فروپاشی مثلث فشار علیه ایران / تلاویو شکننده تر از هر زمانی در برابر تهران

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۷ کد : ۶۹۷۳ اصلی تیتر یک
به نظر می رسد اگر اقدامی صورت نگیرد بدون شک اسرائیل در این جنگ جدید از ایران شکست خواهد خورد و آبرویش خواهد رفت
فروپاشی مثلث فشار علیه ایران / تلاویو شکننده تر از هر زمانی در برابر تهران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در روزهای اخیر رسانه‌های اسرائیلی و صهیونیست‌ها با ترس و وحشت بسیاری در مورد تجهیزات نظامی ایران و توان دفاعیش مطلب می‌نویسند (گزارش خبر فوری از این موضوع را اینجا بخوانید). اما علت این اتفاق چیست؟ چرا به تازگی صهیونیست‌ها اینقدر از توان ایران ترسیده اند؟ وبگاه عربی رای الیوم در تحلیلی به این موضوع پرداخت.


مثلث اتحاد در حال پاشیده شدن؛ اسرائیل تنها مانده است
نویسنده مقاله مدعی است که از اتحاد مثلث (سه گانه) خاورمیانه یعنی عربستان سعودی، آمریکا و رژیم اشغالگر قدس، دو ضلع دچار مشکل فراوانی شده و در عمل اسرائیل تنها مانده است.
این سه رهبر که طی سالیان اخیر سیاست‌های ضد ایرانی را به پیش می‌بردند طی روزهای اخیر با بحران‌های داخلی مواجه بودند.
طبق گفته رای الیوم، آمریکای ترامپ به شدت درگیر قضیه استیضاح است و فعلا ترجیح می‌دهد به جای تمرکز بر روی خارج از آمریکا، روی دموکراتهای کنگره و اجتناب از استیضاح تمرکز کند. به جز ترامپ، عربستان بن سلمان هم درگیر مسائل حاشیه ای بسیاری است. ولیعهد سعودی هنوز درگیر حواشی قتل فجیع جمال خاشقچی (روزنامه نگار فقید عربستانی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد) بود که مساله ای دیگر دامنگیر او شد. قتل بادیگارد شاه سلمان باعث شد رسانه‌ها بار دیگر انگشت اتهام را به سمت بن سلمان دراز کرده و او را مسئول قتل مخالفانش بدانند.
این ضعف اتحاد نکته ای است که خود روزنامه‌های صهیونیستی نیز بر آن تاکید دارند. کمتر از یک هفته قبل بود که هاآرتص با تیتر "اتحاد علیه ایران در حال فروپاشی است" به تحلیل حوادث اخیر منطقه پرداخت. این روزنامه نوشت که در حال حاضر، هم نتانیاهو و هم ترامپ و همچنین بن سلمان بر روی شرایط نامساعد خود متمرکز شده و توجه خود بر روی ایران را از دست داده‌اند.
هاآرتص نوشت: "یک سال و نیم پس از آنکه ترامپ آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد، رئیس جمهور آمریکا درگیر موضوعات مختلفی شده،‌ نتانیاهو نیز با چالش‌های قانونی و محاکمه دست و پنجه نرم می‌کند و ولیعهد سعودی نیز سیاست ضعیفی را به پیش می‌برد."
رای الیوم معتقد است این دو اتفاق باعث شده که رژیم صهیونیستی دو بازوی خود در مواجهه با ایران را از دست بدهد و اکنون در مقابل سپاه و ارتش ایران ضعیف باشد.

توان نظامی ایران و ضعف امنیتی اسرائیل؛ نتاینیاهو دولت تشکیل دهد
مدتی پیش یک مستشرق صهیونیست (تسفی بارئیل) در یکی از رسانه های اسرائیلی گفت که ایران علی رغم تهدیدهای آمریکا در حال خروج از بحران اقتصادی است و توان نظامی خود را دائما بیشتر می‌کند. از نظر این شخص قدرت ایران به حدی است که عربستان و آمریکا با اینکه آن را متهم به حادثه آرامکو کردند اما ترسیدند اقدام جدی علیه آن بکنند.
همچنین رای الیوم معتقد است باوجود اینکه روحانی و ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل یکدیگر را ملاقات نکردند اما با وساطت فرانسه اتفاقات جدیدی افتاده و همانطور که نشریه پولیتیکو گفته ممکن است مکرون بتواند با واسطت خود اختلافات این دو کشور را حل کند.
رای الیوم به نقل از دانا فایس (تحلیلگر سیاسی اسرائیلی) در شبکه 12 عبری اسرائیل می‌گوید که هر چه زودتر مقامات نظامی صهیونیستی باید اقدامی در مورد قدرت ایران بکنند چرا که در غیر این صورت نفوذ ایران از این هم بیشتر می‌شود.
آنچه اوضاع را برای صهیونیستها ترسناک تر می‌کند این است که نتانیاهو بعد از انتخابات تا کنون نتوانسته دولت تشکیل داده و با احزاب رقیبش ائتلاف کند. دانا فایس تاکید دارد که برای نیل به ثبات امنیتی باید احزاب هرچه سریع تر به ائتلاف با نتانیاهو برسند چرا که اکنون باید برای مجلس صهیونیسیتها(کنست) اولویت تامین امنیت نظامی است و نه ثبات سیاسی؛ چرا که ایران بیش از پیش توانسته مرزهای نفوذ خود را گسترش دهد.
آنچه اکنون بیش از پیش اسرائیلی‌ها را ترسانده هواپیماهای نظامی ایران است. با اینکه برخی تحلیلگران معتقدند ایران آغاز کننده حمله نیست و بعید است به مرزهای سرزمین اشغال حمله کند، اما به هر حال ترس صهیونیستها منطقی است و باید قبل از جدی‌تر شدن ضعف استراتژیکشان کاری کنند.
نکته جالب این است که بنیامین نتانیاهو نیز بر این نکته تاکید داشته و در سخنرانی اخیری که در مجلس اسرائیل داشت، با استیصال گفته که این رژیم برای مقابله با چالش‌های امنیتی برآمده از ایران به تشکیل «کابینه فراگیر» نیاز دارد.

شرایط فعلی مانند جنگ یوم کیپور است
رای الیوم به نقل از امنون ابراموویج (تحلیلگر سیاسی) که گفتگویی را با شبکه 12 اسرائیل داشته می‌گوید که اسرائیل در حالت امنیتی وحشتناکی است و شرایط این کشور مانند شرایط قبل از جنگ 1973 است. جنگ یوم کیپور یا جنگ ۱۹۷۳ جنگی بود که از ششم تا بیست‌وپنجم اکتبر ۱۹۷۳ میان سوریه و مصر (با حمایت چند کشور عربی دیگر) و اسرائیل اتفاق افتاد. این جنگ با حمله غافلگیرانه مصر و سوریه علیه مواضع نیروهای صهیونیستی در شرق کانال سوئز و ارتفاعات جولان آغاز شد، مناطقی که شش سال قبل در جنگ شش‌روزه به تصرف قوای اسرائیل درآمده بود.
نویسنده معتقد است اگر اقدامی صورت نگیرد بدون شک اسرائیل در این جنگ جدید از ایران شکست خواهد خورد و آبرویش خواهد رفت

 

منبع:خبرفوری

کلید واژه ها: جنگ ایران و اسرائیل وقایع اتفاقیه دونالد ترامپ


نظر شما :