گزارش کامل وقایع اتفاقیه از امروز بهارستان

مجلس به هر ۴ وزیر پیشنهادی روحانی رای داد؛‌ شریعتمداری بیکار نشد

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۰ کد : ۶۸۲ تیتر یک سیاسی
جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی تا ساعاتی دیگر برگزار می‌شود؛‌ قرار است رئیس‌جمهور در این جلسه حضار و سخنرانی کند.
مجلس به هر ۴ وزیر پیشنهادی روحانی رای داد؛‌ شریعتمداری بیکار نشد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در مجلس آغاز شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در هفته گذشته، طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، محمد شریعتمداری، فرهاد دژپسند، محمد اسلامی و رضا رحمانی را به‌ترتیب به‌عنوان وزرای پیشنهادی جهت تصدی وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کرده بود.

فرهاد دژپسند با 200 رای موافق،‌50 مخالف،‌ 15 ممتنع از جمع 265 آرای ماخوذه به وزارت اقتصاد رفت.

محمد اسلامی با 151 رای موافق، 98 رای مخالف، 8 رای ممتنع وزیر راه و شهرسازی شد.

محمد شریعتمداری با 196 رای موافق، ‌63 رای مخالف، 5 رای ممتنع از مجموع 264 رای ماخوذه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی شد.

رضا رحمانی با 203 رای موافق،‌49 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 265 رای ماخوذه به وزارت صمت رفت.پایان جلسه بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی؛  آغاز رای‌گیری

جلسه بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی به پایان رسید و تا دقایقی دیگر رای‌گیری برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی انجام و نتایج آن اعلام می‌شود.رضا رحمانی: ایرادهای مخالفان عموماً علمی بود

رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به عنوان آخرین وزیر پیشنهادی دولت، در دفاع از برنامه پیشنهادی خود گفت:  مهمترین کاری که باید پیگیری کنیم، تثبیت تولید و اشتغال است. اتاق بحران را به اتاق پیشگیری و درمان تبدیل می‌کنیم. مردم از ما توقع معجزه ندارند،‌ مردم انتظار دارند از تنش جلوگیری کنیممخالفان به گونه‌ای صحبت کردند که گویی رحمانی باید مشکلات کشور را حل کند

حسینعلی شهریاری در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت گفت: مخالفان به گونه‌ای صحبت کردند که گویی تنها همین یک وزارت‌خانه باید مشکلات کشور را حل کند. تعهد و تخصص و برنامه‌های روشن رحمانی، باعث دلگرمی فعالان حوزه صنعت خواهد بود. خوشبختانه سکان هدایت وزارت صنعت به کسی سپرده می‌شود که هم در تولید و هم در تجارت، تجربه دارد.شوخی علی لاریجانی با حسینعلی شهریاری

با توجه به طولانی شدن جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت، علی لاریجانی خطاب به حسینعلی شهریاری که به عنوان آخرین نماینده سخنران در موافقت با رضا رحمانی سخن می‌گفت، به شوخی گفت: به قیافه شما می‌آید می‌خواهید مختصر صحبت کنید.

نظر نهایی 3 فراکسیون سیاسی کشور درباره وزرای پیشنهادی

نظر نهایی 3 فراکسیون سیاسی کشور درباره وزرای پیشنهادی دولت اعلام شد.

نماینده اصلاح‌طلب:‌ آقای روحانی به وعده‌هایتان پشت پا می‌زنید

محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس در ادامه سخنان خود در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت خطاب به رئیس‌جمهور گفت: ترمیم کابینه در شرایط فعلی با چه هدفی انجام می‌شود؟ به نظر می‌رسد هدف از تغییرات فعلی افزایش کارامدی دولت، ایجاد شفافیت بیشتر و مبارزه با فساد، جلب اعتماد از دست رفته عمومی و بازسازی سرمایه عمومی رئیس جمهور با 24 میلیون رای باشد. اما متاسفانه حدود یک سال بعد از این رای سرمایه اجتماعی این رای رو به افول است

وی اضافه کرد: روحانی گفت که سخنان انتخاباتی نگویید. باید به او بگوییم که زمان انتخابات هزار وعده می‌دهید و بعد به همان وعده پشت پا می‌زنید.  • انتقادهای محمود صادقی به عملکرد رضا رحمانی

