصر به همین گروه‌ها نخواهد بود و ادامه خواهد داشت. اجمالاً از ۲۳ آبان تا ۲۰ دی این برنامه ادامه خواهد داشت و حدود هفت برنامه خواهد بود. بلیت‌فروشی را سایت تیوال از ۱۴ آبان آغاز می‌کند و امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را به‌صورت مستمر ادامه دهیم. چون تقاضا زیاد است و گروه‌های جوان کم نیستند. کسانی که الآن روی صحنه می‌روند رپرتواری آماده داشته‌اند و گروه‌های بعدی در راه هستند.


در استان اصفهان نوازنده خانم نمی‌تواند روی صحنه برود


مجید خلیق سرپرست گروه موسیقی «کاشان» از اصفهان نیز ضمن اشاره به مشکلات به این موضوع اشاره کرد که در اصفهان، نوازندگان خانم نمی‌توانند روی صحنه بروند و اداره ارشاد این استان به نوازندگان خانم مجوز رفتن روی صحنه را نمی‌دهد.


نوربخش نیز در این مورد گفت: یکی از اعتراضات جدی ما که بارها و بارها مطرح‌شده است در مورد همین موضوع است. خود اداره ارشاد مجوز این کار را نمی‌دهد و این چندپارگی را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان توجیه کرد. این‌که یک مدیر ارشاد در یک استانی به گروهی که نوازنده خانم دارد مجوز ندهد بارها و بارها مورد اعتراض ما قرارگرفته است و اینجا نیز بار دیگر مطرحش می‌کنیم.

 


من از شهری آمده‌ام که اجازه نداریم در آن کنسرت برگزار کنیم


مهدی قاسمی سرپرست و خواننده گروه موسیقی «شوق» از قم نیز در ادامه گفت: من از شهری آمده‌ام که اجازه نداریم در آن کنسرت برگزار کنیم. سال ۹۵ کنسرتی در قم برگزار کردیم با گروهی به نام مهبد و به خاطر یک سری شیطنت‌ها، هم مدیرکل ارشاد قم دچار مشکل شد و هم وزیر ارشاد. درصورتی‌که آن کنسرت هیچ مشکلی نداشت.


سپهر سراجی، سرپرست گروه «بوم» و پویا محمدی، سرپرست گروه موسیقی «نواگردان» دو موسیقیدان دیگری بودند که در این نشست صحبت کردند.

 


خانه هنرمندان در بحرانی‌ترین شرایط سال‌های کنونی است


نوربخش در جواب سؤال یکی از خبرنگاران که گفت اگر خانه موسیقی نبود، خانه هنرمندان قصد استفاده از فضاهایی را که در اختیار دارد در راستای حمایت از هنرمندان جوان نداشت، گفت: من هم یکی از اعضای شورای اداره‌کننده خانه هنرمندان هستم و باید از آن دفاع کنم. خانه هنرمندان ایران در بحرانی‌ترین شرایط سال‌های کنونی است تا جایی که دوستان تصمیم گرفتند مدتی فعالیت نکنند. تغییر و تحولات در شهرداری تهران و مسائل و مشکلات اقتصادی چیزهایی است که همه درگیرش هستند. خانه هنرمندان برای اداره خودش، ناچار به‌صرف هزینه بسیاری است. این نهاد تابه‌حال عمدتاً با کمک شهرداری تهران اداره شده است و بخش کوچکی از درآمدش نیز از فضاهایی چون کافی‌شاپ و رستوران بوده است. این مسائل و مشکلات هست و این‌گونه نیست که فکر کنید مدیران دست روی دست گذاشته‌اند و نشسته‌اند. در شورای عالی نیز تمام فکر و ذکر ما این است که چگونه می‌شود این نهاد را سرپا نگه داشت.


کنسرت‌های پژوهشی خانه هنرمندانی نیمه دوم سال ۱۳۹۷ با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موسیقی ایران بر اساس برنامه زیر میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی است.


چهارشنبه ۲۳ آبان – ساعت ۱۹ و ۲۱ گروه «نواگردان» به سرپرستی پویا محمدی


چهارشنبه ۳۰ آبان – ساعت ۱۹ و ۲۱ – گروه «پرنیا» به سرپرستی حسین پرنیا


یکشنبه ۲۵ آذر – ساعت ۲۰ و ۲۲ – گروه «شوق» به سرپرستی و خوانندگی مهدی قاسمی


چهارشنبه ۲۸ آذر- ساعت ۱۹ و ۲۱ – کنسرت هادی حسینی ساز و آواز قاسم رحیم زاده


پنجشنبه ۲۹ آذر – ساعت ۲۰ و ۲۲ – گروه «دیر» به سرپرستی حمید خبازی


یکشنبه ۱۶ دی – ساعت ۱۹ و ۲۱ – گروه موسیقی «کاشان» به سرپرستی مجید خلیق


پنجشنبه ۲۰ دی – ساعت ۲۰ و ۲۲ – گروه «بوم» به سرپرستی سپهر سراجی

کلید واژه ها: حمیدرضا نوربخش خانه موسیقی خانه هنرمندان ایران مجید رجبی معمار


نظر شما :