صباح زنگنه در گفت‌وگو با «وقایع اتفایه»:

بن سلمان مقصر اصلی شرایط عربستان است / عربستان ۵۰ درصد باقی‌مانده نفت خود را درخطر می‌بیند / آمریکا عربستان را ازدست‌رفته می‌داند / ترامپ خود وارد گردونه مشکلات داخلی شده، عربستان را فاقد اهمیت می داند

۱۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۱ کد : ۶۹۳۹ اصلی تیتر یک
چرخش بن سلمان به سمت مذاکره با تهران بدون توصیه آمریکا نیست. آمریکا هم عملا آبروی خود را  در  جنگ یمن ازدست‌داده زیرا تجهیزات دفاعی آرامکو آمریکایی بود و طراحی لجستیک و نظامی و اطلاعاتی و مدیریت عملیات نظامی یمن نیز با آمریکایی‌هاست
بن سلمان مقصر اصلی شرایط عربستان است / عربستان ۵۰ درصد باقی‌مانده نفت خود را درخطر می‌بیند / آمریکا عربستان را ازدست‌رفته می‌داند / ترامپ خود وارد گردونه مشکلات داخلی شده، عربستان را فاقد اهمیت می داند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   بن سلمان در مصاحبه اخیر خود در سخنانی تناقض‌آمیز اعلام کرده که خواهان حل مسالمت‌آمیز بحران‌های منطقه است و البته هشدار جدی به کشورهای جهان در مورد قدرت فزاینده ایران داده است. از سوی دیگر برخی منابع خبری از درخواست  عربستان  به ایران برای  بهبود روابطه خبر می‌دهند و ایران نیز  واکنش منفی به این موضوع نشان نداده است. برای بررسی تغییر رویکرد بن سلمان «وقایع اتفاقیه» با صباح زنگنه به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* عربستان به دنبال مذاکره با ایران در مسئله یمن


بن سلمان به‌صورت کلی در مورد طرح‌ها و ابتکارات صلح منطقه بر حل  مسالمت‌آمیز مشکلات تأکید کرده است. بن سلمان البته  درعین‌حال خواهان اعمال فشار بیشتر علیه ایران شده است. ظاهرا این سخن از سوی    بن سلمان ناظر به حل ‌و فصل بحران یمن است. مقصر اصلی بحران یمن، بن سلمان است و مسائل در یمن برخلاف آنچه وی در نظر داشت حرکت می کند.


* توان نظامی یمن در انصارالله  افزایش‌یافته


 درگذشته حوادثی شبیه به حادثه آرامکو توسط انصار الله رقم خورده بود. البته نزدیک به زمان آن حمله نیز 3 تیپ از نظامیان سعودی  در منطقه نجران به اسارت یمنی ها درآمدند و تعدادی نیز کشته و زخمی شدند. این دو واقعه نشان می‌دهد که قدرت و توان انصار الله و ارتش یمن به‌ شدت افزایش‌یافته است و  یمن قدرت حملات خوبی در زمین و هوا دارد و این مورد برای عربستان خطرناک است.


* بن سلمان باید تا اجلاس گروه 20 عربستان را ایمن کند


انصار الله نیز اعلام کرده که 300 نفر از اسیران سعودی را آزاد خواهد کرد. این موارد نشان از اقتدار انصار الله دارد. در نتیجه بن سلمان هراس دارد که اگر حملات انصار الله ادامه یابد،  50 درصد باقی‌مانده از توان نفتی  خود را نیز از دست دهد. البته عربستان تا اجلاس سران گروه 20 به دنبال فرصتی برای بازسازی  امور داخلی عربستان است. 


*آمریکا پشت درخواست‌های بن سلمان


چرخش بن سلمان به سمت مذاکره با تهران بدون توصیه آمریکا نیست. آمریکا هم عملا آبروی خود را  در  جنگ یمن ازدست‌داده زیرا تجهیزات دفاعی آرامکو آمریکایی بود و طراحی لجستیک و نظامی و اطلاعاتی و مدیریت عملیات نظامی یمن نیز با آمریکایی‌هاست. آمریکا ها نیز احساس کرده هم یمن از دست می‌رود و هم عربستان احتمالا از دست خواهد رفت.


* ترامپ فرصتی برای نجات دادن بن سلمان ندارد


 بن سلمان به ‌شدت امید داشت که ترامپ بعد از حادثه آرامکو از عربستان حمایت کند اما ترامپ اعلام کرده این حملات حمله به آمریکا نبوده درنتیجه آمریکا مسئولیتی ندارد که پاسخ دهد. از سوی دیگر  ترامپ وارد محاسباتی توسط کنگره و دادگاه خواهد شد. درنتیجه فرصتی برای نجات دادن بن سلمان ندارد.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: یمن عربستان وقایع اتفاقیه یمن و عربستان درخواست بن سلمان ایران و عربستان گفت و گوی ایران و عربستان صباح زنگنه


نظر شما :