محمود صادقی در مخالفت با رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت گفت: شما (رحمانی)در دوره نعمت زاده و در دوره شریعتمداری در آن وزارتخانه ، هم معاون وزیر و هم قائم مقام وزیر بودید، نقش شما در فسادهای گسترده ادوار قبل چیست؟ در مورد ثبت سفارش خودروها چه توضیحی دارید؟ چرا فرار رو به جلو می‌کنید؟ شما ابتدا باید پاسخگوی عملکرد گذشته باشید.  • مشاوران رئیس‌جمهور به وی آمار غلط می‌دهند

مقصودی نماینده مردم سبزوار با اشاره به آمارهای امروز روحانی در مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور در زمان سخنرانی خود اعلام کرد که آموزش و پرورش کشورمان از رایگان‌ترین آموزش و پرورش‌های جهان است و رشد اشتغال در این دولت افزایش یافته است.بنده به آمارهایی که آقای روحانی اعلام کرد و خلاف واقع بود، اعتراض کردم. این موضوع باعث وقفه در صحبت‌های رئیس‌جمهور شد. مشاوران آقای روحانی به وی آمار غلط می دهند، از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهیم پیش از اینکه آماری را اعلام کند از صحت و سقم آن یقین پیدا کند.

 

ولی‌ملکی: برنامه پیشنهادی شریعتمداری با اسنادبالادستی منطبق نیست

ولی ملکی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مخالفت با وزیری به معنای سیاه دیدن همه چیز نیست. شریعتمداری آدم اخلاق‌مداری و اهل تعامل است اما نتوانست اقتصاد بیمار را درمان کند. همه می‌دانند که ما در حال عادی نیستیم و در شرایط جنگی اقتصادی هستیم. در زمان جنگ همه باید حالت جنگی بگیرند.

وی با بیان اینکه 48 درصد برنامه پیشنهادی آقای شریعتمداری با اسنادبالادستی منطبق نیست،  تصریح کرد: چگونه یک زن سرپرست خانوار با 150 هزار تومان زندگیش را بگذارند؟ وعده ندهیم. نامه‌هایی که از وزرا می‌گیریم چند درصدش اجرایی می‌شود؟ به خاطر اینکه رودربایستی دارند ولی در عمل بودجه ندارند

او تصریح کرد: شستا را دست کم نگیرید. چرا بنگاه‌های شستا کارایی ندارند؟ ما در این مسائل باید شاخص داشته باشیم. در قانون کار مشخص کنید می‌خواهید چه کنید. نه کارگر امنیت شغلی دارد نه بنگاه‌دار می‌تواند کارش را پیش ببرد.

 

آغاز بررسی صلاحیت محمد شریعتمداری برای وزارت کار

پس از پایان بررسی صلاحیت فرهاد دژپسند برای وزرات اقتصاد، هم‌اکنون کار بررسی صلاحیت محمد شریعتمداری برای وزرات کار آغاز شده است.  ولی ملکی اولین مخالف شریعتمداری است که سخن می‌گوید.

 

فرهاد دژپسند: می‌توانیم جنگ اقتصادی را با تعامل پشت سر بگذاریم

فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه خود گفت: جنگ اقتصادی را که با آن مواجه هستیم می‌توانیم با تعامل هم پشت سر بگذاریم بدون اینکه یک سانت از خاک مقدس را به دشمن بدهیم. این سرمایه اجتماعی بود که به کمک ما رسید، الان هم برای عبور از جنگ اقتصادی باید همین رویه را داشته باشیم. من برنامه اقتصاد بدون نفت را مدنظر دارم و برنامه‌اش را تدوین کرده‌ام. در گذشته توانستیم برنامه تحقق عدالت اجتماعی را تدوین کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در هسته‌های اندیشه‌ورزی باید نمایندگان مجلس هم باشند،‌ تصریح کرد: امروز شرایط متفاوت است، اینکه گفته شده من گفتم ابرتورم داریم درست نیست. من گفتم برای جلوگیری از بروز ابرتورم باید اقدامات خاص انجام دهیم. امروز یکی از مشکلات کشور بحث تامین مالی است. تامین مالی از برنامه‌های اصلی ماست. آنچه خود در کشور داریم نباید از بیگانه تمنا کنیم.

او اضافه کرد:‌ در داخل داشته‌های فراوانی داریم اما ما قبل آن باید برای اصلاح نظام بانکی اقدام کنیم. رئیس‌جمهور اولین نکته‌ای که به من گفتند اصلاح نظام بانکی بود. بعضی مسائل بانک‌ها را زمین‌گیر کرده است که یکی از این مسائل مطالبات معوق است. باید معوقات را برگردانیم. بانک‌ها متاسفانه گرفتار شرکت‌داری و اموال مازاد هستند. این موضوضع موجب می‌شود اعطای تسهیلات کاهش پیدا کند. ما شرایط خزانه را می‌دانیم. باید خود بانک‌ها بیایند هم‌اندیشی کنیم تا بتوانیم بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها را انجام دهیم.

