سرخوردگی و توهین به داوران؛ وقتی محرومیت هم دردی را دوا نمی‌کند

۰۷ آبان ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۹ کد : ۷۱۷ ورزشی
عملکرد ضعیف داوران دیدارهای پرسپولیس و استقلال در هفته دهم لیگ برتر، یکبار دیگر مشکلات مردان عدالت زمین‌های فوتبال را عیان کرد.
سرخوردگی و توهین به داوران؛ وقتی محرومیت هم دردی را دوا نمی‌کند

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اشتباه پشت اشتباه، این همان چیزی بود که در دیدار این هفته پرسپولیس با سایپا و استقلال با سپاهان دیده شد. رضا کرمانشاهی داور دیدار استقلال و سپاهان یک پنالتی برای آبی‌پوشان نگرفت تا در نتیجه تاثیر مستقیم داشته باشد. حسین زرگر نیز در بازی سرخپوشان با شاگردان علی دایی، گل آفساید سایپا را پذیرفت و البته یک پنالتی این تیم را هم نگرفت.


واکنش رئیس کمیته داوران به اشتباهات

 


فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در واکنش به اشتباهات داوران در هفته دهم لیگ برتر گفت: «در دیدار استقلال - سپاهان، داور (رضا کرمانشاهی) با وجود قضاوت خوب یک پنالتی به سود استقلال نگرفت و در بقیه کارهای تیمی خوب عمل کرد. همچنین در بازی فولاد خوزستان - استقلال خوزستان داور این دیدار باید یک پنالتی به سود استقلال خوزستان اعلام می‌کرد. همچنین در بازی سایپا با پرسپولیس گل تیم سایپا در شرایط آفساید به ثمر رسید. ضمن اینکه دروازه‌بان پرسپولیس روی مهاجم سایپا مرتکب خطا شد، اما داور مسابقه متأسفانه این صحنه را تشخیص نداد و خطای مهاجم  را اعلام کرد. همچنین در این صحنه داور باید پنالتی اعلام می‌کرد و به علیرضا بیرانوند هم اخطار می‌داد».


محرومیت، سزای اشتباهات داوری

 


اشتباهان داوران دیدارهای پرسپولیس و استقلال برای آنها گران تمام شد، چرا که به دنبال اشتباهات رضا کرمانشاهی، داور دیدار استقلال - سپاهان و حسین زرگر در بازی سایپا و پرسپولیس در هفته دهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور، این دو داور از قضاوت در هفته یازدهم این رقابت‌ها محروم شدند.


محرومیت آنها در هفته یازدهم قطعی است، اما اینکه تعداد هفته‌های محرومیت‌شان بیشتر از این خواهد بود یا نه، به نظر کمیته و دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال بستگی دارد.


تاثیر مدیریت فدراسیون و کمیته داوران در اشتباهات

 


محسن ترکی داور بین‌المللی و پیشین فوتبال ایران درباره این اشتباهات گفت: «مشکلات داوری زیاد است، اما بخش اعظم آن به مدیریت فدراسیون فوتبال و کمیته داوران بازمی‌گردد. تعدادی داور جوان ترزیق شده‌اند، اما اشتباهاتی که صورت می‌گیرد، بیشتر از طرف باتجربه‌ها بوده است. اگر آقایان بگویند اشتباهات تنها از سوی داوران جوان بوده، غلط است، چرا که با تجربه‌ها اشتباه می‌کنند. در چند سال اخیر برای داوری کار مثبتی چه در بخش کلاس‌های آموزشی و ... نکرده‌ایم. هر سال یک رئیس می‌آید و درباره افزایش دستمزد داوران صحبت کرده و دو روز بعد فراموش می‌کند. وقتی داوری تمرین درستی نکرده و به روز نباشد، تاثیراتش را در عملکرد او در زمین می‌بینیم. داوران ما دچار سرخوردگی شده‌اند و منشأ و باعث و بانی آن، مسئولان و کمیته داوران است. روند کمیته داوران یکنواخت است و زمانش رسیده که تغییراتی در مدیریت آن بوجود آید و روح تازه‌ای وارد کنند. فردی که 8،9 سال در رأس کار باشد، دچار رکود می‌شود. این تغییرات باید از کمیته داوران شروع شده تا تأثیراتش را در کوتاه مدت و دراز مدت شاهد باشیم».


