کارشکنی کاخ سفید در روند استیضاح ترامپ

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۵ کد : ۷۰۳۷ اصلی بین الملل
دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا بارها هشدار داده اند که اگر دولت ترامپ در روند تحقیق در مورد استیضاح وی مداخله کند، این مساله به منزله کارشکنی است، اتهامی که مستحق استیضاح است.
کارشکنی کاخ سفید در روند استیضاح ترامپ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که وزارت امور خارجه این کشور از ارائه پیام‌های «گوردون سوندلند» سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا که با تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهوری مرتبط است،‌ خودداری می‌کند.

ایرنا نوشت: دولت آمریکا به گزارش رویترز به سفیر این کشور در اتحادیه اروپا دستور داده است تا در جلسه دموکرات‌های مجلس نمایندگان در مورد موضوع استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری شرکت نکند.  

شیف به خبرنگاران گفت: نه تنها کنگره از شهادت سفیر آمریکا محروم می شود،‌ بلکه ما نیز مطلع هستیم که وی پیام ها یا ایمیل هایی در یک سیستم شخصی دارد که در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است.  

وی افزود: اگرچه ما از سفیر این اطلاعات را درخواست کرده ایم،‌ وزارت امور خارجه از ارائه این پیام ها دریغ می ورزد.

شیف گفت: این پیام ها با تحقیق در مورد استیضاح رئیس جمهوری، ارتباط بسیاری دارد.  

قرار بود سوندلند روز سه شنبه  در نشست  سه کمیته مجلس نمایندگان به طور داوطلبانه شهادت دهد، اما دولت ترامپ وی را از این کار منع کرد.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، کوتاهی و خودداری از ارائه این اسناد را دلیل محکمی بر کارشکنی در عملکرد قانونی کنگره خواند و گفت: رئیس جمهوری و وزارت خارجه با بازداشتن ما از استماع شهادت و دستیابی به این اسناد،‌ ما را از واقعیات مورد نیاز برای دفاع و حمایت از امنیت ملی باز می دارند.9109

دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا بارها هشدار داده اند که اگر دولت ترامپ در روند تحقیق در مورد استیضاح وی مداخله کند، این مساله به منزله کارشکنی است، اتهامی که مستحق استیضاح است.

سوندلند درگیر رسوایی رو به تشدیدی در مورد تلاش رئیس جمهوری برای واداشتن اوکراینی ها به تحقیق در مورد «جو بایدن» رقیب انتخاباتی ترامپ است.

اگرچه اوکراین عضو اتحادیه اروپا نیست، ‌اما ترامپ به سوندلند توصیه کرده است هدایت مناسبات دولتش با کی‌یف را برعهده گیرد.  

از نظر دموکرات ها، سوندلند شاهدی کلیدی برای آنچه میان دو کشور روی داده، است.

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا به طور مستقیم با ترامپ در مورد موضوعات مهمی که زیر ذره بین مجلس نمایندگان است، ‌گفت وگو کرده است.

ماجرای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا از آنجا آغاز شد که فردی افشاگر که گفته می شود یک مقام امنیتی است با ثبت شکایتی مدعی شد که ترامپ از قدرتش برای درخواست از یک کشور خارجی به منظور دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا سوءاستفاده کرده است.

ترامپ در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری اوکراین که اواخر تیر ماه انجام شد، از او خواست درباره  فساد مالی «هانتر بایدن» پسر جو بایدن تحقیق کند. همین تماس تلفنی، روند تحقیق در مورد استیضاح ترامپ را کلید زد.

در همین حال، در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکا از وجود افشاگر دومی نیز خبر دادند، فردی که گفته می شود اطلاعات دست اولی دارد که ادعای افشاگر اول را تایید می‌کند.

از قرار معلوم، ‌هر دو افشاگر عضو نهادهای اطلاعاتی آمریکا هستند و این طور به نظر می رسد که ترامپ در میان نهادهای امنیتی مخالفان زیادی دارد.

به موجب قانون اساسی آمریکا، کنگره مجاز است که رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود، رئیس‌ جمهوری به یکی از موارد «خیانت، رشوه و سوء‌ استفاده از قدرت» متهم است که ترامپ به دلیل سوء‌ استفاده از قدرت در آستانه استیضاح قرار دارد.

برای حذف ترامپ از قدرت، ۶۷ نفر از یکصد عضو سنا باید به تخلف و اتهام او رأی دهند.

جمهوریخواهان ۵۳ کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکرات ها ۴۵ کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکرات ها رأ‌ی می دهند.

مجلس نمایندگان در زمان حاضر در کنترل دموکرات هاست. این مجلس برای استیضاح ترامپ به ۲۱۸ رأی نیاز دارد.

دموکرات ها ۲۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در دست دارند؛ در حالی که این سهم برای جمهوریخواهان ۱۹۸ کرسی است.

یک کرسی نیز در اختیار «جاستین آماش» نماینده مستقل از میشیگان است و یک کرسی این مجلس از بخش هفتم ویسکانسین خالی است.

کلید واژه ها: کاخ سفید دونالد ترامپ کار شکنی کاخ سفید استیضاح ترامپ


نظر شما :