بنزین گران نمی شود

۰۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۳ کد : ۶۹۹ تیتر یک اقــتــصــادی
تمام کالاهای اساسی به دلیل شوک چهارم ارزی سر به فلک کشیدند جز بنزین، دلیل عدم افزایش قیمت بنزین مخالفت مجلس با گرانی حامل های انرژی در زمان بررسی قانون بودجه سال ۹۷ بود، با این حال روزهای اخیر نگرانی هایی در زمینه افزایش قیمت بنزین وجود دارد که نایب رئیس کمیسیون انرژی آن را تکذیب کرد.
بنزین گران نمی شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: نزدیک به یک ماه است که از سهمیه بندی سوخت که به معنای دو نرخی شدن بنزین است حرف و حدیث هایی به گوش می رسد، اعضای کمیسیون انرژی مجلس برای بررسی لزوم سهمیه بندی سوخت نیز نشستی برگزاری کرده بودند که در انتها آنها دو نرخی شدن سوخت را موکول به بررسی های کمیته تخصصی انرژی کمیسیون کردند بنابراین پرونده سهمیه بندی سوخت به طور موقت و بی نتیجه از دستورکار مجلسی ها خارج شد.

با وجود اینکه موضوع سهمیه بندی و دو نرخی شدن سوخت از دستور کمیسیون انرژی  خارج شده است اما افکار عمومی همچنان نگرانی های در زمینه گرانی بنزین دارند، از این روی حسین امیری خامکانی به خانه ملت گفته است بنزین گران نمی شود.

 

این نماینده مجلس می گوید که موضوع افزایش قمیت بنزین در دستور کار مجلس نیست و از صحبت های مسئولان بر می آید که در دولت نیز چنین موضوعی در دستور کار نیست با این حساب هیچ مذاکره و صحبتی در خقوق گرانی بنزین وجود ندارد.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به احیای کارت سوخت، بیان داشت: با این حال احیای کارت سوخت در حال پیگیری است و هدف از کارت سوخت ساماندهی مصرف است، مشکلی که در حال حاضر وجود دارد افزایش مصرف و قاچاق سوخت مهمترین معضل در این حوزه است.

 

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید می کند قاچاق سوخت در آستانه تشدید تحریم ها نگران کننده است و دولت را به واردات بنزین وابسته تر می کند، از این روی دولت با احیای کارت سوخت هم می خواهد قاچاق را کاهش دهد و هم میزان مصرف را مدیریت کند.

 

وی در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده می گوید این موضوع قابل پیش بینی نیست و باید دید دولت تا چه اندازه می تواند با استفاده از کارت سوخت مصرف داخل را کاهش دهد و جلوی قاچاق را بگیرد یا در نهایت مجبور به سهیمه بندی است. 

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی با اشاره به کاربردهای کارت سوخت هوشمند بیان می کند کارت هوشمند می تواند سیستم خوبی برای برآورد میزان مصرف سوخت هم مدل خودرو باشد به نحوی که اگر مصرف مدلی بیشتر بود به خودروساز تذکر داد یا تشخیص داد در جایگاه های مرزی بیش از حد مجاز سوخت فروخته شده است.

 

این نماینده مجلس با تاکید براینکه در آستانه تحریم ها باید میزان مصرف به اندازه تولید داخل باشد، گفت: مصرف سوخت ما بیش از استادارد جهانی است و تا زمانی که در این زمینه فرهنگسازی شود می توان از این سیستم برای مدیریت مصرف و  قاچاق سوخت استفاده کرد.

 

از سوی دیگر جهانبخش محبی نیا می گوید در حال حاضر تمرکز دولت بر روی موضوع بنزین است واز آنجایی که تا کنون نمی داند این مسئله تورم زا خواهد بود یا خیر دست به افزایش قمیت نزده و بعید می داند افزایشی نیز رخ دهد.

 

با این حساب  موضوع دو نرخی شدن بنزین پس از اربعین تنها فرضیه است که به نتیجه نرسیده است و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور و نگرانی های دولت برای افزایش تورم به واسطه گرانی بنزین، تا پایان سال بنزین گران نمی شود.
 

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی دولت کارت سوخت سهمیه بندی بنزین گرانی بنزین


نظر شما :