خروج اقتصاد از رکود

۲۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۶ کد : ۷۱۱۳ اصلی سیاسی
در صورتی که این کشور بتواند میانگین صادرات روزانه نیم میلیون بشکه در روز فعلی خود را حفظ کند، در سال آینده از رکود خارج خواهد شد
خروج اقتصاد از رکود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه شوک‌های خارجی ناشی از کاهش تولیدات نفت و گاز ایران در نتیجه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها باعث کاهش شدید رشد اقتصادی ایران شده است اما به نظر می رسد که اقتصاد به تدریج در حال بازیابی خود و حرکت مجدد به سمت رشد است. آن طور که بانک جهانی در گزارش جدید خود از اقتصاد ایران اعلام کرده است، در صورتی که این کشور بتواند میانگین صادرات روزانه نیم میلیون بشکه در روز فعلی خود را حفظ کند، در سال آینده از رکود خارج خواهد شد و به رشد 0.5 درصدی دست خواهد یافت. انتظار می رود با وجود باقی ماندن چالش‌های اقتصاد ایران، رشد اقتصادی در سال 2020 و 2021 در مدار صعودی باقی بماند.

 

از سوی دیگر آن طور که بانک جهانی اعلام کرده است، انتظار می‌رود که نرخ تورم پس از صعود کم سابقه سال گذشته مجددا به روند کاهشی برگردد و در محدوده 20 درصد نوسان کند. هر چند که این نرخ تورم هنوز فاصله زیادی با تورم تک رقمی سال های 2016 و 2017 و متوسط کشورهای منطقه دارد.

 

به گفته بانک جهانی، پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی ایران برای سال مالی 2019 به منفی 8.6 درصد برسد که در صورت تحقق، اندازه اقتصاد ایران را 10 درصد کوچک تر از اندازه آن در سال 2017 خواهد کرد اما این رشد منفی احتمالا آخرین رشد منفی ثبت شده خواهد بود و از سال‌ آینده شیب رشد مجددا مثبت خواهد شد.

 

بانک جهانی هم چنین با اشاره به نوسانات اخیر در بازار ارز، این مساله را یک فرصت برای صادر کنندگان ایرانی دانسته و آن را یک مزیت رقابتی برای آنان در برابر همتایان منطقه ای و کمکی به پر کردن کسری حساب جاری دولت دانسته است.

 

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: اقتصاد خروج اقتصاد از رکود وقایع اتفاقیه


نظر شما :