اقدام هماهنگ آمریکا و اسرائیل در خصوص متحدان قدیمی ایران

۰۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۱ کد : ۷۰۰ برگزیده ها بین الملل
در میان کشورهای همسایه ایران، شاید به جرات بتوان گفتن که عمان و ارمنستان تا کنون تنشی با ایران نداشته اند و همین امر موجب شده تا آمریکا و رژیم صهیونیستی اقدامات هماهنگی را در این رابطه انجام بدهند.
اقدام هماهنگ آمریکا و اسرائیل در خصوص متحدان قدیمی ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  آمریکا در حال پیش بردن استراتژی جدید خود در خصوص ایران یعنی منزوی کردن جمهوری اسلامی است و در این راه رژیم صهیونیستی نیز با واشنگتن همراهی کامل دارد.

 

درر همین راستا مقامات ارشد رژیم صهیونیستی و آمریکا سفرهایی را به عمان و ارمنستان انجام داده اند.

 

در میان کشورهای همسایه ایران، شاید به جرات بتوان گفتن که عمان و ارمنستان تا کنون تنشی با ایران نداشته اند و همین امر موجب شده تا آمریکا و رژیم صهیونیستی اقدامات هماهنگی را در این رابطه انجام بدهند.

 

در همین راستا پنجشنبه هفته گذشته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا به ایروان سفر کرد و دیدارهایی را با مقامات ارمنستان انجام داد.

بولتون در این سفر در مصاحبه ای گفت که موضوع تسهیل تجارت مرزی ارمنستان با ایران، تا زمانی که سیاست های ایران تغییر نکرده، با معضل روبه‌رو خواهد شد.

 

ایران با ارمنستان مرز کوتاهی دارد که جاده آن از دروازه مرزی نوردوز-مِغری می‌گذرد و دو کشور دو سال پیش یک سند همکاری برای استفاده مشترک از این مرز امضا کردند.

 

این سند همکاری و موافقت‌های تجاری بین دو کشور در زمان سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری پیشین ارمنستان که سیاستمداری نزدیک به روسیه بود، به امضا رسید.

 

در این مصاحبه، بولتون در پاسخ به این پرسش که با توجه به مناقشه ناگورنو قره‌باغ که باعث بسته ماندن مرزهای جمهوری آذربایجان و ترکیه با ارمنستان شده و تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و این‌ که «ایران که بزرگ‌ترین همسایه ارمنستان مورد تحریم آمریکا قرار گرفته» چه گزینه‌هایی برای ارمنستان باقی می‌ماند؟ گفت: مرز ایران یک مسئله مهم خواهد بود چون همان‌ طور که به نخست‌ وزیر [ارمنستان] هم گفتم ما می‌خواهیم فشار اقتصادی حداکثری بر ایران وارد کنیم، چون دست از تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی نکشیده‌ است، همچنان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است و ما نگران برنامه موشک‌های بالیستیک ایران و فعالیت‌های نظامی‌اش در سوریه و عراق و جاهای دیگر هستیم.

 

او افزود: «آشکار است که ما در این روند نمی‌خواهیم به دوستان‌مان آسیب بزنیم. در نتیجه من فکر می‌کنم مکالمات بین دولت ارمنستان و ایالات متحده در این زمینه بسیار مهم خواهد بود. اما همان‌ طور که در گفت‌وگو با نخست‌ وزیر هم تأکید کردم، تحریم‌ها را با شدت تمام اجرا خواهیم کرد. ما دولت اوباما نیستیم. به ایران فشار می‌آوریم چون معتقدیم رفتار آنها در خاورمیانه و سراسر جهان شرورانه است و باید تغییر کند.»

 

بدنبال این سفر «بنیایمن نتایناهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان سفر کرد. اسرائیل در میان کشورهای عربی تنها با مصر و اردن روابط دیپلماتیک دارد، این در حالیست که بنیامین نتانیاهو بارها به «واقعیت های جدید منطقه ای» و در راس آن به «نفوذ و سیاست های توسعه طلبانه ایران» اشاره و تاکید کرده تا از این طریق توجه کشورهای عربی را بیش از گذشته به ایجاد نوعی همسویی و همگرایی در منافع مشترک جلب کند.

 

از این رو برخی تحلیلگران سفر کم سابقه بنیامین نتانیاهو به عمان را در راستای پیشبرد همین سیاست تعریف و تصریح کرده اند که اسرائیل برای اجماع منطقه ای بر ضد ایران به حمایت دیگر کشورهای عربی به خصوص آنهایی که روابطی عادی و خوب با تهران دارند نیز نیاز مبرم دارد.

 

از سوی دیگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی که همسو با دونالد ترامپ، مهمترین حامی خود در دنیای غرب، مخالف سرسخت توافقنامه هسته ای با ایران است از هر تلاشی برای برانگیختن دشمنی ها با این توافق فروگذار نمی کند. این مسئله می تواند دستمایه خوبی برای ایجاد هراس و نگرانی در میان معدود کشورهای عرب منطقه باشد که برخلاف عربستان و متحدانش با این توافقنامه کنار آمده و سعی در پذیرش قوانین بین المللی دارند.

کلید واژه ها: ایران آمریکا عمان ارمنستان رژیم صهیونیستی


( ۱ )

نظر شما :