دژپسند در پایان اظهار امیدواری کرد که نمایندگان به او رای اعتماد بالایی بدهند.

 

آقای جهانگیری به حرف‌های من می‌خندد! حق هم دارد بخندد

ولی ملکی نماینده مشکین‌‌شهر در مخالفت با فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد در نطق خود گفت: آقای دژپسند، شما در برنامه اعلامی خودتان نوشتید تلاش برای کاهش نرخ تورم. چه مکانیسمی دارید؟. برنامه‌هایی که داده می‌شود عملیاتی می‌شود یا نه؟ چرا به مردم وعده می‌دهیم و بعد خودمان از وزیر سوال می‌کنیم؟ شما با چه مکانیسمی گفتید که مسائل ارزی را حل می‌کنید؟ شما اقتصاددان هستید،. رئیس‌جمهور گفت که ابرتورم نداریم درحالی که در برنامه شما آمده است.

 

نماینده موافق: دژپسند با تیم اقتصادی کابینه هماهنگ است

سبحانی‌فر، نماینده موافق با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی: دژپسند خود یکی از بنیانگذاران اقتصاد شفاف و اقتصاد ای تی از 15 سال پیش بوده و با تیم اقتصادی کابینه هماهنگ است.

کاتب دیگر نماینده موافق فرهاد دژپسند نیز گفت:‌ شاخصه تصمیم‌گیری باید فقط منافع ملی باشد؛ به همکاران توصیه می‌کنم با دقت انتخاب کنید تا مجبور نشوید دوباره استیضاح کنید و به وزرا نیز توصیه می‌کنم عهد ببندید آنچه می‌گویید را عملی کنید.

 

نماینده مخالف: برنامه‌های دژپسند تکراری است

علی ساری، نماینده اهواز و مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد اولین مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت:‌ برنامه‌های ارائه شده از سوی آقای دژپسند اکثرا تکراری است. برنامه به نظر می‌رسد مشابه کتاب‌ها و مقالات تالیفی برای ارائه‌های نظری است.

او همچنین گفت: شنیده ها حاکی از آن است  که سالانه بودجه هایی تحت عنوان پاداش مصوب کرده‌اید در این باره و 10 میلیارد تومان بودجه برای آینده پژوهی توضیح دهید. برنامه های دژپسند تکراری است و‌ راهکار عملی برای افزایش قدرت پول ملی و حفظ سرمایه مشهود نیست.

 

نمایندگان: آقای روحانی آمار اشتغال را گرد نکنید

بعد از اینکه رئیس‌جمهور در میان اظهاراتش در مجلس درباره آمار اشتغال صحبت می‌کرد و گفت من اعداد را گرد می‌کنم، بعضی از نمایندگان خطاب به او گفتند گرد نکن! این سروصدای نمایندگان با تذکر علی لاریجانی رئیس مجلس مواجه شد. همچنین زمانی که حسن روحانی از رضا رحمانی دفاع می‌کرد چند تن از نمایندگان با فریاد دو دو و چهار چهار می‌کردند.

 

روحانی مجلس را ترک کرد

حسن روحانی بعد از دفاع از 4 وزیر پیشنهادی‌اش با بدرقه محمدرضا تابش عضو فراکسیون امید و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور  و برخی دیگر از نمایندگان مجلس صحن علنی مجلس را ترک کرد.

 

حلقه "امیدی‌ها" دور عارف

درحالیکه حسن روحانی درحال سخنرانی در دفاع از 4 وزیر پیشنهادی‌اش است، صندلی عارف  از پررفت و آمدترین صندلی‌ها در مجلس است. احمدمازنی، محمدعلی وکیلی، فرید موسوی، غلامرضاحیدری، جلال میرزایی، ابوالفضل سروش، بهرام پارسایی و فاطمه حسینی از جمله نمایندگانی هستند که در گعده اعضای فراکسیون امید دور صندلی محمدرضا عارف حضور دارند.

