مرگ اخلاق در فوتبال ایران

۲۹ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۷ کد : ۷۲ ورزشی
بزرگان فوتبال به جای آنکه الگویی برای جوانان باشند، خیلی راحت به یکدیگر تهمت می‌زنند و هرچه دوست دارند، نثار همدیگر می‌کنند.
مرگ اخلاق در فوتبال ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: باید خدا را شکر کرد؛ شکر بابت اینکه بزرگانی همچون دهداری به عنوان معلمان اخلاق و بزرگان فوتبال ایران زنده نیستند تا شاهد انواع بی‌اخلاقی‌ها درون و بیرون مستطیل سبز باشند.

پس از اتفاقات هفته‌های اخیر که روی سکوها بود، این بار ماجرای جدید پیرامون نیمکت تیم لیگ برتری سپیدرود رقم خورد تا همه کسانی که فوتبال را پیگیری می‌کنند، افسوس چنین اتفاقات تلخی را بخورند.

ماجرا مربوط به درگیری لفظی خداداد عزیزی سرمربی پیشین سپیدرود و حسین کعبی بازیکن این تیم است. پس از باخت 6 بر یک سپیدرود در هفته دوم مقابل سپاهان، خداداد اقدام به کنار گذاشتن کعبی از تیمش کرد، البته نیمکت تیم گیلانی به او وفا نکرد و خودش نیز رفتنی شد.

این موضوع منجر به درگیری لفظی این دو فرد حاضر در جامعه فوتبال شد. کعبی گفت: «من اگر هم زیرابرو برمی‌دارم، اما با احساسات مردم بازی نمی‌کنم، به مردم در استادیوم‌ها فحش نمی‌دهم و 800 میلیون پول بیت‌المال را نمی‌خورم. سعی می‌کنم نان حلال به خانه ببرم و این موضوع برایم مهم است. من خوشحال می‌شوم که زبان بعضی‌ها باز شود و در مورد من حرف بزنند، این افراد می‌خواهند مرا محو کنند، ولی مادر نزاییده که کسی بخواهد مرا از این فوتبال محو کند. یک نفر در رختکن به من می‌‌گفت تو چطور 97 بازی ملی داری ولی من 40 بازی ملی دارم؟! من هم در جواب گفتم که من 97 بازی ملی انجام دادم، چون یک فوتبالیست قوی بودم و همه مربیان هم قبولم داشتند. آقایان گفته‌اند من، مبعلی، علوی، بداوی و کاملی‌مفرد به برانکو پول می‌دادیم تا برای تیم ملی بازی کنیم در صورتی که خیلی‌ها واقعیت‌ها را می‌دانند و نیازی نیست توضیح بدهم. آقایان هر کجا که دوست داشته باشند با آنها رودررو می‌شوم».

وی برای زیر سوال بردن خداداد، اینگونه صحبت‌هایش را ادامه داد: «20  سال پیش یک گل زدند که مردم خوشحال شدند، ولی 20 سال است که در شهرهای مختلف به مردم فحش می‌دهند و بی‌احترامی می‌کنند. آیا اتفاقات اهواز یادتان رفته است؟ آیا اتفاقات مشهد را فراموش کرده‌اید؟ آن تک‌به‌تک برابر استرالیا را یک بچه هفت ساله هم می‌توانست تبدیل به گل کند و البته مهم‌تر از همه این است که یک بازیکن یا مربی بداند که چگونه در زمین یا روی نیمکت رفتار کند».

اظهارات کعبی اما از طرف خداداد عزیزی بی‌پاسخ نماند. او عنوان کرد: «اگر علی پروین، حشمت مهاجرانی، علی دایی، احمد عابدزاده، کریم باقری، حمید استیلی، مهدوی‌کیا و خیلی‌های دیگر در مورد من اظهار نظر کنند آن را روی چشمم می‌گذارم ولی این افرادی که شما اسم می‌برید ریز هستند. من نیازی ندارم در مورد گل به استرالیا توضیح دهم. آن جمعیتی که به خیابان ریخته بود خودشان می‌دانند که من چه کاری انجام دادم که آن هم برای این مردم وظیفه‌ام بوده است. قد و قواره یک عده همین است که بخواهند در مورد بزرگان صحبت کنند ولی من می‌دانم از چه می‌سوزند. به این نفرات توصیه می‌کنم به جای مصاحبه کردن در مورد من زیر ابروی خود را بردارند. شاید یک عده ندانند که من خداداد عزیزی در این فوتبال چه کار کردم اما با 40 بازی ملی مرد سال آسیا شدم و با همان یک گل ملی که دوستان می‌گویند اولین ایرانی بودم که در آسیا به عنوان بهترین بازیکن جام ملت‌ها انتخاب شدم. یک دوره در جام جهانی فوتبال بازی کردم و در سه قاره توانستم فوتبال بازی کنم. بعضی‌ آقایان را با 100 بازی ملی حتی بچه محله‌هایشان نمی‌شناسند. طرف هر سال می‌خواست به لیورپول یا منچستریونایتد برود ولی سر از لیگ «2» درآورد. با همه این شرایط یادتان باشد تا روز آخر زندگی‌ام زیرابروهایم را برنمی‌دارم. زمانی بود که مردها سبیل می‌گذاشتند و خالکوبی می‌کردند اما ترکیب خالکوبی و زیر ابرو را در فوتبالیست ایرانی نفهمیدم».

خداداد هم دست از زیر سوال بردن کعبی نکشید و گفت: «اگر بخواهم در مورد آن مسائل صحبت کنم یک کتاب می‌شود. در هنگ کنگ اتفاقاتی افتاد که آقایان شاهرخی و فرکی هم شاهد هستند. برخی آقایان که نمی‌دانم چه کسانی بودند از فروشگاه با لباس تیم ملی دزدی کردند و پلیس این کشور یک ساعت ما را نگه داشته بود. بگذریم که یک عده از آقایان به دنبال این بودند که زیرآب افشین قطبی را بزنند و برخی از بازیکنان می‌توانند در مورد این مسائل شهادت بدهد. بی‌خیال! اگر بخواهم حرف بزنم خیلی‌ها باید بروند. از قول من بنویس، کوچولو،پسر جان! در مورد من بزرگان فوتبال ایران، مثل مهاجرانی، پروین، روشن، قلعه‌نویی، کریمی و ... حرف می‌زنند، آنها سطح فوتبال من را می‌دانند ولی شمایی که تخصصت در مورد رژ لب، ریمل و لوازم آرایش است در مورد فوتبال صحبت نکن! اگر 200 بازی ملی‌ هم داشته باشی بچه‌محل‌هایت هم تو را نمی‌شناسند، این را یادت باشد.

 

نویسنده: حاتم شیرعلی‌زاده

پایان نوشتار/

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیهخداداد عزیزیحسین کعبیلیگ برتر فوتبالفوتبالسپیدرود رشت


نظر شما :