حضور زنان در ورزشگاه؛ باور کنیم؟

۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۲۲:۲۸ کد : ۶۸۴۰ اصلی ورزشی
علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: «دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‏هاست و بر اساس گزارش وزیر ورزش، زیرساخت‏های لازم مثل معبر، مکان، سرویس‏های جداگانه در همه ورزشگاه‏ها آماده است.» لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‏جمهوری هم گفت که ورود زنان به ورزشگاه‏ها هیچ منع قانونی ندارد: «بنابراین سلب حق معنایی ندارد و دولت هم همین موضع را دارد و معتقد است که باید از این مساله حمایت کنیم. دولت تاکنون چند مرتبه شرایط را فراهم کرده است و بعد از این بیشتر شرایط را فراهم می‏کند.»
حضور زنان در ورزشگاه؛ باور کنیم؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حالا دیگر دو هفته از آن اتفاق تلخ گذشته؛ از آن روزی که دختری تنها شعله‏ور در تقاطع خیابان معلم و شریعتی سوخت و سوخت. جنگِ مرگ و زندگی چند روزی در بیمارستان سوانح سوختگی مطهری تهران، نفس همه را بند آورد ولی در نهایت ۹۰ درصد سوختگی، آخرین ضربان را قطع کرد. در چند روز ابتدایی حتی خبرنگاران حوادث هم از داستان بی‏خبر بودند، اما کم‌کم روایت به رسانه‏ها رسید. ابتدا در قالب گفت‏وگویی با خواهری که حتی حاضر نبود نام قربانی در رسانه‏ها بیاید. او فاش کرده بود که خواهرش زمستان سال گذشته برای تماشای بازی استقلال-العین در لیگ‏ قهرمانان آسیا با چهره مبدل و کلاه‌‌گیس آبی و پالتو به ورزشگاه آزادی رفته بود اما در صف بازرسی بدنی، به مامور نیروی انتظامی گفته بود که دختر است! این اعتراف سرپایی باعث بازداشت دختر شد: «چهارشنبه بود که ما به دادسرای ارشاد رفتیم. بازپرس وثیقه ۵۰ ‏میلیون تومانی تعیین کرد. اما این پول نقد را همراه نداشتیم. فردای آن روز یعنی پنج‌شنبه پول را به حساب واریز کردیم. اما کار از کار گذشته بود و خواهرم تا روز شنبه در زندان بود. شنبه او را با وثیقه آزاد کردیم. اما او رفتارش تغییر کرده بود. خیلی ناراحت و گوشه‏گیر شده بود.» شش ماه پس از آن بازداشت موقت، صبحِ آن روز تلخ برای پیگیری پرونده به دادسرای انقلاب در خیابان معلم رفته بود. قاضی دادگاه در شعبه نبوده و هیچ حکمی هنوز برای او صادر نشده بود، اما ترس از حبس انگار انگیزه اصلی خودسوزی بوده. در روایت‏های دیگر می‏شنویم که نام قربانی، سحر خدایاری بوده و اختلال دو قطبی داشته، برای مدت زیادی داروی آرام‌بخش می‏خورد و پیش از این اتفاقات هم سابقه خودکشی ناموفق داشت. اما این‌بار خودسوزی جان سحر را می‏گیرد. پیکر سوخته او در بهشت معصومه قم به خاک سپرده می‏شود و مراسم یادبود او در مسجدی در روستای سلم در استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‏شود. چند روز بعد تازه اولین عکس از او در کنار پدرش منتشر می‏شود و البته واکنش‏ مقامات رسمی به این اتفاق تلخ آغاز می‏شود. این اتفاق تلخ باز هم بحث حضور زنان در استادیوم‏های فوتبال را داغ کرد اما چرا این بار همه امیدوارند اتفافات بهتری بیفتد و این سد تاریخی برداشته شود؟

تسلیت به سحر؛ یک اقدام بین‏المللی

در اولین روز پس از مرگ سحر، تمرین دو تیم استقلال و پرسپولیس با یک دقیقه سکوت به یاد او آغاز شد. فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال برای درگذشت او پیام رسمی منتشر کردند و ستاره‏های فوتبال ایران با انتشار پیام در اکانت‏های شخصی‏شان یاد او را زنده نگه داشتند. حتی گری لینه‏کر مفسر انگلیسی فوتبال، پل پوگبا ستاره یونایتد و اکانت رسمی دو باشگاه چلسی و بارسلونا به یاد سحر نوشتند. حتی اکانت فیفا پستی را در اینستاگرام منتشر کرد: «ما خبرهای بسیار غم‌انگیزی را از ایران شنیدیم و از این فاجعه اندوهگین هستیم. فیفا تسلیت خودش را به خانواده و دوستان سحر اعلام می‏کند. فیفا از مقامات ایرانی خواسته است تا آزادی و امنیت همه زنانی که قصد ورود به ورزشگاه را دارند تامین و اطمینان حاصل کند تا از ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‏ها در ایران جلوگیری شود.» این واکنش‏های بین‏المللی البته با واکنش‏های هیجان‏زده بعضی از کاربران ایرانی هم همراه شد. کاربرانی که پیشنهاد دادند تا زمانی که دختران به ورزشگاه نیایند، همه باید حضور در ورزشگاه را تحریم کنند. اما چرا این کمپین غیرعملی و بی‏فایده است؟

