پایگاه العدید و استراتژی نظامی آمریکا

۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۵ کد : ۶۸۱۷ اصلی بین الملل
سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) دوشنبه شب گفت: نیروهای آمریکایی برنامه ای برای ترک پایگاه هوایی «العدید» قطر ندارند.
پایگاه العدید و استراتژی نظامی آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه «ربکا ریباریچ» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) دوشنبه شب گفت: نیروهای آمریکایی برنامه ای برای ترک پایگاه هوایی «العدید» قطر ندارند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در بیانیه سخنگوی سنتکام آمده است: نیروهای آمریکایی به استفاده از پایگاه هوایی العدید در آینده ادامه خواهند داد و عمق عملیاتی فرماندهی مرکزی به طور مشخص نیروهای هوایی آمریکا در منطقه گسترش خواهد یافت.

ریباریچ اضافه کرد: این اقدام در چارچوب راهبرد افزایش توان فرماندهی مرکزی آمریکا باهدف تسلط هوایی در سراسر منطقه است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پیش تر روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود: آمریکا برای پیشگیری از خطر حمله موشکی، مرکز فرماندهی خود در خاورمیانه را از قطر به کارولینای جنوبی منتقل می کند.

در گزارش واشنگتن پست آمده بود: شنبه این هفته همزمان با آنکه ۳۰۰ فروند هواپیما در آسمان نواحی کلیدی همچون سوریه، ‌افغانستان و خلیج فارس در حال پرواز بودند، صدها جایگاه فرماندهی در «مرکز عملیات های ترکیبی هوا-فضا» در پایگاه هوایی «العدید» قطر تخلیه شد.

این گزارش می افزاید: این یک حرکت موقت و یک تغییر تاکتیک بود و «العدید» روز یکشنبه پس از ۲۴ ساعت فرماندهی و کنترل خود را به دست آورد.

در این مدت کوتاه، قدرت هوایی آمریکا و متحدانش را تیمی در پایگاه هوایی «شاو» Shaw در کارولینای جنوبی کنترل می کرد که ۷ هزار مایل دورتر از العدید است.

در سال ۱۹۹۱ میلادی بعد از وقوع جنگ خلیج فارس، ‌«مرکز کنترل و فرماندهی» آمریکا در همان سال در عربستان تاسیس شد. از زمان تاسیس تا به امروز این اولین بار است که مرکز کنترل و فرماندهی آمریکا جابجا می شود.


منبع: ایرنا
 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه العدید استراتژی آمریکا خاورمیانه


نظر شما :