سلام مرکل بر پایان

۰۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۳ کد : ۷۱۵ دیپلماسی
. حضور مرکل در قدرت را می توان به نوعی آغاز ورود زنان به رده های بالای سیاسی در جهان دانست اما این حضور بلند مدت در سال ۲۰۱۸ گرفتار چالش هایی شده که قدرتمند ترین زن اروپا را به فکر کناره گیری از قدرت انداخته است.
سلام مرکل بر پایان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اقدام روز دوشنبه هفتمم آبان «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در اعلام اینکه قصد نامزد شدن مجدد برای ریاست حزب دموکرات مسیحی ندارد را می توان آغازی بر پایان 13 سال صدر اعظمی او در قدرتمندترین کشور اروپایی دانست.

 

آنگلا مرکل از سال 2000 ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان را بر عهده داشته و از سال 2005 نیز به صدر اعظمی آلمان رسید. حضور مرکل در قدرت را می توان به نوعی آغاز ورود زنان به رده های بالای سیاسی در جهان دانست اما این حضور بلند مدت در سال 2018 گرفتار چالش هایی شده که قدرتمند ترین زن اروپا را به فکر کناره گیری از قدرت انداخته است.

 

تحولات سیاسی در آلمان در ماه‌های گذشته باعث افزایش اقبال به حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» شده که اکنون نمایندگانش وارد مجلس های ایالتی تمام ایالت‌های المان شده‌اند.

 

تصمیم مرکل برای کنار گذاشتن رهبری حزب دموکرات مسیحی آلمان پس از نتیجه ضعیف این حزب در انتخاابات ایالت «هسن» اتخاذ شد. حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل در انتخابات روز یکشنبه ایالت هسن ۲۸ درصد آراء را کسب کرد. هر چند دموکرات مسیحی ها حزب اول هسن خواهند بود اما کاهش ۱۰ درصدی آراء آنها منجر به تضعیف موقعیت دولت ائتلافی آنگلا مرکل شده است.

 

پیروز اصلی این انتخابات حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان به شمار می‌رود که با کسب ۱۲ تا ۱۳ درصد آرا، برای نخستین بار به مجلس قانونگذاری این ایالت وارد می‌شود. هسن تنها ایالتی بود که راست افراطی تا کنون در آن نماینده‌ای نداشت.

 

نتایج انتخابات روز گذشته در ایالت هسن که گویای شکست سنگین حزب دموکرات مسیحی بود می‌تواند از جمله عوامل موثر در تصمیم مرکل بوده باشد. نتایج اولیه انتخابات ایالت هسن نشان می‌دهد که حزب مرکل نسبت به انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد آرای خود را از دست داده است.

شکست در انتخابات ایالت هسن و پیش از آن نتایج انتخابات ایالت بایرن از تزلزل موقعیت مرکل حکایت دارد و اکنون با اعلام این که او نامزد ریاست حزب نمی‌شود، وضعیت برای حزب دموکرات مسیحی متزلزل‌تر خواهد شد.

 

تضعیف مرکل در خانه، جایگاه او را در اروپا نیز تضعیف می‌کند به ویژه که پرونده مهم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان لاینحل روی میز مانده است و بحران تصویب بودجه ایتالیا و چشم‌انداز اقبال به احزاب پوپولیستی در اروپا از جمله نگرانی‌هایی است که برای رفع آنها نقش آلمان محوری است.

 

شب گذشته نیز حزب سوسیال دموکرات آلمان ضمن تهدید به خروج از دولت ائتلافی به آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور تا سال آینده برای کسب نتایج سیاسی بهتر فرصت داده بود.

 

آندریا نالس، رهبر حزب سوسیال دموکرات در واکنش به نتایج ضعیف دو حزب اصلی آلمان در انتخابات محلی ایالت هسن اظهار داشت: «وضعیت دولت [فدرال] غیر قابل قبول است.»

 

وی از تهیه «نقشه راهی» خبر داد که به گفته وی با کمک آن می توان سال آینده میزان موفقیت ائتلاف حاکم را سنجید.

کلید واژه ها: آلمانآنگلا مرکلکناره گیری


نظر شما :