بی‌انگیزگی، آفت اصلی جامعه داوری

 


ترکی به نکته‌ای اشاره کرد که جای تأمل دارد. او گفت: «داوران دچار بی‌انگیزگی شده‌اند. متأسفانه در سطح بین‌المللی به داوری‌مان توجهی نمی‌شود، تنها برخی تک چهره‌ها هستند که از آنها استفاده می‌شود. ما 6 داور 8 کمک داور بین‌المللی داریم که در سطح اول دیدارهای بین‌المللی استفاده نمی‌شود و در بازی‌های معمولی و درجه دو، به آنها قضاوت داده می‌شود. این نوع قضاوت‌ها، داوران را راضی نمی‌کند. وقتی می‌بینند بالادستی‌شان چطور هستند و چه قضاوت‌هایی می‌کنند، بی‌انگیزه می‌شوند. فقط شهرت می‌ماند و در دید بودن و اینکه پخش زنده مسابقه‌ای را سوت بزنند. اوج پاداش‌ داوران، قضاوت پخش زنده شده که این کار غلط است. زمانی بود که وقتی بازیکنان جوانان را هم می‌دادند، با عشق و علاقه و برای دفاع از حیثیت‌مان قضاوت می‌کردیم. امروز هیچ توجهی به داوران جوان و باتجربه‌ها نمی‌شود. اتفاقاتی که می‌افتد، توهین‌هایی که می‌شود، عدم رسیدگی کمیته داوران و ... باعث سرخوردگی داوران شده است. دستمزدها 7،8 سال است که تغییر نکرده و همان حداقل‌ها هم به درستی پرداخت نمی‌شود. فدراسیون فوتبال هیچ تلاشی برای حق و حقوق داوران نمی‌کند. خیلی «رُک» بگویم که داوری ما را در بحث بین‌المللی نگاه نمی‌کنند. اگر اتفاقاتی در سالیان اخیر افتاده، به خاطر زحمت خود بچه‌ها بوده و به هیچ عنوان فدراسیون و کمیته داوران نمی‌توانند ادعایی در این موفقیت‌ها داشته باشند. اینها داوری را دچار سرخوردگی کرده و دیگر آن شور و اشتیاق بین آنها دیده نمی‌شود. در استا‌ن‌ها نیز این شرایط هست و داوران به دلیل عدم توجه، یک به یک کنار می‌کشند».


چرا اصفهانیان عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است؟

 


داور بین‌المللی و پیشین فوتبال ایران با اشاره به حضور فریدون اصفهانیان در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: «این کار غلط است که رئیس کمیته داوران، عضو هیئت رئیسه فدراسیون باشد. این موضوع، ایراد و نقص بزرگی بوده و حتی باعث فساد در فوتبال می‌شود، چرا که در فوتبال ما متأسفانه لابی‌هایی صورت می‌گیرد که منجر به فساد می‌شود. نمی‌گویم حتما منجر به فساد می‌شود، اما ممکن است باعث فساد شود. وقتی عضو هیئت رئیسه باشی، تلاش می‌کنی دوره‌های بعدی رأی بیاوری. چه کسانی رأی می‌دهند؟ استان‌ها هستند که رأی می‌دهند. بنابراین، ممکن است برای بدست آوردن آرا، دل بعضی‌ها را بدست بیاوری، امتیازاتی به یکسری استان‌ها بدهید و حتی با باشگاه‌هایی تعامل کنید تا رای بدست بیاورید. رئیس کمیته داوران باید فردی باشد که از بدنه فوتبال بوده و در سطح بالا قضاوت کرده و از همه نظر مستقل باشد. شرایط کاری او به گونه‌ای باشد که رئیس فدراسیون فوتبال هم در مسائل کلان داوری دخالتی نکند. بنابراین، یکی از ایرادهایی که می‌توان به مدیریت داوری گرفت، این است که رئیس کمیته داوران عضو هیئت رئیسه فدراسیون است».

 

کلید واژه ها: پرسپولیسفوتبالوقایع اتفاقیهلیگ برتر فوتبالاستقلالفدراسیون فوتبالسایپاداور


نظر شما :