وقایع اتفاقیه بررسی کرد؛

دژپسند "چریک" یا "سرباز" جنگ اقتصادی

۰۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۷ کد : ۷۱۱ تیتر یک انتخاب سردبیر اقــتــصــادی
جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت کلید واژه های اصلی مختلفی داشت اما به نظر می رسد طرح چریک برای جنگ اقتصادی مهمترین کلید واژه این نشست ۹ ساعته مجلس است که درنهایت نمایندگان به هر ۴ وزیر پیشنهادی رای مثبت داده اند اما سوال است که آیا فرهاد دژپسند "چریک" است یا "سرباز" جنگ اقتصادی؟
دژپسند "چریک" یا "سرباز" جنگ اقتصادی

آنلاین وقایع اتفاقیه: دولت درنهایت تن به تغییر کابینه داد و پرونده این تغییرات را تنها با کنار گذاشتن محمدباقر نوبخت از سخنگویی دولت سرهم نیاورد، رئیس سازمان برنامه و بودجه یکی از کانون های انتقاد به دولت بود عملکرد نوبخت عامل عمده ای از مشکلات موجود است، رئیس‌جمهور اما ترجیح داد از میان دو سمت نوبخت، تریبون سخنگویی را از او بگیرد، با این حال روحانی دست به تکثیر نوبخت در بدنه دولت زده است با انتخاب دژپسند فرهاد اقتصاد ایران رقم بخورد. 

 

فرهاد دژپسند که سکان وزارت امور اقتصاد و دارایی را بر عهده گرفته است سابقه ریاست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه، معاون امور اقتصادی و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، دبیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، دبیری ستاد تدوین برنامه توسعه ششم، معاونت امور تولیدی سازمان مدریت و برنامه ریزی و مدیر کلی دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را دارد و در واقع او تکثیری از سازمان برنامه و بودجه است و در اداره وزارتخانه همان ایده ها و احتمالا اشتباهات نوبخت را تکرار خواهد کرد.

 

برنامه های دژپسند عملیاتی نیست


برنامه هایی که دژپسند برای وزارت اقتصاد ارائه کرده است قابلیت اجرایی ندارد، وقتی فردی به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی می‌شود باید ویژگی‌های تصدی جایگاه وزارت را داشته باشد،  البته موضوعاتی مانند پیشرفت پلکانی و تحصیلات مرتبط دارای اهمیت است اما نمی‌شود با این ملاک‌ها وزیر را انتخاب کرد. در رابطه با برنامه‌های اقتصادی دژپسند باید گفت این برنامه ها نه تاریک بوده و نه سفید است.

 

دژپسند در برنامه‌های خود برای تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی توضیحاتی درباره مسئله مقبولیت نظام در گروه کارآمدی اقتصادی ارائه کرد و در آن اهداف راهبردی را منبعث از اقتصاد مقاومتی دانست، از طرف دیگر وی در برنامه‌های خود در رابطه با وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید خانوار و تلاش برای کاهش نرخ تورم توضیحاتی ارائه کرده، حال این سوال پیش می آید که با چه مکانیزمی این برنامه‌ها عملیاتی خواهد شد؟

 

نباید فراموش کرد که عملیاتی بودن برنامه‌های وزرا مهم است، ولی ملکی از مخالفان وزیر اقتصاد و دارایی می گوید:  دژپسند در برنامه‌های خود توضیحاتی را در رابطه با مسائل آرامش اقتصادی ارائه کرد که اطمینان‌بخشی از تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است، ارائه راهکارهای مناسب برای تأمین منابع مورد نیاز بخشی از این برنامه‌ها است، حال این سوال پیش می آید که با چه مکانیزمی تولید ناخالص ملی که در شرایط کنونی پایین بوده را می‌خواهند بالا ببرند. آقای دژپسند شما با چه پشتوانه‌ای اعلام کرده‌اید که مشکلات ارزی را حل خواهید کرد؟

 

در شرایطی که رییس جمهور ابرتورم را تکذیب کرده است اما در برنامه های وزیر اقتصادی به جلوگیری از ابرتورم اشاره شده است اما سوال این است که با چه برنامه و مکانیزمی این کار صورت می گیرد، از این رو برای پی بردن به ابعاد عملیاتی بودن برنامه‌ها باید آمارهای کمی از سوی وزرای پیشنهادی مطرح شود تا مشخص شود در سال‌های آینده چه مقدار می‌توان پیشرفت داشت.

 

از سوی دیگر از آنجایی که هیچ کدام از برنامه های سازمان برنامه و بودجه که یک پای اقتصادی کشور محسوب می شود راهگشای مشکلات نبوده است انتخاب فردی از آن سازمان، انتخاب درستی به نظر نمی رسد.

 

کمالی پور از مخالفان وزیر اقتصادی بیان دارد: کاش به جای 50 صفحه برنامه آقای دژپسند 5 صفحه برنامه ای که قابل عملیاتی شدن بود ارائه می کرد چرا که دو صد گفته چون نیم کردار نیست. من اطمینان دارم نباید کاری کنیم که احتمالا بعد از 2 ماه استیضاح انجام شود، دژپسند نمی تواند گره های کور اقتصاد کشور را باز کند.

 

علی ساری در بیان دیگر نواقصی که در برنامه دژپسند مشاهده می شود، عنوان کرد: یکی دیگر از نواقص برنامه ها عدم توجه به سیستم بانکی ناکارآمد است و این در حالی است که بانک های کشور در آستانه ورشکستگی هستند و تمام تحریم ها این را نشان می دهد ضمن اینکه در این سال ها آنچنان از استانداردهای بانکی جهانی عقب افتاده ایم و ترازهای مالی ما به قدری عقب است که بانک های خارجی حاضر به مبادلات پولی و تخصیص وام به آنها نیستند، اما در برنامه شما اشاره ای به راه های برون رفت از آن نشده است.

 

لازم به ذکر است که  60 درصد دارایی بانک ها قابل نقد شدن نیست، چطور می توان از تبدیل تسهیلات یک هزار میلیارد تومانی بانک ها که تا پایان آبان ماه سال 96 بوده به مطالبات غیرجاری جلوگیری کرد، در حالی که دولت بزرگترین بدهکار بانکی است. بنابر این در این شرایطی حمایت از تولید و اشتغال ممکن نیست.

 

با این حساب به نظر می رسد که وزیر اقتصاد برای حضور در میدان جنگ اقتصاد تجربیات و سوابق مناسبی را ندارد و به جای آنکه چریکی برای این جنگ انتخاب شده باشد، دولت سرباز به میدان جنگ فرستاده است.

کلید واژه ها: دژپسندوزیر اقتصاد و دارایی


نظر شما :