کمپین تحریم؛ چرا بی‏فایده است؟

کمپین تحریم حضور در ورزشگاه تا ورود زنان، متناقض‏ترین پیشنهادی است که می‏توان در این روزها داد. آن هم در وضعی که گام رسمی اولیه برای رفع این تبعیض ناعادلانه برداشته شده ولی انگار فعالان توییتری از آن بی‏خبر بودند. تیم ملی ایران هجدهم مهرماه در دومین دیدارش در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ با کامبوج بازی می‏کند. دیداری که شاگردان ویلموتس در ورزشگاه آزادی میزبان آن هستند و از چند ماه پیش با اولتیماتوم فیفا به فدراسیون فونبال ایران نهایی شده که زنان ایرانی اجازه ورود به ورزشگاه را داشته باشند. پیش از خودسوزی سحر، مقامات رسمی ایران این خبر را تایید کرده بود. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال خبر داده بود در بازی با کامبوج برای اولین‌بار ۵ هزار صندلی برای تماشاگران زن اختصاص داده می‏شود و البته وعده داده بود با قولی که فدراسیون فوتبال به فیفا داده، از این به بعد در تمام مسابقات ملی، زنان در ورزشگاه آزادی حضور خواهند داشت. با این پیش‏زمینه همه متوجه می‏شوند که این پیشنهاد تحریم ورزشگاه‏ها در آستانه اولین حضور رسمی زنان در آزادی، چقدر دور از منطق است. اگر فعالان حقوق زنان در تمام سال‏های گذشته به دنبال فرصتی بودند تا این حق را بگیرند، حالا در آستانه اولین تجربه رسمی با این کمپین روبه‏رو شده‏اند. البته در کنار جریان توییتری تحریم، کاربران ورزشی‏نویس پیشنهاد معقول‏تری داشته‏اند؛ آنها پیشنهاد داده‏اند که پس از این در تمام بازی‏های باشگاهی در دقیقه ۲۹ به نشانه سن سحر خدایاری، یاد او گرامی داشته شود. در مسابقات ملی هم که زنان در ورزشگاه هستند، گرامی‏داشت یاد او رسمی‏تر هم خواهد بود.

حضور زنان در ورزشگاه؛ باور کنیم؟

اما چرا باید به رفع محدودیت‏ها برای حضور زنان در ورزشگاه‏ها امیدوار باشیم. پس از این اتفاق مقامات رسمی واکنش همدلانه‏ای به مرگ سحر خدایاری داشته‏اند و البته وعده داده‏اند که تمام زیرساخت‏ها را برای حضور زنان در ورزشگاه آماده می‏کنند. رئیس‏جمهور روحانی، در جلسه هیأت دولت در بیستم شهریورماه غیر‌مستقیم به این موضوع اشاره کرد: «در شرایطی که دشمن همه فشارهای اقتصادی را به‌کار گرفته است، نباید برخی از تندروی‏ها و مسیرهای غیردقیق که مردم را آزار می‏دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند، چرا که مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند و نباید اجازه داد که براساس بی‏دقتی‏ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.» از سوی دیگر علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: «دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‏هاست و بر اساس گزارش وزیر ورزش، زیرساخت‏های لازم مثل معبر، مکان، سرویس‏های جداگانه در همه ورزشگاه‏ها آماده است.» لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‏جمهوری هم گفت که ورود زنان به ورزشگاه‏ها هیچ منع قانونی ندارد: «بنابراین سلب حق معنایی ندارد و دولت هم همین موضع را دارد و معتقد است که باید از این مساله حمایت کنیم. دولت تاکنون چند مرتبه شرایط را فراهم کرده است و بعد از این بیشتر شرایط را فراهم می‏کند.»

 

واعظی‭ ‬مخالف‭ ‬حضور‭ ‬زنان‭ ‬در‭ ‬استادیوم‭ ‬نیست

پس از انتشار خبری مبنی بر دوگانگی و دوصدایی در دولت مبنی درباره حضور زنان در ورزشگاه‏ها و مخالفت محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‏جمهور با این حق و مطالبه زنان، با پیگیری خبرنگار سازندگی روشن شد این خبر از اساس کذب است. یک مقام مسئول در دفتر رئیس‏جمهور به خبرنگار سازندگی گفت: «بر سر حضور زنان در ورزشگاه‏ها هیچ تفاوت نگاهی در دولت وجود ندارد و مواضع رئیس دفتر، معاون حقوقی، سخنگوی دولت، وزیر ورزش و دیگر اعضای کابینه روشن و همسو است. شخص رئیس‏جمهور و هیئت دولت با این حق موافقند و برای تحقق آن بارها تلاش کرده‏اند و در آخرین اقدام در حال آماده‏سازی زیرساخت‏های حضور زنان با عزت و کرامت در ورزشگاه‏ها هستند و همان‌طور که سخنگوی دولت هم اعلام کرده‏اند به زودی مقدمات این کار فراهم می‏شود. سخن رئیس دفتر رئیس‏جمهور ناظر بر وضع گذشته و موجود ورزشگاه‏های کشور بود که متاسفانه هنوز مهیا و پذیرای زنان نیست و البته برای تحقق یک محیط با عزت و کرامت و امنیت، دولت در حال تلاش است و در درجه اول این مردان هستند که باید رعایت حقوق زنان را بکنند.»  این مقام مسئول در دفتر رئیس‏جمهور جوسازی خبری و فضا‏سازی رسانه‏ای و ایجاد دوگانه‏های مصنوعی از این دست را به ضرر مطالبات اجتماعی دانست و خواهان ایجاد فضایی حرفه‏ای برای اطلاع‌رسانی در این ‏باره شد.

کلید واژه ها: فوتبال ایران زنان ورزشگاه ورود زنان به ورزشگاه حضور زنان در ورزشگاه روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه


نظر شما :