نشست استانبول؛ آتش افرزوان دیروز منجیان امروز

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۱ کد : ۶۸۴ تیتر یک دیپلماسی
وضعیت کنونی سوریه با چند سال قبل تفاوت بسیاری کرده و هم اکنون نیروهای مقاومت دست بالا را در تحولات دارند و همین امر کشورهای غربی را بر آن داشته تا وارد پروسه سهم خواهی شوند.
نشست استانبول؛ آتش افرزوان دیروز منجیان امروز

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  استانبول امروز شنبه میزبان نشست چهارجانبه سوریه است، نشستی که با حضور رهبران کشورهای فرانسه، ترکیه، آلمان و روسیه برگزار می شود.

 

پیروزی نیروهای مقاومت در سوریه موجب شده تا کشورهایی که زمانی از هیچ تلاشی برای سرنگونی حکومت قانونی «بشار اسد» دریغ نکرده اند امروز در نقش منجی به میدان آمده و صحبت از لزوم یافتن راه حل صلح آمیز برای پایان بحران در سوریه کنند.

 

از زمان آغاز بحران در سوریه در سال 2011 میلادی، کشورهای غربی از جمله فرانسه در صف حامیان گروه های افراطی و تروریستی برآمده و از هیچ تلاشی برای کمک به این گروه ها در راستای ساقط کردن بشار اسد دریغ نکردند.

 

فراموش نکنیم که با آغاز بحران در سوریه، اتحادیه اروپا اقدام به تحریم تسلیحاتی سوریه کرد و ارسال سلاح از کشورهای اروپایی به سوریه ممنوع شد اما فرانسه در کنار انگلیس با هدف تسلیح شورشیان سوری با رایزنی های گسترده موفق شدند این تحریم ها را لغو کنند.

 

علاوه بر آن فرانسه امر خروج اسلام گرایان افراطی از این کشور را تسهیل کرد تا آنها راحتر به خاورمیانه سفر کرده و به گروه های افراطی حاضر در سوریه ملحق شوند.

 

ترکیه نیز تا چندی قبل پایانه اصلی ارسال سلاح و نیروهای افراطی به سوریه بود. بدین معنا که سلاح هایی که قرار بود به دست شورشیان سوری برسد ابتدا وارد ترکیه می شد و سپس در میان آنها توزیع می گشت و افراطیون سراسر جهان نیز برای رساندن خود به گروه های تروریستی حاضر در سوریه ابتدا به ترکیه سفر کرده و سپس راهی سوریه می شدند.

 

نحوه برخورد ترکیه با اشغال مناطق هم مرز آن با سوریه از سوی گروه های تروریستی از جمله داعش و به خاک و خون کشیده شدن کردهای سوری نیز هنوز از حافظه جهانیان پاک نشده است.

 

 آلمان نیز هر چند در ظاهر حمایت چندانی از گروه های افراطی و تروریستی فعال در سوریه نمی کرد اما اقدام مثبتی نیز برای توقف جنگ در این کشور انجام نمی داد و با سکوت خود با آتش افرزوان همراهی می کند.

 

در بین چهار کشوری که در نشست امروز استانبول در خصوص سوریه شرکت می کنند فقط روسیه است که از ابتدا از حکومت قانونی سوریه حمایت کرد و با بالا گرفتن جنگ در این کشور نظامیان خود را روانه بندر طرطوس نمود.

 

وضعیت کنونی سوریه با چند سال قبل تفاوت بسیاری کرده و هم اکنون نیروهای مقاومت دست بالا را در تحولات دارند و همین امر کشورهای غربی را بر آن داشته تا وارد پروسه سهم خواهی شوند.

 

بطور منطقی نمی توان از کشورهای که تا چند سال قبل از هیچ کوششی برای براندازی دولتی  قانونی دریغ نکرده اند انتظار صلح طلبی داشت اما با این وجود قدرت مالی و رسانه ای و حمایت غرب از این روند موجب شده تا فرانسه و آلمان در کنار ترکیه در پی کسب منافع خود از سوریه پس از جنگ باشند.

کلید واژه ها: ترکیهسوریهفرانسه


نظر شما :