توافق ترکیه و آمریکا درحمله هوایی به کردهای سوریه / پیشنهاد قاسم سلیمانی قابل بررسی است

۲۱ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۹ کد : ۷۱۳۲ اصلی بین الملل
دونالد ترامپ گفت: رئیس جمهور آمریکا به دنبال ایجاد سازش میان ما و ترک‌هاست و ما آماده مذاکره با ترکیه هستیم و شرط ما برای آن آتش بس است
توافق ترکیه و آمریکا درحمله هوایی به کردهای سوریه / پیشنهاد قاسم سلیمانی قابل بررسی است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  فرمانده‌شبه‌نظامیان‌کُرد: برای یک سال جنگ با ترکیه برنامه داریم .از روابط با آمریکا و رد کردن پیشنهاد «قاسم سلیمانی» پشیمان نیستیم؛ اما خوار و خفیف شده‌ایم«مظلوم عبدی» فرمانده شبه نظامیان کُرد گفت که آنها در حال برنامه ریزی برای جنگی به مدت یک سال با نیروهای ترکیه و گروه‌های مسلح در شمال سوریه هستند.

عبدی که در جریان یک نشست مطالعاتی درباره مطالعات شرق دور در واشنگتن، از طریق اینترنت صحبت می‌کرد گفت: «نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) برای محافظت از ملت خود در صورت ضرورت با دمشق و مسکو مذاکره خواهند کرد.»

وی اضافه کرد: «"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا به دنبال ایجاد سازش میان ما و ترک‌هاست و ما آماده مذاکره با ترکیه هستیم و شرط ما برای آن آتش بس است.»

فرمانده شبه نظامیان کُرد در ادامه سخنانش گفت: «نیروهای دموکراتیک سوریه در حال برنامه ریزی برای جنگی بیش از یک سال هستند و اگر آمریکا قادر به ایجاد راه حل مسالمت‌آمیز بین ما و ترکیه نباشد از واشنگتن خواهیم خواست تا مانع از آن شود که ترکیه از حریم هوایی استفاده کند؛ در این صورت ما قادر به دفاع از خود خواهیم بود.»

وی افزود که مجوز آمریکا به ترکیه برای استفاده از حریم هوایی بر اساس توافق محرمانه میان این دو کشور بوده است.

عبدی گفت:از رابطه با آمریکا پشیمان نیستیم، اما پیشنهاد قاسم سلیمانی را هم رد نمی کنیم. برای محافظت از مردممان با مسکو و دمشق هم مذاکره می کنیم. شرط ما برای مذاکره با ترکیه آتش بس است. ترامپ برای این کار تلاش نمی کند.

مظلوم عبدی شب گذشته (جمعه)  نیز گفته بود که دیگر حفاظت از اسرای داعش اولویت این‌ نیروها نیست و اگر ترکیه عملیات علیه آن‌ها را متوقف نکند، نیروهای دموکراتیک سوریه عناصر مسلح داعش را رها خواهند کرد و به حفاظت از خانواده‌های خود خواهند پرداخت.

در این میان سازمان ملل متحد روز جمعه (دیروز) اعلام کرد حدود ۱۰۰ هزار نفر در شمال سوریه بعد از عملیات ترکیه در این منطقه آواره شده‌اند. در بیانیه سازمان ملل متحد گفته شده شمار افرادی که در حال اسکان در پناه‌گاه‌ها و مدارس هستند رو به افزایش است.

پیش از این برنامه جهانی غذا اعلام کرده بود عملیات ترکیه باعث شده ۷۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای «رأس العین» (استان حسکه) و «تل ابیض» (استان رقه) آواره شوند.سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده که تنها بیمارستان موجود در «تل ابیض»، با توجه به اینکه کارکنان آن مجبور به فرار شده‌اند روز جمعه بسته شده است.

رئیس‌جمهور ترکیه چهارشنبه (۱۷ شهریورماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.


منبع: فارس
 

کلید واژه ها: سوریه کردهای سوریه وقایع اتفاقیه توافق آمریکا و ترکیه سردار سلیمانی و کردها


نظر شما :