 

همراهان روحانی در پارلمان چه کسانی بودند؟

در نشست امروز پارلمان علاوه بر حجت الاسلام حسن روحانی که برای دفاع از وزرای پیشنهادی در صحن علنی پارلمان حضور یافته است، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، عباس صالحی، وزیر ارشاد، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام سید محمودعلوی، وزیر اطلاعات، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سورنا ستاری و  معصومه ابتکار در جلسه علنی مجلس حضور دارند.

 

مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی مشخص شدند

مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی هر کدام 15 دقیقه زمان دارند تا به ایراد سخنان خود بپردازند. رئیس جمهور نیز یک ساعت زمان دارد تا از وزرای پیشنهادی دفاع کند. وزرا نیز  در فرصتی 30 دقیقه‌ای می‌توانند از برنامه‌های خود دفاع کنند. سوالات موافقان و مخالفانی که به صورت کتبی به هیئت رئیسه ارائه می‌شود، از طریق رئیس مجلس به رئیس‌جمهور یا وزیر پیشنهادی اعطا می‌شود.

براساس حروف الفبا ابتدا صلاحیت فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد و پس از آن صلاحیت محمد شریعتمداری به عنوان وزیر کار و پس از این دو محمد اسلامی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی و در انتها نیز صلاحیت رضا رحمانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی می‌شود.

طبق قرعه‌کشی سبحانی فر و علیجانی به عنوان موافق، علی ساری و یحیی کمالی پور به عنوان مخالفت فرهاد دژپسند به ایراد نظرات خود خواهند پرداخت.

شهریاری و یوسف‌نژاد به عنوان موافق و محمود صادقی و بیگدلی به عنوان مخالفان محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت خواهند کرد.

محمدعلی پورمختار و حسن سلیمانی به عنوان موافق و سهراب گیلانی و محمد فیضی به عنوان مخالف محمد اسلامی وزیر پیشنهاد راه و شهرسازی صحبت خواهند کرد.

بابایی صالح و محمد علی ظاهری به عنوان موافق و ولی ملکی و شهاب نادری به عنوان مخالف رضا رحمانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صحبت خواهند کرد.

 

مخالفت فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور شریتعمداری در وزارت کار

صبح امروز (شنبه 5 آبان) مجمع عمومی فراکسیون نمایندگان ولایی، برای بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد به محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای منفی داده شود.

همچنین در این جلسه درباره فرهاد دژپسند به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد و محمد اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی رای گیری انجام و قرار شد رای مثبت به این دو نفر داده شود.

در این جلسه همچنین نظرات درباره رضا رحمانی چندان مساعد نبوده و قرار بر این شده که هر نماینده عضو این فراکسیون آتش به اختیار و به صلاحدید خود به وزیر پیشنهادی صنعت و معدن و تجارت رای دهد.

 

آغاز سخنرانی روحانی در مجلس

سخنرانی رئیس‌جمهور در مجلس آغاز شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به توطئه‌های آمریکا علیه ملت ایران گفت:‌ ما از نظر سیاسی بی‌تردید در سطح جهان پیروزی کم‌نظیر تاریخی را در اختیار داریم. کمتر سراغ داریم آمریکا در سطح جهان تصمیم مهمی را علیه کشور بزرگی اتخاذ کرده باشد اما هم‌پیمانان سنتی‌اش،  او را رها کرده باشد.

روحانی ادامه داد:‌ اگر در این مجلس یک سال پیش به بحث وبررسی می‌پرداختیم که اگر روزی در حقوق لاینفک ملت ایران آمریکا بایستد واروپا در کنار ایران بماند، حتما اکثریت قاطع جمع ما نمی‌پذیرفتند و می‌گفتند این یک خوش بینی محض است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که بدون حمایت قوه قضاییه و نیروهای مسلح و بدون هدایت مقام معظم رهبری نمی‌توانیم پیروز شویم،  تصریح کرد: ملت ما از لحاظ سیاسی دست برتر را دارد. از لحاظ افکار عمومی جهان ایران را کشوری متعهد به تعهدات خود و آمریکا را به عنوان کشوری که هم وفای به عهد ندارد و هم مقررات بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد، می‌دانند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما نیازمند دو موفقیت هستیم؛ از لحاظ سیاسی و اقتصادی. تمام برنامه‌ها برای این بوده که مردم ایران در مشکل اقتصادی قرار بگیرند و مردم به ستوه بیایند و در برابر آمریکا سر فرود بیاورند و در موضوع دیگر یعنی موضوع روانی و اجتماعی مردم را به آینده ناامید کنند.

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی روحانی علی لاریجانی وزرای پیشنهادی


نظر شما :