روسیه می‌تواند جایگزینی برای چین در ایران باشد

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۵۶ کد : ۷۰۵۹ اصلی آخرین اخبار
اسپوتنیک در تحلیلی به بررسی خروج چین از ایران پرداخت و نوشت: مسکو مدت‌هاست که ایده افزایش حضور خود در بخش نفت و گاز ایران را تبلیغ می‌کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه اخیرا مقام‌های چینی اعلام کردند که تحریم‌های آمریکا اجازه حضور در پروژه‌های نفتی و گازی ایران را نمی‌دهد و نمی‌توانند کانال‌های پرداخت بانکی را ایجاد کنند.

نیکولای کوژانوف دانشیار مرکز مطالعات خلیج فارس در این خصوص به اسپوتنیک گفت: خروج چین از ایران به معنی این است که تحریم های آمریکا بسیار موثر در اقتصاد جهانی است. این یعنی که شرکتی بزرگ تنها به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند با ایران همکاری کند. این خروج برای ایران نیز غیر منتظره بود چرا که چینی‌ها همواره خود را در کنار ایران با وجود تحریم‌ها اعلام کرده بودند.

وی در ادامه در مورد جایگزین چین برای ایران گفت: اکنون فرصتی برای شرکت‌های کوچک و متوسطی که روابط گسترده‌ای با غرب ندارند وجود دارد تا با ایران همکاری کنند.  ​​این امکان برای شرکت‌های روسی هم فراهم است. مسکو مدتهاست که ایده افزایش حضور خود در بخش نفت و گاز ایران را تبلیغ می‌کند. شاید پس از تصمیم چین، ایران برای ایجاد رابطه با شرکت‌های روسی مصمم‌تر شود.

کلید واژه ها: روسیه جایگزین چین وقایع اتفاقیه


نظر شما :