بن سلمان برای به رسمیت شناختن اسرائیل، اعلام آمادگی کرده

۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۹ کد : ۶۸۲۵ اصلی آخرین اخبار
درخواست محمد بن سلمان از ترامپ این بود که به او «برای شکست ایران کمک کرده و از برنامه‌هایش برای تبدیل کردن [عربستان سعودی] به یک بازیگر کلیدی در خاورمیانه حمایت کند.»

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  «پی‌بی‌اس» در مستندی با عنوان «ولیعهد» که شنبه از این شبکه خبری پخش شد فاش کرد محمد بن سلمان در جریان سفر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به ریاض در مه ۲۰۱۷ گفته چنانچه واشنگتن به او کمک کند «ایران را شکست دهد و کنترل خاورمیانه را به دست بگیرد» حاضر است اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

«مارتین اسمیث»، مجری این مستند گفت درخواست محمد بن سلمان از ترامپ این بود که به او «برای شکست ایران کمک کرده و از برنامه‌هایش برای تبدیل کردن [عربستان سعودی] به یک بازیگر کلیدی در خاورمیانه حمایت کند.»

اسمیث گفت محمد بن سلمان، در عوض وعده داد به ترامپ و «جارد کوشنر»، داماد او برای حل منازعات میان اسرائیل و فلسطین کمک کند.

توافقات حاصل‌شده در همین چارچوب بود که بعداً محور برنامه‌های آمریکا برای تدوین طرح موسوم به «معامله قرن» را تشکیل داد.

«دیوید ایگناتیوس»، ستون‌نویس و تحلیلگر واشنگتن‌پست هم در این مستند به نقل از محمد بن سلمان گفت: «من خاورمیانه‌ای را می‌بینم که اسرائیل هم جزء آن است... آماده‌ام اسرائیل را به رسمیت شناخته و با آن روابط تجاری داشته باشم.»

ایگناتیوس گفت طرح بن‌سلمان، «دولت ترامپ را وسوسه کرد و محور برنامه‌ای شد که اکنون کوشنر در حال تلاش برای پیشبرد آن است.»

عربستان سعودی بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، علی‌رغم مخالفت‌های مردمی به دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. 

برخی گزارش‌ها حاکی است محمد بن سلمان اخیراً با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرده است. 

چند ماه پیش یک دیپلمات سعودی در مصاحبه با پایگاه خبری «گلوبز» گفت عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل مسئله‌ای است که تنها نیازمند زمان است. 

کلید واژه ها: محمد بن سلمان ریسمت شناختن تلاویو عربستان


نظر شما :