لیدر، عامل اتحاد هواداران یا دلیل اصلی اختشاشات؟

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۲ کد : ۷۱ ورزشی
لیدر، عامل اتحاد هواداران یا دلیل اصلی اختشاشات؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: کلمه «لیدر» بیشتر بار معنایی مثبتی دارد، اما اتفاقات اخیر در استادیوم‌های فوتبال ایران خلاف این موضوع را نشان می‌دهد؛ اتفاقاتی که باید هرچه زودتر از جلوی آنها را گرفت تا حادثه تلخی رخ ندهد.


چند سالی است که فوتبال ایران دچار ضایعه‌ای به نام «لیدر پروری» شده است. در هیچ کدام از لیگ‌های بزرگ فوتبال دنیا شاهد آن نیستیم که فردی به نام لیدر، بخواهد به تماشاگران خط و مشی بدهد و سازوکار تشویق کردن را تعریف کند، اما ایران در این موضوع هم  به مانند مسائل بسیاری دیگر از مسائل فوتبالی، جزو کشورهای رده چندم جهان است.


لیدرها که بیشترشان دست‌پرورده مدیری خاص هستند، طی سال‌های اخیر روی سکوی ورزشگاه‌های مختلف ایران دیده شده‌اند که در حال خط دادن به هواداران هستند. آنها هر کاری که دوست دارند، انجام می‌دهند و از هواداران نیز با توسل به زور، فحاشی و ... می‌خواهند کارهای موردنظرشان را عمل کنند. هواداران نیز بیشتر از سر اجبار تن به این کارها می‌دهند و نتیجه‌اش می‌شود افزایش بیش از پیش فحاشی و درگیری روی سکوها.


این لیدرها حالا تبدیل به یک معضل شده‌اند و به جای آنکه بتوانند جو را آرام کنند، خودشان «مته به خشخاش» می‌گذارند و بر ناآرامی‌ها اضافه می‌کنند.
غلامحسین زمان آبادی، رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال در خصوص جایگاه کانون‌های هواداری در فوتبال ایران گفت: «در ابتدا باید در خصوص کلمه لیدر صحبت کنم. لیدر به معنای فردی است که از قدرت رهبری بالایی برخوردار باشد و بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. در همین راستا کانون‌های هواداری با حضور لیدرها تشکیل شد اما دو ایراد بسیار بزرگ دارند. این کانون‌ها به صورت فرمایشی تشکیل شده و در کنار این مسئله تابع تصمیم برخی نفرات هستند.  اگر می‌خواهیم سکوهای آرامی داشته باشیم ابتدا باید شاخص‌های هواداری را شناسایی و به صورت دقیق تعریف کنیم. ما مسئولان باید این را قبول کنیم که هواداران و رسانه‌ها از ارکان اصلی برگزاری مسابقات فوتبال هستند و نمی‌توان آنها را جدا دانست».


وی تصریح کرد: «هواداران یکی از عوامل شکل دهنده مسابقات فوتبال هستند و جایگاه هوادار در تعریف فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به اندازه یک بازیکن یا شاید حتی باارزش‌تر است. باید این نکته را نیز بگویم که هیچکدام از زیر ساخت‌های ما آماده خدمت‌رسانی به هواداران نیست. یکی از مهمترین مسایلی که در مقابل هواداران باید رعایت شود تکریم ارباب رجوع است که به جرأت می‌توان گفت این مسئله در ورزشگا‌ه‌های فوتبال به هیچ وجه رعایت نمی‌شود. هواداران فوتبال از مقابل درهای ورودی ورزشگاه ها با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توان از آنها انتظار داشت پس از حضور روی سکوها برخوردهای مناسبی داشته باشند. جالب است بدانید ما در ورزشگاه‌های فوتبال به هواداران اجازه ورود آب نمی‌دهیم اما هیچ اقدام مناسبی هم برای تأمین آب آشامیدنی آنها نکرده‌ایم.


رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا لیدرهای باشگاه‌ها حاضر به همکاری با این کمیته هستند، گفت: همانطور که گفتم 200 هوادار را برای اینگونه برنامه‌ها آموزش دادیم، اما در نهایت چاره‌ای هم برای استفاده از لیدرهای سنتی نداریم. برای مقابله با هر بی اخلاقی بازدارنده‌های خوبی در نظر گرفته شده که در همین راستا جلساتی را با نیروی انتظامی برگزار کردیم. هدف ما این است که کنترل نظم داخل ورزشگاه را بر عهده هواداران بگذاریم و عزیزان نیروی انتظامی از بیرون ورزشگاه ما را حمایت کنند. از سوی دیگر قصد داریم با نصب دوربین در ورزشگاه به صورت دقیق خاطیان را شناسایی و برخورد قاطع داشته باشیم. این خاطیان با محرومیت از حضور در ورزشگاه روبه‌رو می‌شوند و جالب است بدانید برای کنترل آنها و عدم حضورشان هم راهکارهایی داریم. یکی از راهکارهای مد نظر این است که این افراد در زمان برگزاری مسابقه تیم محبوبشان، خود را به کلانتری مشخص معرفی کنند، تا تحت کنترل باشند.

نویسنده: حاتم شیرعلی زاده

 

پایان نوشتار/

کلید واژه ها: فوتبالوقایع اتفاقیههواداری فوتبال


نظر شما :