"محمدصادق جوادی حصار" در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

راهکارهای خاتمی عملی نیست

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۴ کد : ۶۹ سیاسی
خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه به گفتگو با محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی پرداخته و علت عدم استقبال عمومی از راهکار ۱۵ ماده‌ای سید محمد خاتمی را جویا شده است .
راهکارهای خاتمی عملی نیست

وقایع‌اتفاقیه- کورش چهاردوری: چندی پیش "سید محمد خاتمی" رئیس جمهور دولت اصلاحات پیشنهادی پانزده گانه را برای برون رفت از شرایط فعلی ارائه کرد؛ راهکارهایی که به سرعت در شبکه های مجازی و مطبوعات پخش شد و هر کسی از ظن خویش صحبت های وی را نقد و بررسی کرد. در این میان کورش چهاردوری خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه به گفتگو با محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی پرداخته و علت عدم استقبال عمومی از راهکار 15 ماده‌ای سید محمد خاتمی را جویا شده است که در ادامه می‌خوانید:

*فکر می‌کنید که راهکارهایی که آقای خاتمی ارائه دادند، می‌تواند راهکاری نهایی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی باشد؟

به نظر من راهکار نهایی نیست، اما می‌تواند بخشی از راهکار باشد. مهم‌ترین راهکار برای شرایط امروز کشور، مراجعه‌ی واقعی به افکار عمومی و حذف نظارت‌های گزینش گرایانه ای است که راه‌های مشارکت واقعی مردم در تعیین سرنوشت خود را مسدود می‌کند.

*چرا جامعه آن‌چنان‌که باید نسبت به راهکارهای آقای خاتمی واکنش مثبتی نشان نداد؟

راهکار آقای خاتمی، راهکاری تئوریک است و عملی نیست. چه کسی می‌خواهد این راهکار را اجرا کند؟ دولت و نظام باید آن را اجرا کنند؛ اما هیچ‌کدام آن را اجرا نخواهند کرد. واقعیت این است که مردم اعتمادی به مجریان و برنامه‌سازان و برنامه ریزان ندارند. اگر اعتماد داشتند که وضع ما به اینجا نمی‌رسید. مردم به آقای خاتمی انتقاد دارند، اما این عدم استقبال و عدم واکنش مؤثر، شاید نشانه‌ی این باشد که مردم به دستگاه‌های حاکمیتی و دولت، اعتماد چندانی ندارند. اگر قرار باشد اتفاقی هم رخ دهد، پاره‌ای از مصالح و منافع، مانع تحقق آن اتفاق مبارک خواهد شد. به همین دلیل است که مردم به سخنان آقای خاتمی عکس‌العمل نشان نمی‌دهند.

*یعنی شما باور ندارید اصلاحات نسبت به سال‌های 96 و 94 اقبال عمومی خود را ازدست‌داده است؟

مگر خدای‌نکرده من عقلم را ازدست‌داده‌ام؟! اما باید تفکیک قائل شویم. این برنامه‌ها امروز توسط چه کسانی باید اجرا شود؟ ممکن است مردم بگویند که ما سخنان و پیشنهادهای آقای خاتمی را قبول داریم و او درست می‌گوید. اما چه کسی می‌خواهد آن‌ها را عملی کند؟ دولت آقای روحانی؟ دولت آقای روحانی نه می‌کند و نه می‌تواند چنین کاری کند!

کلید واژه ها: سید محمد خاتمی جوادی حصار


نظر شما :

احمد ۰۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۲:۴۳
بزرگترین اشتباه اصلاح طلبان آن ست که می خواهند به قدرت برگردند باید به عنوان یک جنبش مردمی خارج از ساخت قدرت قرار بگیرند